פרשנות: גם אובמה נלכד בכתם הנפט

במקביל לנפט הרב שנשפך למי מפרץ מקסיקו, גם מנהלי החברה לא מצליחים לשלוט בשטויות שיוצאות מהפה שלהם. ההתנהלות של הנשיא אובמה נתפסת על ידי רוב האמריקנים כלא מספיק קשוחה. כך יוצא שהנשיא וגם חברת BP לכודים בכתם השמן הזה וסופגים חבטה אחרי חבטה בלי שום יכולת לעצור את הדליפה או לצאת בשלום מהסיפור

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

האם ראשי התיבות של חברת BP מצינות BAD POLITICS (פוליטיקה גרועה)? אלה היו אמורים להיות ימים קשים לחברה שידועה בשם "בריטיש פטרוליום". פיצוץ על אסדת נפט סמוך לחופיה הדרומיים של ארה"ב, יצר את האסון האקולוגי בהיסטוריה האמריקנית, שבעקבותיו גם אחרי חודשיים, הבאר עדיין פולטת נפט.

הנשיא ברק אובמה הפעיל את הלחץ על חברת BP השבוע כשהגיע בפעם הרביעית לאזור האסון. הוא דיבר על הבעיות בפניה ראשונה שעשה בטלוויזיה בהודעה שנתן מהמשרד הסגלגל שממנו מכריזים על מלחמות וזימן את בכירי בריטיש פטרוליום לפגישה של פנים מול פנים.

אובמה האשים את החברה מעל כל במה. בפגישה שנערכה השבוע בבית הלבן הוא שיכנע את ראשי החברה להקים קרן של 20 מיליארד דולר כדי לפצות על הנזקים הסביבתיים ועל המחיר הכלכלי שהאסון גבה. למרות זאת, נראה שמנהלי חברת בריטיש פטרוליום גורמים בעצמם לנזקים נוספים.

הפוליטיקה השפיע לרעה - גם על הנשיא אובמה

טוני האיוורד, האיש שעומד בראש חברת BP תיאר בתחילה את הכתם כ"פצפון". אחר כך הוא אמר ש"הכתם מאוד מאוד צנוע". האיוורד התלונן ואמר שהוא רוצה את חייו בחזרה, אבל הוא כנראה שכח -11 עובדים על אסדת הנפט מתו בפיצוץ שקדם וגרם לכתם הנפט.

גם הבוס שלו לא עזר. ראש מועצת המנהלים של BP קארל הנריק סוואנברג, התנצל ואמר שהחברה שלו לא תתעלם מהאנשים שסבלו וספגו הפסדים בגלל כתם הנפט כשהוא מתכוון לאנשי תעשיית הדייג והתיירות. "אכפת לנו מהאזרח הקטן" הוא אמר במילים שהתקבלו כהתנשאות על אותם האנשים שסובלים מהכתם. גם על האמירה הזו - הוא התנצל.

סקר של גאלופ מצא ש 71% מהאמריקנים חושבים שהנשיא לא מספיק קשוח בחזית מול אנשי BP. הממשל של אובמה מואשם על ידי האמריקנים כממשל שמגיב באיטיות ובחוסר ארגון אל מול הקטסטרופה שמתרחשת.

גם הנשיא וגם חברת BP לכודים בכתם השמן הזה וסופגים חבטה אחרי חבטה. לשניהם אין שום דרך לעצור את הדליפה. יש יותר מידי נפט והרבה מאוד פוליטיקה רעה בכתם הזה.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN