הנשיא אובמה מאבד את קור הרוח

הנשיא אובמה, האיש שהיה ידוע בשם "בלי דרמה אובמה" מחפש כעת אחוריים לבעוט בהם. הנפט ששוטף את חופיה הדרומיים של היבשת מטיל צל כבד על אחוזי התמיכה בנשיא ובממשל. 69% מהאמריקנים לא מרוצים מהדרך בה אובמה מטפל באסון של מפרץ מקסיקו, אז מה הפלא שהוא מתעצבן ?

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

הנשיא אובמה סוף סוף מתעצבן: האיש הרגוע, שנמצא לרוב בשליטה ואף ענה בעבר לכינוי "בלי דרמה - אובמה", החל לאבד השבוע את העשתונות וחשף צד אחר מהאישיות שלו, צד שלא הכרנו.

אובמה ניצב מול ביקורת שטוענת שהוא לא מעורב מספיק, ולא מפגין את רגשות העם בנוגע לכתם הנפט שהולך וגדל, האסון האקולוגי החמור ביותר שארה"ב הכירה. הנשיא אובמה מתעקש ואומר שהוא עובד עם מומחים כדי לנסות ולהתמודד עם האתגרים, אך בינתיים ללא פיתרון.

"דיברנו עם החבר'ה האלה, הם אלו שיכולים לעלות עם התשובות הטובות ביותר", אמר הנשיא לרשת NBC האמריקנית. "עכשיו אני יודע באיזה אחוריים אני צריך לבעוט", הוא הוסיף ברוגז.

אובמה אולי עצבני, ממש כמו מיליוני האמריקנים. תאונה על אסדת נפט שהחלה במותם של 11 עובדים הופכת לאסון חמור בהרבה. זה הופך לאסון בקנה מידה לאומי, שמעסיק את התקשורת כבר חודשיים ללא הפסקה.

שחור בסקרים

על פי הסקרים, הבעיה הסביבתית הפכה להיות בעיה פוליטית של הנשיא, יכול להיות שגם העובדה הזו - מעצבנת את הנשיא. אחרי הטיפול באסון שליווה את ההוריקן קטרינה, רשת ABC והוושינגטון פוסט ערכו מדגם וגילו ש-62% מהנשאלים חשבו שהנשיא בוש לא הצליח להתמודד עם הנזקים.

בסקר דומה שנערך לאחרונה נמצא שאובמה סופג ביקורת קשה יותר מזאת שזכה לה בוש. 69% מהאמריקנים מחזיקים בדעה שלילית על פעולותיו של הממשל מאז האסון באסדת הנפט.

אולי משהו גדול יותר מתרחש עכשיו

האמריקנים היו אופטימיים כשבחרו באובמה לנשיא לפני יותר משנה וחצי. עכשיו שהכלכלה עדיין מקרטעת ואחוזי האבטלה מתעקשים להישאר גבוהים, האמריקנים אומרים שהם זועמים בגלל מצבה של האומה, ולכן זה לא מפתיע שמצב רוחו של הנשיא משתנה בהתאם.

אובמה לא הופך למנהיג פופוליסט שמתעלל בתעשיית הנפט, אבל מצב הרוח של האמריקנים הופך שחור בגלל הנפט ששוטף את חופיה הדרומיים של היבשת. כנראה שגם הנשיא לא רוצה להראות שמח מידי לאור האתגרים שבדרך.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN