האם הגיע הקץ ליחסי טורקיה-ישראל?

טורקיה הזהירה היום מפני "השלכות בלתי הפיכות ביחסים בין המדינות". ארדואן, שכבר כינה היום את הפעולה "טרור מדינתי", צפוי להמשיך בקו הקשה נגד ישראל. האם תם עידן ביחסים בין ישראל והרפובליקה הטורקית?

השתלטות כוח השייטת על המשט שיצא לרצועת עזה הוא מכשול חדש בפני היחסים המידרדרים של ישראל ושל טורקיה. לפחות 9 פעילים פרו-פלסטינים נהרגו ועוד עשרות נפצעו, רבים מהם מחזיקים באזרחות טורקית, והשאלה שעולה היום היא לאן הולכים היחסים המיוחדים שבין ישראל לטורקיה, ואיך אירוע ההסתבכות בלב הים התיכון ישפיע על היחסים האלה?

בעקבות האירוע בלב ים, פרצו הפגנות ענק במהלך היום בכמה ערים בטורקיה והיחסים בין ירושלים לאנקרה מגיעים עכשיו לשפל חדש. טורקיה ביטלה מספר תרגילי צבא משותפים שיועדו לתקופה הקרובה, וקראה גם לכינוס חירום של מועצת הביטחון של האו"ם.

ישראל וטורקיה מקיימות כבר שנים יחסים צבאים הדוקים. צה"ל והצבא הטורקי משתפים פעולה במודיעין ואסטרטגיות לחימה אזוריות, שתי המדינות מקיימות ביניהן גם מסחר ענף המוערך בכ-2.5 מיליארד דולר בשנה. טורקיה רוכשת ציוד צבאי רב מישראל וישראלים רבים נהנים לערוך את החופשות שלהם בחופי המדינה המזרח תיכונית. בעבר גורמים רשמיים בשתי המדינות טענו שכל עוד היחסים מממשים את האינטרסים של שני הצדדים - המדינות לא ינתקו את היחסים ביניהן.

אלא שמאז שהמפלגה האיסלאמית, מפלגת AKP בהנהגתו של רג'ב טאיפ ארדואן, עלתה לשלטון ב-2002, היחסים בין המדינות הלכו והידרדרו. במקביל ארדואן ובני בריתו עמלו על שיפור היחסים עם המדינות המוסלמיות באזור, בהן יריבותיה של ישראל - אירן וסוריה.

איך טורקיה תגיב?

כשטורקיה הולכת ומתרחקת מהאיחוד האירופאי, פרשנים טוענים שאחת המדינות הראשונות שארדואן ינסה לתפוס מהן מרחק - היא ישראל.

טורקיה הזהירה מפני "השלכות בלתי הפיכות ביחסים בין המדינות". ארדואן שכבר כינה היום את הפעולה כ"טרור שנעשה על ידי מדינה" צפוי להמשיך בקו הנוקשה נגד ישראל.

ארדואן הפך בשנים האחרונות לגיבור בעיני העולם המוסלמי בגלל דברי הביקורת החמורים שהשמיע באזני בכירים מירושלים ובכל בימה בינלאומית שנתנה לו. הם יקשיבו היטב לכל מילה שיגיד בימים הקרובים, ולא מדובר ככל הנראה ב"מילים חמות".

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות