"אולמרט עשה טעות חמורה בשיקול הדעת"

בעוד המשטרה דנה כיצד להתייחס לתיעוד ששודר כאן בחדשות 2 באינטרנט של אולמרט משוחח עם שולה זקן ויהושע פולק, המומחים תמימי דעים שהתנהלותו של אולמרט בעייתית. "הוא משפטן, הוא ידע בדיוק מה המשמעות של מעשיו", אומר השופט בדימוס שלי טימן, ואילו ניצב בדימוס בורובסקי מבהיר: "זה לא נראה כמו אמירת שלום תמימה"

האם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הפר את הגבלות המשטרה בכך ששוחח אמש עם שולה זקן ועם יהושע פולק? בשאלה הזו עוסקים הבוקר גורמי המשטרה המעורבים בחקירת פרשת השחיתות בהולילנד.

רוצים לקבל עדכונים על תיעודי ווידאו? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התמונות הבלעדיות ששודרו בחדשות 2 באינטרנט חושפות שיחות ממושכות שקיים אולמרט עם פולק וזקן במהלך חתונת בתו של אריה דרעי במלון "רמדה" בירושלים, שנחקרים גם הם בפרשה. "ברור שזו לא אמירת שלום רגילה", אמר ניצב בדימוס יעקב בורובסקי בראיון לערוץ החדשות, על סמך 30 שנות ניסיונו המקצועי במשטרת ישראל.

"ייתכן שהשיחות מול המצלמות היו חלק ממערכת השיקולים שלו"

"לגבי ההחלטה לקיים את השיחות לעיני המצלמות בידיעה שהדברים מתועדים", אומר בורובסקי כי "יכול להיות שהעובדה שהוא ידע שיהיו שם עוד אנשים הייתה חלק ממערכת השיקולים שלו". החלטתו של אולמרט להשתתף בחתונה היא עניין מאוד אישי, לדברי בורובסקי. "הוא כנראה רצה להראות גם לעצמו וגם לאחרים ש'העסקים כרגיל' ולכן הוא החליט ללכת לחתונה".

לדברי שופט בית המשפט המחוזי בדימוס שלי טימן, התנהגותו של אולמרט מהווה "טעות חמורה בשיקול הדעת". "גם אם מדובר בפגישת אקראי היא צריכה גם להיראות כזו", אמר טימן בראיון לערוץ החדשות. "אני יודע מה אני הייתי עושה אם הייתי נחקר - הייתי נזהר אלף פעמים יותר. מר אולמרט הוא אש של כבוד, הוא ראש ממשלה לשעבר ומשפטן, כך שהוא יודע מה משמעות הדברים".  

בבנושא ההגבלות שהוטלו על אומרט, בורובסקי לא משוכנע שמדובר בהכרח בהפרה. "צריך לעשות הפרדה מאוד ברורה בין עבירת ההפרה לעבירה של שיבוש הליכי חקירה", ציין בורובסקי. "אילו אני הייתי צריך לקבל את החלטה לא הייתי מנסה להוכיח שיש כאן עבירה פלילית".

"רואים שאולמרט יזם את המפגשים" 

עם זאת, בורובסקי ציין כי "כל מי שצפה בצילומים יכול היה להבחין שמי שיזם את המפגשים ומי שממתיק ודוחף לקיום השיחות הוא אולמרט, אך כיוון שלא ידוע תוכן הדברים, הייתי משאיר את זה במקום הזה ולא לוקח את זה הלאה".

בין המשתתפים בחתונה, פרט לאולמרט, היו גם שר החוץ אביגדור ליברמן, שר השיכון אריאל אטיאס, שר המשפטים יעקב נאמן וגם דודי אפל, מי שהורשע אך לפני כמה שבועות בעבירות שוחד.

למרות ההוראה הברורה שקיבל אולמרט מחוקרי המשטרה במהלך חקירתו הממושכת אתמול שלא לבוא בשום סוג של מגע עם גורמים הקשורים בחקירת פרשת הולילנד, נפגש אולמרט במהלך הערב עם ראש לשכתו לשעבר שולה זקן וכן עם יהושע פולק, סגן ראש עיריית ירושלים החשוד גם הוא בפרשה, וצולם כשהוא משוחח עם שניהם.

המשטרה: ייתכן שנדרוש מעצר בית

אולמרט תועד מסתודד ומחליף דברים עם שולה זקן בשתי הזדמנויות שונות, ובמקרה של פולק - אף צולם כשהוא משוחח עימו ארוכות בתוך רכבו של סגן ר' עיריית ירושלים. בצאתו מהחתונה הגיב אולמרט לראשונה על החקירה בעניינו ואמר למצלמת חדשות 2 באינטרנט כי "הכל היה רציני".

דובר המשטרה מסר בתגובה לכתבנו משה נוסבאום שהנושא ייבדק על ידי חוקרי המשטרה ויטופל כבר מחר. ייתכן מאוד, אומרים במשטרה, שבעקבות הצילומים הללו יבקשו החוקרים להחמיר את תנאי שחרורו של אהוד אולמרט ואולי אפילו עד כדי מעצר בית.

במשטרה הוסיפו עוד כי באשר לעניינה של זקן, הרי שעצם המפגש עם אולמרט והשיחה בין השניים עומדים בסתירה מוחלטת לתנאי שיחרורה מן המעצר ולפיכך יידרשו החוקרים להחליט אם יש מקום לעצור אותה מחדש.

אמיר דן, דוברו של אולמרט, מסר בתגובה: "מר אולמרט שומר באדיקות על המגבלות שמתחייבות מהחקירה, מגבלות אלה לא מונעות ממנו לברך אנשים לשלום כאשר הוא פוגש אותם באקראי". 

רוצים לקבל עדכוני חדשות בזמן אמת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות