האם המחבל מכיכר טיימס ייצא לחופשי?

"יש לך זכות לשתוק, כל דבר שתגיד עשוי וישמש נגדך בהלכים המשפטיים", כך אומרים השוטרים בארצות הברית ממש כמו שאומרים השוטרים בסדרות הטלוויזיה. המחבל הפקיסטני-אמריקני שניסה להרוג עשרות בלב מנהטן בשבוע שעבר לא שמע את המילים האלה, עכשיו הוא עשוי לצאת לחופשי

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

אם ראיתם במהלך חייכם מספיק סדרות טלוויזיה אמריקניות על שוטרים, המשפט הזה בוודאי ישמע לכם מוכר: "זכותך לא להגיד דבר, כל מה שתגיד יכול וישמש נגדך בהליכי המשפט". המילים האלה הן מילים אמריקניות שהופנו נגד חשודים בפלילים, הן התראה שהזכויות הכתובות בחוקה עומדות להשתנות לגבי החשוד.

16 חודשים אחרי שנכנס לתפקיד וירש את מדיניות הממשל של בוש ומלחמתו בטרור, ברק אובמה נחשף כאיש קשוח, ממש כמו קודמו בתפקיד. הוא כבר נסוג מתכניותיו לסגור את הכלא במפרץ גוואנטאנמו שבקובה, הוא ממשיך את מדיניות הנשיא בוש בעירק, הוא רק מגביר את המאמצים להלחם באפגניסטן, הוא אפילו מאשר מתקפות נגד כיני טרור בפקיסטן.

האם המחבל מכיכר הטיימס ייצא לחופשי?

חלק מהרפובליקנים מתארים את הממשל של אובמה כממשל חלש שמפקיר את בטחון האומה, את הדוגמאות הם לוקחים ממעצרי חשודים בטרור ברחבי ארה"ב. בארצות הברית מי שמואשם בטרור עדיין נהנה מהזכויות שמעניקה לו החוקה.

אבל המהגר הפקיסטני שהפך לאמריקני נעצר בשבוע שעבר בחשד שניסה להפעיל מטען חבלה בכיכר הטיימס בניו יורק. המשטרה מיד חקרה את פייסל שחזאד ובדקה יש עוד איומים על בטחון הציבור. רק כשהיו בטוחים שהסכנה עברה, הם קראו לו את הזכויות שלו והרשו לו לשתוק.

המשפטנים שיגנו על הטרוריסט כבר טוענים שזכויותיו החוקתיות של שחזאד הופרו ובית המשפט עשוי לשחרר אותו, לאחר שתכנן להרוג עשרות חפים מפשע - לחופשי - בגלל ההפרה הזו.

המושג המסובך שנקרא "מלחמה בטרור"

אנשי הממשל של אובמה הכריזו השבוע שיתחילו בתהליך שינויי חלק מהחוקים כדי להימנע ממצב אבסורדי שכזה. "אנחנו צריכים לחשוב על שינוי חוקי החקירה" אמר אריק הולדר התובע הכללי והוסיף: "אנו צריכים למצוא משהו גמיש יותר שיאפשר התמודדות עם האיומים מולם אנו מתייצבים עכשיו".

במדינה של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש נכתב בכותרת אחד העיתונים "הולדר גילה את הטרור", אבל מלבד הדברים האלה לא שמענו עוד ביקורת. מגני זכויות האזרח מתנגדים לכל שינוי בחקיקה, אך הם עדיין ממתינים לראות מה אובמה יציע. רוב האזרחים שומרי החוק בארצות הברית ובעולם, מקווים שהשינוי יורגש רק בסדרות השוטרים שבטלוויזיה.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN