פרשנות: הנשיא אובמה טובע בכתם הנפט במפרץ מקסיקו

בעקבות התפשטות כתם הנפט הענק במפרץ מקסיקו מפנים הרפובליקנים אצבע מאשימה כלפי הנשיא אובמה. הם מעלים שאלות קשות, שבוודאי מוכרות לאובמה מימי ההוריקן קתרינה. דווקא אז הוא היה מבין המבקרים את ממשל בוש על הטיפול. "העם האמריקני צריך להבין מדוע הממשל הגיב כל כך לאט", עוקץ חבר קונגרס רפובליקני

איש פוליטי - ג'ונתן מן (CNN)

הטינופת הדביקה והשחורה שנעה לכיוון דרום ארה"ב היא אמנם תוצאה של דליפת נפט, אבל מעורבת בה גם לא מעט פוליטיקה.

הנשיא ברק אובמה מדבר על אתגר עצום ועל שעות רבות של עבודה, שיידרשו על מנת להיפטר מהכתם הענקי שנוצר בעקבות הפיצוץ מתקן קידוח נפט בחודש שעבר וגבה את חייהם של 11 עובדים.

הקטסטרופה עוררה זיכרונות כואבים מימי ההוריקן קתרינה, אסון הטבע האחרון שהשפיע על המעצמה הגדולה בעולם והפצעים נפתחו מחדש. העולם כולו ראה את האסון ההוא בטלוויזיה, צפה באנשים מתחננים לעזרה, שבמקרים מסוימים, איחרה להגיע.

אפילו אז, כשהסנאטור האלמוני יחסית, ברק אובמה, ביקר את ממשל בוש בגלל התגובה המגומגמת, שמענו יחד איתו עוד הרבה מאוד אמריקנים אחרים שחשבו אותו דבר.

נזק של מיליארדים

ממש כמו קתרינה, דליפת הנפט הפכה לבעיה גדולה בהרבה ממה שחשבו בתחילה. הדליפה פרצה בעומק של יותר מקילומטר מתחת לפני המים. הממשל סמך על חברות הנפט שיספקו את הפיתרון בעזרת ציוד משוכלל ומומחים.

אנשי המפלגה הרפובליקנית, מצים, העלו שאלות קשות, שנשמעות מוכרות לנשיא אובמה. "העם האמריקני צריך להבין מדוע הממשל הגיב כל כך לאט", תקף חבר הקונגרס הרפובליקני מייק פנס.

תומכיו של אובמה שוב הפנו אצבע מאשימה לחברה ששאבה את הנפט והפעילה את הבאר. "זו חברת הנפט הבריטית שלא עבדה לפי אף תכנית", הגיבו.

נתונים מדויקים לגבי הנזק הסביבתי עדיין אין. גם ההשפעה הכלכלית לא ידועה. כל מה שבטוח הוא כי מיליארדי דולרים יידרשו כדי לתקן מה שעשה כתם נפט ענק אחד.

כניתו של ג'ונתן מן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN