שפת הגוף: אובמה מתרכך כלפי ביבי

ביוני 2009 ראינו את הנשיא אובמה בשעת שיחה עם ראש הממשלה נתניהו, כשהרגליים שלו על השולחן בתנוחת "אני הבוס". הפעם אובמה יושב באופן מכובד יותר, כשגופו חשוף ולא מסתתר מאחורי שולחן. הבחירה בתמונה בה אובמה יושב דווקא בתנוחה שאופיינית יותר לנשים, משדרת שהוא התרכך בגישתו לנתניהו

לקראת שיחות הקרבה ביננו לפלסטינים, השתדל הבית הלבן לשבור מעט את הדיסטנס שנפער בין אובמה לנתניהו, והפץ תמונה מבוימת שתיעדה את שיחת הטלפון שעשה הנשיא לראש הממשלה. תמונה זו ממשיכה את מגמת תמונות הסטילס שנבחרות בקפידה על-ידי צוות התקשורת הנשיאותי, שמנסה להעביר לנו אלף מילים בפריים אחד.

ביוני 2009 ראינו את הנשיא אובמה בשעת שיחה עם ראש הממשלה נתניהו, כשהרגליים שלו על השולחן בתנוחת: 'אני הבוס'. הפעם אובמה יושב באופן מכובד יותר כשגופו חשוף ולא מסתתר מאחורי שולחן. הבחירה בתמונה בה אובמה יושב דווקא ברגלים משוכלות, תנוחה שאופיינית יותר לנשים, משדרת שהוא התרכך בגישתו לנתניהו.

כף ידו של אובמה נשלחת לכיוון המצלמה באצבעות פתוחות שמרמזות על כך שהוא מושיט אליו את ידו. זאת בניגוד ל'תנועת הדיוק' שנבחרה בתמונה הראשונה, בה האצבע והאגודל מחוברות זו לזו, כדי להבהיר לנתניהו שעליו לעשות בדיוק את מה שהבוס מבקש.

התקשורת, כרגיל, מגזימה

בראיון שהעניק נתניהו לפני כחודש לערוץ 2 הוא ניסה לתאר ליונית לוי את יחסיו עם הנשיא, ומאוד השתדל להקטין את כוחן של המילים הקשות של המראיינת, ששאלה על ההשפלה והעוינות מצד הנשיא האמריקאי. בתחילת תשובתו הוא ממלמל באופן שמביע הקטנה וזלזול בחומרת דבריה, ונעזר לשם כך בתנועת יד עולה ויורדת שכמו מוחקת את דבריה ומסמנת לה - את מגזימה.

זו הייתה הפעם היחידה לאורך כל הראיון בה הוא נזקק למשענת הכיסא כדי לקבל תמיכה להמשך דבריו, והדבר מעיד על הקושי שלו לענות על השאלה.

הידיים המקבילות המושטות למראיינים מעידות על רצון לגשר על הפערים ביניהם, ולשם כך נתניהו מזדקף וממשיך בניסיונו להקטין את ההפרזות של התקשורת על-ידי תנועת יד רוחבית שחותכת באוויר כשכף היד מופנית כלפי מטה. באופן מפתיע בורח לו צחוק לא רצוני במילה 'קיצוניות', למרות שהוא כלל לא משועשע.

הצחוק שמתפרץ ללא שליטה מיועד להסתיר את הקושי. והסימן שמעיד יותר מכולם על אי-יכולתו של נתניהו לתאר את היחסים בינו לבין הנשיא בא לידי ביטוי בכיווץ קצוות הפה כלפי מטה באופן שמביע חוסר שביעות רצון בולט.

נתניהו האשים את הפלסטינים במפורש לכל אורך הראיון וסירב לקחת אחראיות למצב המדיני. הוא אף הוסיף דימוי משפיל מעולם הטבע, שלווה בתנועת גוף מזלזלת במיוחד שבמהלכה חיפש בחצר עץ אקליפטוס, כדי לתאר את גובה העץ שהפלסטינים טיפסו עליו. לאור העובדה שהיום מתחילות שיחות הקרבה עם הפלסטינים, מומלץ לנתניהו לאמץ את הכבוד שאובמה ניסה להפגין כלפיו בתמונה החדשה, ולנהוג בפרטנרים החדשים-ישנים שלו בפחות זלזול.

אמת או שקר

אודי סגל שאל את נתניהו אם קיבל אי פעם הצעת שוחד, ונתניהו מכחיש בתוקף. ב-2006 נתניהו התראיין לעיתון "הארץ", שם גילה לארי שביט שבעבר הוא הדף הצעת שוחד. אז מתי הוא אמר את האמת?

נתניהו ענה לאודי סגל בתשובות קצרצרות, התמהמה מעט במתן התשובה, הפליאה בקולו נשמעה מאולצת ולוותה בעליות לא אופייניות בטון, והנענוע בראש לשלילה בעיניים עצומות היא תנועת 'קאט אוף' שמביעה רצון להתנתק מהסיטואציה. תנועות ניתוק דומות לאלה ראינו לא מזמן אצל אולמרט. כל אלה מרמזים על כך שאינו אומר לנו את כל האמת.