ביקורת ספר: הנערה ששיחקה באש / סטיג לרסון

הציפייה השתלמה: הספר השני בטרילוגיית המתח "מילניום" של הסופר השוודי סטיג לרסון הוא ספר מתח מצוין. 558 העמודים נקראו בשקיקה תוך פחות מיומיים וההתלהבות אינה פוסקת. החלק המצער: רק עוד ספר אחד הספיק לרסון לכתוב, לפני שלקה בהתקף לב ומת בגיל 50

הנערה ששיחקה באש. העיקר שאני נהניתי (חדשות 2)

וואיי וואיי.. כמה חיכיתי לספר הזה... "הנערה ששיחקה באש" הוא הספר השני בטרילוגיית המתח "מילניום" של הסופר השוודי סטיג לרסון.

בספר הראשון עשינו היכרות עם הגיבורים הראשיים - העיתונאי מיכאל בלומקוויסט והאקרית המחשבים המטורללת ליסבת סלאנדר. גם הפעם הם נדרשים לפתור תעלומה מסתורית והפעם פרשיית רצח בה החשודה העיקרית היא ליסבת.

המגזין של מיכאל עומד לפרסם גיליון מיוחד שיוקדש כולו לנושא הסחר בנשים בשוודיה. שני התחקירנים שיזמו את כתבת התחקיר - כתבה שהייתה אמורה לחשוף שורה של בכירים בממשל בכלכלה ובחברה השוודית שהיו מעורבים בסחר בנשים - נרצחים בביתם ביריות אקדח. כשהמשטרה מוצאת את כלי הנשק, היא מגלה את טביעות אצבעותיה של ליסבת ומתחילה במצוד אחריה.

עברה של ליסבת פועל נגדה. בגיל צעיר היא אושפזה בכפייה בבית חולים פסיכיאטרי ואחר כך הוכרזה כפסולת דין וחוות הדעת עליה היו שהיא מוגבלת שכלית. אבל ליסבת חריפה ומבריקה מרוב האוכלוסייה, למרות בעיות התקשורת החברתית שלה וכשלומדים את סודות עברה, מבינים למה.

27 מיליון עותקים ב-40 מדינות

מיכאל הוא היחיד שמאמין בחפותה. למרות שהוא מגלה שהוא בעצם לא יודע עליה הרבה, הוא מתעקש לעזור לה. בהמשך הוא מתגלים עוד אנשים שהיא נגעה בחייהם ומוכנים לעשות הרבה בשבילה, לא הרבה אנשים. אבל זה מספיק.

הטרילוגיה "מילניום" נמכרה ב-27 מיליון עותקים ביותר מ-40 מדינות. אני בהחלט יכולה להבין למה. אחרי שהתלהבתי מהספר הראשון אני יכולה להמליץ בלב שלם גם על השני: ספר מתח מצוין. 588 עמודים שנקראו בשקיקה תוך פחות מיומיים.

יש עוד ספר אחד אחרון בדרך (כבר פורסם בשוודיה) ולצערי הוא אכן יהיה האחרון. סטיג לרסון, הסופר, מת מהתקף לב קשה בגיל 50, לאחר שסיים לכתוב את הספר השלישי. חובבי הקונספירציה טוענים שהוא חוסל ע"י יריבים פוליטיים, אחרים טוענים שהוא בכלל לא כתב את הטרילוגיה אלא חברתו לחיים. אבל מה אכפת לי, אני נהניתי....

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il