אריזונה: הישרדות או גזענות?

אריזונה נותנת לשוטרים שלה כוח חסר תקדים במאבק בהגירה הבלתי חוקית ומאפשרת לבקש תעודת הגירה מכל אחד. הנשיא אובמה לא מרוצה: "דמיינו אב אמריקני-היספני באריזונה שיצא לקנות גלידה לבנו בלי התעודות ונעצר"

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

צלב קרס משעועית מקסיקנית קיבל את פני המחוקקים שהגיעו השבוע לעבודה בדרום ארצות הברית, כשאמריקה מוצאת את עצמה בעסק ביש שמקורו בהגירה לא חוקית.

"זכויות האדם, זכויות האזרח הבסיסיות של המהגרים ושל האזרחים הצבעוניים עומדות להירמס", אמר חבר הקונגרס ראול גריג'אווה. ההתלהמות התעוררה אחרי העברת חוק חדש באריזונה, ארץ הקקטוסים והבוקרים ששטחה המדברי המאוכלס בדלילות הוא דרך המלך עבור המהגרים הלא חוקיים ממקסיקו לארה"ב.

אריזונה אימצה את החוק האמריקני הקשוח ביותר כדי לנסות ולעצור את התנועה של המהגרים. המשטרה במדינה יכולה עכשיו לחקור כל אדם שחשוד בעיניה בשהייה לא חוקית. השוטרים יכולים לדרוש מסמכים המאשרים אזרחות או אשרת שהייה. העונש הפעם לא יהיה רק גירוש אלא גם קנס ומאסר.

במקומות רבים ברחבי העולם למשטרה יש סמכות לדרוש את התעודות, אבל בארצות הברית, התעודה היחידה שהשוטרים רשאים לדרוש הוא רישיון הנהיגה של האיש היושב ליד ההגה. אריזונה דורשת עכשיו מהשוטרים שלה הרבה יותר ונותנת להם הרבה יותר כוח. גם הנשיא אובמה לא מרוצה: "דמיינו אב אמריקני-היספני באריזונה שיצא לקנות גלידה לבנו בלי התעודות ונעצר", אמר.

הברחות סמים, נשק ובני אדם

מנהיגי אריזונה אומרים שהם פשוט מנסים להגן על המדינה מגלי הפשע שמגיעים מעבר לגבול. המושלת ג'אן בראוור אמרה: "הכבישים של אריזונה והמרחבים הפתוחים של המדינה הפכו לתחנת מעבר למהגרים לא חוקיים, להברחות סמים, נשק ובני אדם".

השבוע, לדוגמה, המשטרה חשפה רשת הברחת סמים מתוחכמת שהבריחה מאות טונות של מריחואנה לארה"ב דרך אריזונה. בכל ארצות הברית, המושלים מנסים למצוא דרכים לעצור את גלי ההגירה הבלתי חוקית. על פי ההערכות ישנם כ-11 מיליון מהגרים בין 310 מיליון התושבים האמריקנים.

גם אנשי המפלגה הדמוקרטית של הנשיא אובמה מגבשים תכנית שתעצור את ההגירה הלא חוקית, אבל בינתיים פעילים מתכננים עוד הפגנות נגד החוק באריזונה, אולי עוד צלבי קרס מרוחים על בניין המושל.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN