מומחה לאקלים: "האפר עלול לגרום לחורפים קרים וארוכים"

ענן האפר הוולקני שהשתלט על שמי אירופה לא מסכן רק מטוסים - אלא גם את כדור הארץ. הפרופסור חיים קותיאל, מומחה לאקלים מאונ' חיפה, מסביר כי עדיין קשה להעריך את ההשפעה של ענן האפר הוולקני על האקלים. עם זאת, הסביר כי הענן מוריד את כמות הקרינה שמגיעה אל כדור הארץ, מה שעלול לגרום לחורפים קשים בעתיד

ענן האפר הוולקני שמכסה את אירופה פוגע בצורה משמעותית בפעילותן של חברות התעופה וגרם ליותר ממיליון איש להיתקע בשדות תעופה ברחבי היבשת, אבל האם בנוסף גם כדור הארץ עצמו נמצא בסכנה?

פרופסור חיים קותיאל מאוניברסיטת חיפה מסביר בשיחה עם ערוץ החדשות כי עוד מוקדם להעריך את ההשפעות של ההתפרצות. "במידה והאפר ימשיך להתפשט, תהיה הפחתה משמעותית בקרינה שמגיעה מהשמש - מה שעלול לגרום לחורפים ארוכים יותר וקרים יותר", אמר פרופ' קותיאל.

הפרופ' קותיאל הוסיף ואמר כי כרגע החשש הגדול הוא מפגיעה במטוסים. "אם החלקיקים האלו, שכבר הספיקו להתקרש, יחדרו לתוך מנועי המטוס, הם עלולים לגרום לתקלה במטוס שיכולה לגרום לכיבוי המטוס וסכנה לנוסעים עד כדי התרסקות", הסביר המומחה.

"את ההשפעות האקלימיות קשה לבחון כרגע", סיכם פרופ' קותיאל, "חוץ מהעובדה שהאפר נמצא בשכבה התחתונה של האטמוספרה ובכך בעצם גורם למזג אוויר קר יותר באזורים אותם הוא מכסה". "בכל מקרה", סיכם, "אם הר הגעש יפסיק לפעול בימים הקרובים כל הסיפור הזה יהיה מאחורינו".

משבר אווירי - סיקור מיוחד:

ענן האפר מאיים על איטליה וספרד

האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן אפר וולקני מאיים על אירופה