הסיפור האמיתי של רשת הפייסבוק

מי לא יודע שנער הפלא מארק צוקרברג הוכתר כבר בגיל 24 כ"מילארדר הצעיר בעולם"? בספר רכילות חביב על הסיפור האמיתי של רשת הפייסבוק נחשפים הפרטים הפיקנטיים מאחורי סיפור ההצלחה: היצרים, התככים, הגאונות, הבגידות וההיעלבויות. ביקורת ספר: מיליארדרים במקרה / בן מזריץ'

מיליארדרים בכל מקרה. לא הכל נוצץ בפייסבוק (חדשות 2)

הפרצוף הילדותי של מארק צוקרברג מזוהה לחלוטין עם הפייסבוק. מי לא יודע שנער הפלא שבגיל 24 הוכתר כ"מילארדר הצעיר בעולם" עשה זאת בזכות הרשת החברתית שכמעט כולנו חברים בה.

וזו הייתה רק שאלה של זמן מתי ייצא הספר ואחר כך הסרט על הפלא, ואת הכפפה הרים בן מזריץ' (שכתב גם את הספר שהיווה את הבסיס לסרט הקולנוע "21"). מזריץ' חושף את הפרטים הפיקנטיים שמאחורי סיפור ההצלחה. יצרים, תככים, גאונות, בגידות והיעלבויות. כל מה שתסריט הוליוודי מכיל.

מארק צוקרברג מתגלה בספר הזה כדמות לא חיובית במיוחד. נכון, הוא מתחיל את הדרך כחנון חביב שלא מעוניין בכסף אלא באתגר, אך בהמשך נחשפים צדדים פחות חיוביים באישיותו: תקשורת חברתית לקויה, חוסר רגישות ואטימות, ואנטיפטיות כללית.

לא הכל נוצץ בממלכת הפייסבוק

הספר סוקר את פריצת האתר מתחומי אוניברסיטת הרווארד וההתפשטות המהירה בשאר הקמפוסים בארצות הברית - ובהמשך אף מחוץ ליבשת המוזהבת. אבל לא הכל נוצץ בממלכת הפייסבוק: מזריץ' יותר מאשר רומז שלא בהכרח הרעיון המקורי היה של צוקרברג או לפחות לא שלו בלבד. הסכמי הפשרה שנחתמו אחר כך עם השותפים של צוקרברג בתחילת הדרך מעידים שאכן יש דברים בגו.

בתחילת הדרך הוקם האתר באמצעות פריצה למאגר התצלומים של האוניברסיטה ודירוג בנות הקמפוס על פי המראה החיצוני שלהן. התגובות הנזעמות לא איחרו להגיע והאתר ירד. מאוחר יותר הוא חזר במתכונת יותר מעודנת, כבש את הסטודנטים והתפשט ליותר מ-350 מיליון משתמשים ברחבי העולם. סיפור של הצלחה כבר אמרנו?

אז זהו, אם אתם מחפשים את הדרך להפוך למיליארדרים ורוצים לדעת איך הצליח מישהו אחר - לא בטוח שתקבלו את כל התשובות בספר, אבל תוכלו לדעת את ממדי הקנאה שתגרור הצלחה כזאת. בעבר לזה, ספר רכילות חביב עם גילויים פיקנטיים על אחת התופעות החברתיות החשובות של העשור שלנו.

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל-sigalr@news2.co.il