השד הגזעני יוצא מהבקבוק

רבים מתושבי הדרום עדיין רואים את הפלישה של הצפון כמעשה ברוטאלי, אובמה רואה את המהלך כמלחמה לשחרור העבדים. הרפובליקנים שמנסים להרוויח קולות, מוציאים את השד הגזעני מהבקבוק והנשיא משתף פעולה

ג'ונתן מן - פרשן פוליטי CNN (חדשות 2)

בימים בהם במשרד הסגלגל יושב לו נשיא אמריקני ממוצא אפריקני, האם זהו הזמן הנכון לכבד את החיילים שנלחמו למען שימור העבדות במאה ה-19?

הוויכוח על הסוגיה שמערבת לא רק את אובמה, אלא גם את רעייתו מישל, צאצאית למשפחת עבדים, החלה כשהמושל הרפובליקני של וירג'יניה הכריז על חודש ההיסטוריה של הקונפדרציה, במהלכו משבחים את הנכונות של חיילי צבא הדרום להקריב את חייהם בזמן מלחמת האזרחים, לפני 150 שנה. עם זאת שכח מושל וירג'יניה להזכיר נושא מרכזי במהלך הלחימה: סוגיית העבדים האפרו-אמריקנים.

אובמה עשה הסטוריה, אבל למחוק אותה, הוא לא יכול  

המושל הרפובליקני ניסה להסביר את עמדתו, להרגיע את הרוחות ואחר כך הסכים להתנצל - אך זה לא בהכרח עבד. "אני לא חושב שאפשר להבין את מהות מלחמת האזרחים אם אתה לא מכליל את נושא העבדות", פסק הנשיא. "אני חושב שזה מחדל שלא מתקבל על הדעת, ועכשיו המושל מבין את זה."

ההיסטוריון דאגלס ברינקלי אומר שלמעשה, הרפובליקנים מקווים שכמה מילים על הקונפדרציה יסייעו להם להעיר את המצביעים בדרום שתומכים באובמה - אבל לא מוכנים לקבל השפלות כלפי המדינה שלהם. 

"ברק אובמה זכה בדרום קרוליינה ובווירג'יניה, לרפובליקנים אין סיכוי לחזור לשלטון ב-2012 בלעדיהן", הוא סבור. לפי ברינקלי, הרפובליקנים "מנסים לבצע מהלך לכיוון שתי המדינות האלה". מנגד טוען מי שעמד בעבר בראשה של המפלגה הרפובליקנית, המושל האלי ברבור ממיסיסיפי, שהמחלוקת היא "ניסיון לעשות סיפור ממשהו שלא מזיז לאיש".

במהלך 18 החודשים מאז הפך אובמה לנשיא הראשון ממוצא אפריקני מתרכז התפקיד שלו יותר בכלכלה, ביטוח הבריאות ובשתי מלחמות בצד השני של העולם.

אובמה עושה היסטוריה, אבל הוא לא מחק את ההיסטוריה שקדמה לו - אמריקה עדיין חולפת במהלכה של ההיסטוריה הזו.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN