לא זר – ולא בעל שם גדול

אתמול הודיעו בהתאחדות לכדורגל כי לואיס פרננדז, לשעבר מאמנה של בית"ר ירושלים, יאמן בשנתיים הקרובות את נבחרת ישראל. מינויו העלה תהיות רבות לגבי האופן שבו הוא יוכל לקדם את הכדורגל שלנו ולנסות להעפיל עם הנבחרת שלנו לאליפות אירופה. האם פרננדז יוכל לשנות משהו ב-15 ימי אימון בשנה? ממש לא בטוח

האם הוא יביא את השינוי? ממש לא בטוח. לואיס פרננדז (חדשות 2)

אתמול היה יום חג לאבי לוזון ולרוב חברי מזכירות ההתאחדות לכדורגל. לאחר כישלונו של דרור קשטן להעלות את נבחרת ישראל בכדורגל לטורניר גדול, הבטיח לוזון כי המאמן הבא של הנבחרת לא יעבור את ביקורת הדרכונים באותו תור יחד עם שחקני הנבחרת. "נביא מאמן זר, בעל שם גדול", הבטיח היו"ר. הבטיח, ולא ממש קיים.

לאחר שבחודשים האחרונים נזרקו לאוויר שמות כמו חואנדה ראמוס הספרדי, האנק טן-קטה ההולנדי, סלאבן ביליץ', מאמנה הצעיר והמוכשר של נבחרת קרואטיה ואפילו שמו של רוברטו דונאדוני שאימן את נבחרת איטליה בעבר, חתם אתמול בסופו של דבר כמאמן הנבחרת אחד, לואיס פרננדז שמו, שהיה שחקן גדול, אבל שם גדול הוא לא, ולמרות שהוא נושא דרכון זר, הוא בטח לא מאמן זר לכדורגל הישראלי.

יודעים מי אתה, ולא ממש התרשמנו

בקיץ 2005 נפל דבר בכדורגל הישראלי. ארקדי גאידמק הגיע ואיתו הכסף הגדול שהביא לרעידות אדמה שונות ומשונות בשוק השחקנים ובשוק המאמנים. אחד הצעדים הראשונים שעשה היה לפטר את מאמן הקבוצה דאז, אלי אוחנה, ולמנות במקומו מאמן זר, טון קאנן ההולנדי. יחד עם קאנן, הגיע לואיס פרננדז כדי לשמש בתפקיד המנהל המקצועי. לאחר מספר משחקים בהם הבינו בבית"ר שהישועה לא תגיע מההולנדי, הורידו את פרננדז אל הקווים והוא החל לאמן את הקבוצה.

תחת הדרכתו הציגה בית"ר יכולת לא משכנעת ברוב משחקי הקבוצה, ולעיתים התקשו פרשני הכדורגל והאוהדים להבין את אסטרטגיית המשחק של פרננדז. למרות שהגיעו לארץ שמות גדולים כמו ז'רום לרואה, שנחשב לאחד השחקנים הזרים הגדולים ששיחקו כאן, בית"ר לא ממש היוותה איום על האליפות וסיימה במקום השלישי. גם במשחקי הגביע נחלה בית"ר כישלון לאחר שהפסידה בביתה להכח ר"ג, אז בליגה השנייה. מאז שסיים את דרכו בבית"ר, נכשל פרננדז גם בבטיס הספרדית ובקבוצת ריימס מצרפת, איתה ירד בעונה שעברה לליגה השלישית.

האם הבאתו משפרת את סיכויינו לעלות?

לואיס פרננדז דוגל במקצוענות חסרת פשרות. שחקני בית"ר ידעו לספר כי תחת שרביטו הם עברו אימוני כושר מפרכים באדיבותו של טיבריוס דראו, המומחה לפיזיות שהגיע איתו. כל מי שמבין דבר או שניים בספורט יודע, כי את הכושר הגופני הירוד של הכדורגלן הישראלי לא ניתן לתקן ב-15 ימי האימונים אותם מקיימת הנבחרת בכל שנה. רק אם פרננדז, ממרום ניסיונו, יבנה תוכנית כושר גופני איתה יעבדו בקבוצות הליגה לאורך כל השנה, נוכל באמת לראות שינוי.

תומכיו של פרננדז גורסים כי למאמן ישנה יכולת מיוחדת להחדיר מוטיבציה בשחקניו. לא ברור כיצד המאמן, שאינו דובר אנגלית ובטח שלא עברית, יוכל להחדיר מוטיבציה בשחקנים שלנו. לעומת זאת, אחרי משחק הידידות מול רומניה שבו אימן אלי אוחנה, ידעו השחקנים לספר לכל כלי התקשורת על ההכנה המעולה של אוחנה למשחק, ועל נאומי הציונות אותם נשא בחדר ההלבשה ובמהלך האימונים.

תנו סיכוי לצעירים

פרננדז חתם לשנתיים ויקבל סכום עתק של כמה מאות אלפי יורו לתקופת הזמן הזו. להערכתי, מדובר בבזבוז של כספי הציבור. ברבע מהסכום שיקבל פרננדז אפשר היה להעסיק מאמן ישראלי, אפילו אולי לשקול להעסיק שני מאמנים - כמו לדוגמה שיתוף פעולה בין כוכבי העבר אלי אוחנה, שהכין כאמור את הנבחרת בצורה נהדרת למשחק ברומניה, יחד עם מוטי איווניר שמאמן בהצלחה את הנבחרת הצעירה.

גם בקמפיין הקרוב אני אשב עם אותם חברים מבית הספר היסודי מול הטלוויזיה ואחזיק אצבעות לכדורגלני הכחול לבן. רק חבל שעל הקווים יעמוד מאמן לא משלנו, שמגיע לארץ לעוד חלטורה לקראת הפנסיה הקרבה. כולי תקווה שעוד שנתיים, כמובן במידה שהנבחרת לא תעפיל לאליפות אירופה, יחזרו לתת הזדמנות למאמנים הישראלים.