ההימור של אובמה

התמיכה הציבורית בנשיא אובמה ובתכנית הרפורמות שלו בשפל חסר תקדים, אבל הוא מעדיף לנסות ולהעלות את התכנית להצבעה בקונגרס עוד השבוע. למעשה, הוא אפילו דחה את הנסיעה המתוכננת לאינדונזיה ולאוסטרליה. למה אובמה רוצה להמר על הצבעה עכשיו? מפני שהוא יודע שבסוף השנה ממתינות לו הבחירות לקונגרס

ג'ונתן מן CNN (CNN)

אין כאן גיבור הוליוודי עם רובה מכוון לראשו וגם לא נערה יפה בסכנה, אבל וושינגטון מוצאת את עצמה השבוע בשיאה של דרמה. מי שעומד במרכזה הוא הנשיא ברק אובמה . "זהו ההימור המסוכן ביותר שהנשיא לקח", אמרה גלוריה ברגר, פרשנית פוליטית מרשת סי אן אן.

ההימור הוא ההחלטה של אובמה להעלות את היוזמה שלו לשנות את מערכת הבריאות האמריקנית, תכנית שתעלה מיליארד דולר. הוא לא ידע בוודאות מה עומדות להיות התוצאות של ההצבעה. בכל יום השתנו המספרים, בכל יום צץ לו חבר קונגרס אחר שהביע את תמיכתו או את התנגדותו לרפורמות.

ניתן לשער שהצבעה כזו תעבור ללא קשיים מיוחדים. לכאורה, יש למפלגה הדמוקרטית רוב לרפורמה בשני הבתים, בבית הנבחרים ובסנאט. אבל גם אנשי המפלגה הדמוקרטית חלוקים בינם לבין עצמם בנוגע לתכנית הרפורמות. הרוב שיש להם בסנאט הוא לא מספיק גדול כדי להתגבר על האופוזיציה הרפובליקנית.

לכן, יצאו גם אנשי המפלגה הדמוקרטית לנסות ולגייס יותר תמיכה לתכנית הרפורמות, אבל גם לערוך תכניות וחישובים - איך יהיה ניתן להעביר את החקיקה, בלי הצבעה מלאה, רגילה - רק למקרה שהם לא יוכלו לנצח בהצבעה שכזו.

הקסם של אובמה כבר לא עושה את העבודה

חבר הקונגרס הרפובליקני מייק פנס אמר על הכוונה להעביר את החקיקה בעזרת "כללים מיוחדים" במקום רוב רגיל בקונגרס כי זהו "עלבון לעם האמריקני" .

זהו הסימן האחרון למה שהשתנה בארצות הברית מאז שנכנס הנשיא לתפקידו, לפני קצת יותר משנה. סקר מכון "גאלופ" האחרון קובע שרק 48 אחוזים מהאמריקנים מרוצים מתפקודו של אובמה בתפקידו כנשיא. זו התמיכה הנמוכה ביותר שנרשמה מאז נבחר הנשיא האמריקני. רק 45 אחוזים מרוצים מתכנית הרפורמות במערכת הבריאות שהנשיא מתכנן.

כשתכנית הדגל שלו בסכנה, כשעתיד הנשיאות שלו עומד על הפרק, בחר אובמה לדחות את הנסיעה לאינדונזיה ולאוסטרליה כדי לנסות ולהתרכז במאבק שנערך בבית. "אני קורא לקונגרס לאמץ את הרפורמות האלה", הוא אמר. "אני עומד לחתום אותן בחוק, אני רוצה שתפגינו אומץ, אני רוצה שתעשו את הדבר הנכון".

אובמה הספיק לפספס כמה מועדים שקבע לעצמו בתכנית, לכן ההצבעה עשויה להידחות עד שהדמוקרטים יהיו בטוחים יותר בתוצאות שישיגו. אבל בין אם הקונגרס יאשר את תכנית הרפורמות ובין אם ידחה אותה, אפשר כבר לראות שהקסם של אובמה לא מספיק כדי להביא לתוצאות הרצויות בבית הלבן. עכשיו מי שצריך לעשות את העבודה זו הפוליטיקה - התככים, המזימות ו... פעולות החשבון.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN