אובמה פותח שוב במערכת בחירות

אם הנשיא האמריקני ברק אובמה לא רוצה לאבד את התמיכה של שני בתי הקונגרס, הוא חייב לצאת מהבית הלבן ולסייע לחבריו למפלגה לנצח בבחירות שיערכו לקונגרס בחודש נובמבר הקרוב. הזחילה האיטית מהמשבר הכלכלי, האבטחה הגבוהה ושתי מלחמות על הראש, לא עוזרות לדמוקרטים לגייס תומכים וייתכן שיחלישו אותו בבית הנבחרים

איש פוליטי - ג'ונתן מן (CNN)

הנשיא האמריקני ברק אובמה נבחר לפני פחות משנה וחצי, אבל הנה הוא כבר עסוק, שוב, במסע בחירות. אין לאובמה ברירה, כל שאר המתחרים כבר בשטח, מה שמשאיר אותו להתמודד עם אתגרים אישיים ואתגרים מפלגתיים

האמריקנים יוצאים לקלפיות בחודש נובמבר המתקרב, כדי לבחור את נציגיהם לבית הנבחרים ולסנאט. המשבר המתמשך שתוקע את הכלכלה במדינה ואחוזי האבטלה הגבוהים, פוגעים באנשי המפלגה הדמוקרטית - אנשי מפלגתו של הנשיא, ולכן המפלגה עשויה לאבד את הרוב שלה בקונגרס.

הצלחתו של אובמה כנשיא תלויה בבני הברית שלו בקונגרס, בשל כך הוא יוצא עכשיו לסיורים בין אזרחי האומה, מנסה לגייס תמיכה למועמדים הדמוקרטים.

במקביל, אובמה צריך לדאוג גם למשרתו שלו, המועמדים הרפובליקנים לנשיאות מתחילים למשוך את תשומת הלב. למרות שיש עוד שנתיים עד שהמפלגה תציג את המועמד שלה בבחירות לנשיאות שיערכו ב 2012,  לא מדובר בהרבה זמן בארצות הברית.

שני רפובליקנים כבר בשטח

מושלת אלסקה לשעבר, שרה פילין והמושל לשעבר, מיט רומני, הם שני המועמדים הבולטים עכשיו. שניהם הוציאו ספרים חדשים ושניהם עושים כמיטב יכולתם להתבלט. השבוע הם קיבלו הרבה מאוד זמן מסך ברשתות הטלוויזיה הגדולות בארצות הברית.

רומני הוא מולטי מיליונר שפונה לקהל במרכז, הוא שייך לאנשי העסקים של במפלגה הרפובליקנית. ופילין היא בת קהילה שמקבלת את התמיכה שלה מהאמריקנים השמרנים. אף אחד מהם לא צפוי להכריז בקרוב על כוונתו לרוץ לתפקיד הנשיא, אבל שניהם לא מפסיקים לבקר את האיש שיושב עכשיו בבית הלבן.

אובמה אמר שהוא נחוש לכהן בתפקיד מבלי לדאוג לכהונה הבאה שלו. "אני מעדיף כהונה אחת טובה משתי כהונות בינוניות", אמר לאחרונה בראיון לרשת איי.בי.סי.

יש אמריקנים שמתלוננים על כך שהמערכת הפוליטית שלהם נראית כמו "קמפיין בחירות אחד ארוך", בו הממשל המכהן עסוק כל הזמן במערכת הבחירות הבאה. לא בטוח שהנשיא אובמה רואה את תפקידו כמדרגה לכהונה הבאה, אבל זה כן נראה שהקמפיין לקראת הבחירות הבאות - כבר יצא לדרך.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN