פרשנות: מדוע האמריקנים מזלזלים בקונגרס?

"יש לנו אנשים טובים בקונגרס, אבל הם כלואים במערכת שלא מתפקדת", אמר חבר קונגרס שפרש בזעם. לבוחרים האמריקנים נמאס מהנציגים שלהם בגבעת הקפיטול, בחודש נובמבר יערכו בחירות לקונגרס. ג'ונתן מן, פרשן ה-CNN מנתח

ג'ונתן מן (cnn)

מדוע כל כך הרבה אמריקנים מזלזלים בקונגרס? "יש לנו אנשים טובים בקונגרס, אבל הם כלואים במערכת שלא מתפקדת", אמר חבר הקונגרס איוון באיה, כשהכריז על עזיבתו בזעם השבוע.

בקונגרס האמריקני יש 535 חברים, הם מחולקים בין הסנאט לבית הנבחרים וסופגים היום את הלעג של יותר ויותר אמריקנים. הסקר האחרון שערכה רשת CNN מצא ש-63% מהנשאלים טוענים שרוב חברי הקונגרס לא ראויים לבחירה מחודשת - זהו שיא שלילי.

ימים קשים בגבעת הקפיטול

כדי להשלים את התמונה נגיד ש-52% אומרים שגם ברק אובמה לא ראוי לבחירה נוספת, אבל הוא עדיין יותר פופולרי מעמיתיו בקונגרס.

"זו לא שנה טובה להיות דמות ציבורית, זה לא משנה מאיזה מפלגה אתה מגיע", אמר עורך הסקר. "גם הבוחרים הרפובליקנים וגם הבוחרים הדמוקרטים מאוכזבים מנציגיהם השנה". לא קשה להסביר את הזעם הזה: ארצות הברית תקועה בשתי מלחמות, הכלכלה חלשה ונתוני אבטלה מדאיגים.

דמוקרטים ורפובליקנים רבים מאשימים את הסגנון המריר של הפוליטיקה בוושינגטון שהופכת את הבעיות הקיימות - לחמורות עוד יותר. בקרוב לבוחרים תהיה הזדמנות לעשות משהו בנידון, בחודש נובמבר יערכו הבחירות לקונגרס.

האם זו אחת מאותן השנים?

אבל למעשה, בדרך כלל האמריקנים לא מדיחים את הנציגים שלהם. אל תצפו לדרמות מהסוג שראינו בבחירות לנשיאות, ברוב מערכות הבחירות לקונגרס - התוצאות ידועות מראש. האיש שמחזיק במשרה הציבורית מספיק חזק כדי להמשיך ולהחזיק בה.

לדוגמה, בבחירות שנערכו ב-2008, יותר מ-90% מהנציגים שכיהנו במשרות הציבוריות ורצו לכהונה נוספת עמדו במשימה ונבחרו שוב. רק בחלק קטן מההתמודדויות הללו המרוץ היה צמוד.\

המערכת הפוליטית האמריקנית הופכת את מחזיקי המשרות לאנשים שקשה מאוד להביס. ברגע שהם נבחרים, המחוקקים בהחלט יכולים לבנות על סיכוייהם הגבוהים להחזיק במשרה שחושפת אותם לעין הציבור, שמציבה אותם בנקודת מוצא מעולה להתמודדות במערכת בחירות.

לבוחרים במערכת האמריקנית קשה מאוד להחליף את נציגיהם על הגבעה בוושינגטון, צריך שנה יוצאת דופן כדי להחליף את היושבים על הכיסאות ולשנות את יחסי הכוחות בקונגרס. עכשיו כשהדמוקרטים בשליטה בשני הבתים, כשהבוחרים האמריקנים זועמים בצורה שמעולם לא ראינו, אנשי המפלגה הרפובליקנית מקווים השנה היא אחת מאותן שנים.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN