האם הימין האמריקני מתעורר לחיים?

שיעורי התמיכה בנשיא אובמה מגיעים לשפל ובימין האמריקני נולדה תנועה עממית חדשה בשם 'מסיבת התה'. מיליוני אמריקנים שיוצרים אופוזיציה אמיתית לממשל אובמה מעלים טענות, בעיקר על ההתנהלות הכלכלית - רפורמות הבריאות של הנשיא הדמוקרטי. שנה לאחר שנבחר, מתעורר לחיים הימין הרפובליקני ומצמצם את הפער עם הדמוקרטים

ג'ונתן מן הפרשן הפוליטי של CNN (CNN)

שנה אחרי שברק אובמה הוביל את המפלגה שלו לניצחון ועורר השראה להמונים סביב העולם, מיליוני אמריקנים מתפכחים עכשיו מהאשליה. הרפובליקנים ובני בריתם, קוצרים עכשיו את הפירות.

"אנחנו רוצים להביט קדימה, ומכאן , חברים, העתיד נראה - טוב". אמרה המושלת לשעבר והמועמדת לסגנית הנשיא - שרה פילין, "זה נראה ממש טוב".

בסוף שבוע שעבר, אמריקה חזתה בכינוס הראשון, ביצירת השורשים של תנועה עממית חדשה בשם "מסיבת התה", שמה של מחאה מהמאה ה-18 נגד המיסוי הבריטי על התה. המחאות ההם הובילו בסופו של דבר למהפיכה האמריקנית.

בסוף השבוע הבא תיערך הוועידה השנתית שנועדה לתיאום הפעולות הפוליטיות של השמרנים האמריקנים. אם אנשי מסיבת התה הם השורשים של הימין האמריקני, פעילי סי פי אי סי, האנשים שיתכנסו - הם הצמרת.

אובמה משתף פעולה או חושף את הבלוף של הימין?

שתי הקבוצות מזהות היום הזדמנות, סקר שנערך על ידי רשת הטלוויזיה - אי בי סי מצא ש- 43% מהאמריקנים עדיין סבורים שהדמוקרטים יכולים לפתור את הבעיות שלהם, רק 37% סבורים שלאנשי המפלגה הרפובליקנית יש פתרונות. אבל ההבדל של ששת האחוזים הוא משמעותי, לפני שנה ההבדל היה 26 אחוזים.

הסיבות? לגבי המצביעים לימין ולשמאל, לממשל של אובמה אין הישגים מרשימים, הוא עדיין נמצא במלחמה בעיראק ובאפגניסטאן, תהליך הרפורמות במערכת הבריאות תקועה בקונגרס והכי חשוב, הכלכלה עדיין זוחלת ולא מצליחה לספק מספיק משרות.

במהלך השנה האחרונה שהייתה לא קלה בכלל, לרפובליקנים יש יתרון עצום כמפלגת אופוזיציה - הם לא היו צריכים למשול. לכן הנשיא משלם ליריביו את המחמאה הגדולה ביותר, או שהוא למעשה חושף את השקר שלהם: הוא החל בסדרת פגישות ומציע לכלול את הרעיונות שלהם במהלך תהליך קבלת ההחלטות של הממשל.

"האמריקנים מתוסכלים מחוסר ההתקדמות בכמה נושאים מרכזיים", אובמה אמר השבוע ,"למרות שהמפלגות לא עומדות להגיע להסכמה בכל סוגיה, ודאי יש תחומים שבהם אנחנו מסכימים, אולי אפשר להגיע לתוצאות".

אם הפוליטיקאים בוושינגטון יכולים להחליף קונפליקט בשיתוף פעולה, זה וודאי יכול לעזור לאזרחים האמריקנים וגם, כמובן, לממשל של אובמה. הרפובליקנים ודאי יחשבו על ההצעה הזו שוב, מפני שכרגע, כמו שפיילין אמרה, עבורם " זה נראה ממש טוב".

 

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN