מי מעז להטיל דופי בשופט שרכבו הוצת?

יממה בלבד לאחר הצתת רכבו של שופט בית המשפט המחוזי בחיפה משה גלעד, מתחילים לצוץ קולות המטילים ספק במינויו. כתבנו לענייני משפט גיא פלג חושב שהדבר היחידי שהיה בעייתי במינוי השופט - הוא הניסיון לפגוע בשמו הטוב, וכי מצער שדווקא עכשיו - כשהשופט נקלע למצב קשה מאין כמוהו - מעיזים שוב להטיל דופי ביושרו

היה ברור שמתישהו יצוצו הקולות האלו. שמתישהו יעזו שוב להגיד שהמינוי של השופט המחוזי משה גלעד היה "בעייתי", ויזכירו שאפילו נשיאת העליון השופטת דורית ביניש התנגדה לו. מתברר שיום לאחר שמכוניתו הוצתה על ידי אלמונים - עולים הקולות האלו שוב.

למקרא הטענות הנבזיות, כאילו היו לשופט גלעד, שהיה בעבר במשך שנים סניגור פלילי, קשרים אישיים עם לקוחות עבריינים, חשבתי שחשוב להזכיר שהמינוי של השופט גלעד לשיפוט אכן היה בעייתי. הוא היה בעייתי כי פרקליטים בכירים ושוטרים בכירים מאוד העלילו עלילה מרושעת כדי למנוע מינוי של עו"ד ישר והגון למשרת שיפוט.

ראשי אגף החקירות התייצבו אז בלשכתו של מי שהיה שר המשפטים, פרופסור דניאל פרידמן, ואמרו כי מידע מודיעיני מצביע על כך שעורך דין גלעד הוא "קונסיליירי של ארגון פשע". השר ביקש לראות את המידע, להבין על מה הוא נתמך, אלא שהקצינים הבכירים לא סיפקו הסבר לא אז ולא מאז. במקום זה הם הדליפו תמלילים של האזנות סתר.

ויתר על נוחות וכסף בכדי לשרת את הציבור

פרקליטת מחוז חיפה לשעבר לילי בורישנסקי, ניסתה להטעות את התקשורת באמצעות דובר משרד המשפטים משה כהן, והכחישה את הפרסום בחדשות 2, לפיו העבירה מכתב ובו השמצות על עורך הדין גלעד לוועדה לבחירת שופטים.

בחוות דעת שהיא כן העבירה, היא ייחסה מידע בעייתי על עו"ד גלעד לסגנה, עו"ד עמית הייסמן, שמצדו  סירב לענות לשאלות שר המשפטים שמונה בידי הוועדה לבחירת שופטים לבחון את טענותיה של בורישנסקי. במקום להעמיד את הייסמן לדין משמעתי על שסירב לענות לשאלות השר הממונה, לשאלות של ועדה כה חשובה, קודם הייסמן לאחרונה ומונה לפרקליט מחוז חיפה.

אבל הוועדה לבחירת שופטים לא היטתה אוזן לרכילויות. חברי הוועדה אימצו את חוות דעתה של נשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה, השופטת בלהה גילאור, שלפניה ולפני חבריה הופיע במשך שנים עורך הדין גלעד. הם רצו שהוא יישב איתם בדין. הם חשבו שהוא מתאים מאד לשיפוט. הם הבינו כמה חשוב שיצטרף לבית המשפט סניגור פרטי - ולא רק יוצאי פרקליטות, צבא או משטרה.

עו"ד משה גלעד הוא אדם ערכי. הוא הסכים לסגור את משרד עורכי הדין הגדול ביותר בצפון המתמחה בפלילים, כדי לשמש כשופט בבית המשפט המחוזי בחיפה. הוא ויתר על נוחות ועל כסף רב בכדי לשרת את הציבור.

מצער שדווקא עכשיו כשהשופט גלעד נקלע למצב קשה כמוהו לא זכור לי שהיה לשופט בישראל, מעיזים שוב "אבירי שלטון החוק" להטיל דופי ביושרו.

טורים נוספים של גיא פלג:

לא צריך להתפלא על הנעל שנזרקה על ביניש

הקלטת שדחתה את משפט רצח אריק קרפ

פרשת גואל רצון: "יום כיפור" של המשטרה

גזר דין סרוב הוא לוליינות משפטית

פרשנות: למה משה לדור שותק עכשיו?

להפסיק את החגיגות במשטרה

טור אישי על רצח משפחת פישר

גיא פלג עצבני על פרשת אסי דיין