אובמה מנסה ליצור מומנטום

מאז שאובמה נכנס לתפקיד, שיעור האבטלה עלה ל-10%, והיוזמה המרכזית שלו - הרפורמות במערכת הבריאות, אמנם קודמה בקונגרס אבל נתקלת באופוזיציה עצומה של אזרחים מודאגים. רבים מבוחריו של הנשיא אומרים כי אובמה לא מעניק להם מספיק תשומת לב ועסוק בעיקר באיש אחד - הוא עצמו

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

ברק אובמה מחזיק במשרת הנשיא כבר שנה, אבל השבוע זה נראה כאילו הוא יוצא בקמפיין מחדש כאשר הוא נשא את ה"נאום על מצב האומה", טקס חד שנתי לכל מנהיג אמריקני. עבור אובמה, הנאום היה יריית הפתיחה במאמץ להחזיר לידיו את התמיכה, ליצור לעצמו מומנטום.

"ניהלתי את מסע הבחירות שלי עם הבטחה לשינוי, שינוי שנוכל להאמין בו" הוא אמר." עכשיו אני יודע שיש אמריקנים רבים שלא בטוחים באמונה שאנחנו יכולים לשנות, או בכך שאני יכול לעשות את השינוי". מאז שנכנס לתפקיד, הדברים אותם ניסה לשנות אובמה, השתנו לרעה. שיעור האבטלה זינק, וגם היוזמה המרכזית שלו, הרפורמות במערכת הבריאות, קודמה בקונגרס אבל נתקלה במיליוני אמריקנים מאוכזבים.

בתחילת החודש הוא איבד את הרוב הזעום שהיה לו בסנאט, בלימה מפתיעה שהבהילה רבים מחבריו של אובמה למפלגה הדמוקרטית והעלתה שאלות מטרידות בנוגע לשאיפות של אובמה.

על פי הסקר האחרון שערכנו ב CNN רוב האמריקנים אוהבים את אישיותו של הנשיא, אבל רק 49% תומכים במדיניות שלו ביום שבו הוא תפס את הכיסא במשרד הסגלגל, 84% העריכו את פועלו.

מיליוני אמריקנים מאוכזבים. הם ראו אותו עושה הכל , מציל את תעשיית הבנקים, בוחן מחדש את הלחימה באפגניסטן. אבל רבים מאוד מרגישים שאובמה לא העניק להם מספיק תשומת לב . לא להם ולא לבעיות שלהם.

מה בנוגע לשינוי שאפשר להאמין בו ?  

"הוא חייב לתת לציבור האמריקני את התחושה שהקהל הרחב ויצירת משרות נוספות אלו נושאים שעומדים בראש סדר העדיפויות שלו", אמר לנו ההיסטוריון הנשיאותי דוריס קירנס גודווין.

אובמה לא צריך לדאוג לגבי משרתו שלו, יש לו לפחות עוד שלוש שנים בתפקיד. אבל האמריקנים יוצאים לקלפיות בחודש נובמבר הקרוב כדי לבחור מחוקקים לבית הנבחרים ולסנאט. חברי המפלגה הדמוקרטית בצרות, הם מנבאים גל של הפסדים.

זו הסיבה שהנשיא התחיל להפיץ עכשיו תורה חדשה ושונה. הוא אומר שהוא מקשיב לאמריקנים, הוא טוען שיעזור. הוא אומר שהם עדיין יכולים להמשיך ולהאמין בשינוי.

 תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN