תסריט דמיוני: שרה נתניהו בבית "האח הגדול"

בשבוע אחד הספיק דני אילון להשפיל את השגריר הטורקי, להתנצל ואח"כ להסביר. "התפרקות קומית" הוא קרא לזה. העיקר שהבדיחה על חשבוננו. וגם: אחרי ששרה אחת יצאה מבית "האח הגדול" - תארו לכם ששרה נתניהו הייתה נכנסת. מורן כץ מסכמת עבורנו את השבוע - מזווית קצת אחרת

ב-7 מילים: גאולה מרצון?, אסון בהאיטי, סינדרום (בית"ר) ירושלים.

הביזיון של השבוע

כולם דיברו השבוע על שיחת הנזיפה המשפילה שערך סגן שר החוץ דני אילון לשגריר הטורקי. זה היה מביך, ילדותי, קטנוני ובמיוחד מביש. אילון טוען שרצה להעביר מסר, שההשפלה לא מכוונת. "שימו לב שהוא יושב נמוך ואנחנו גבוה", אמר איילון (ברוב טיפשותו) לצלמים במקום - זה נראה מכוון מאוד.

בסופו של דבר, משחק הכיסאות של אילון הסתיים בהתנצלות מלאכותית שכפו עליו ראש הממשלה ונשיא המדינה. הוא לא באמת מצטער. אבל הוא צריך.

בראיון שהעניק ל"פגוש את העיתונות" המשיך אילון באותו הכיוון: "הייתי קורא לזה התפרקות קומית", אמר ואיים בגירוש השגריר במקרה של הסתה נוספת. התנהלותו המבישה הסיטה את תשומת הלב העולמית מהמסרים האנטישמיים של טורקיה לעבר ההתנהלות המגוחכת שלו עצמו. בסופו של דבר יצאנו אנחנו קטנים ומושפלים. התקפלנו, וטוב שכך.

דיפלומטיה היא שימוש מושכל בטאקט לצורך השגת הישגים אסטרטגיים, כאשר אחד הכלים הבולטים לכך הוא ניסוח הצהרות באופן מדוד, שקול ובלתי פוגע (ויקיפדיה). נשמע לכם כמו אילון? נתניהו צריך היה להדיח את סגן שר החוץ מתפקידו לאלתר. הבעיה היא שאיילון הוא בובת מריונטה שמופעלת על ידי שר החוץ אביגדור ליברמן, ולא מן הנמנע שהרעיון בכלל היה שלו. לא ברור מה מצחיק את סגן שר החוץ. התפרקות קומית? אולי יותר טרגדיה יוונית. והבדיחה היא על חשבוננו.

ההתחמקות של השבוע

יו"ר הכנסת רובי ריבלין מתקשה למצוא ח"כים שיסכימו לנסוע לאושוויץ במסגרת משלחת לציון יום השואה הבינלאומי. יותר ממאה פוליטיקאים מרחבי אירופה ישתתפו בכנס, אבל בישראל המצב מביך, ברשימה נמצאים תשעה חברים בלבד.

למרבה הבושה, דווקא חברי הכנסת הישראלים לא רוצים לנסוע - כנראה שעבורם זאת מטלה מיותרת, הרי לא מדובר בטיול כיף על חשבון משלם המסים. משול הדבר לתלמיד סורר בבית ספר יסודי שכדי להתחמק מטיול לימודי מחפש תירוצים כדי להישאר בבית ומביא פתק מההורים, אבל לטיול השנתי הוא יוצא בשמחה.

שר הביטחון אהוד ברק קיבל, כך קבעה ועדת האתיקה, טובת הנאה בכך ששדרג את נסיעתו לפריז; רוחמה אברהם ואלי אפללו אפילו היו מוכנים לנסוע במטוס מטען של אגרסקו; לא פעם, נראה כי חברי הכנסת יסכימו להצטרף לכיתה המעופפת, העיקר שיוכלו לנסוע לחו"ל. כנראה שפולין היא לא יעד מספיק אטרקטיבי - והמטרה לא ממש חשובה.

התביעה של השבוע

שרה נתניהו (סליחה, הגברת שרה נתניהו) שוב מסתבכת. העיתון "ידיעות אחרונות" פרסם בסוף השבוע כתב תביעה שהגישה עוזרת הבית של אשת ראש הממשלה בקיסריה, לפיה הגברת הראשונה התעללה בה והשפילה אותה. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.

אצל הגברת נתניהו החיים זה לא תכנית ריאליט. היא לא גרה בבית האח הגדול, אלא בבית האמא הגדולה של מדינת ישראל בקיסריה. איזה מזל יש לדיירים. הקרבות בין סער לאלירז היו מחווירים אילו הגברת שרה והעוזרת שלה ליליאן היו גרות יחד באח הגדול.

לפי התביעה, כאשר היה מחולק הבית לעשירים ועניים, ושרה היתה כמובן בצד של העשירים, היא היתה מכריחה את הדיירים לקרוא לה "האמא של מדינת ישראל", ודורשת מאיילה לגהץ לה את הסדינים, אבל קודם כל להסיר את הלק. אם הכרית היתה עקומה, היא היתה מעירה את אלין משנתה.

סער היה חייב להגיד לה כמה היא יפה וחכמה, כולם היו צריכים לשתות מים מהבריכה ורק היא מים מינרלים. היא היתה דורשת מפותנה להחליף ארבעה סטים של בגדים ביום: אחד כשהיא מבשלת, שני כשהיא שוטפת כלים, שלישי כשהיא יושבת בסלון ורביעי לישיבה בחצר.

ואז כעבור שבוע, הדיירים נכנסו לחדר "אח הגדול" כדי למסור את שמות המועמדים להדחה. במי אתם חושבים שהם בחרו? לנו אין מזל כזה. אנחנו לא יכולים להדיח אותה.

הערה: נתניהו, באמצעות עורך דינה מכחישה בתוקף. האם יש ממש בתביעה, או שמדובר בטענות מופרכות מיסודן בית המשפט ייקבע.

מורן כץ היא עורכת בדסק האינטרנט של חדשות 2.

לטורים הקודמים של מורן כץ:

האם לפשע יש פנים חדשות?

האם נס חנוכה השני יקרה במשפחת שליט?

בעולם הזה - באמת מזל שיש ערוץ 20

ברוכים הבאים ל"ישראל חיה בסרט"

איך כמה טיפות משגעות מדינה שלמה?

ביבי את פרס: סיפור אהבה

כשהמציאות עולה על כל דמיון

תגשימו לגלעד את החלום

כמה ארוחות חג אפשר לקנות ב-385 מיליון שקלים?

מצעד האיוולת של ה-1 בספטמבר

מי ימנע את הרצח הבא?

טרגדיות שיכלו להופיע בסרט אימה

במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית