ארה"ב עדיין עסוקה בצבע של אובמה

כשאובמה יצא בדרך לכיבוש הבית הלבן ב-2008, אמר חברו למפלגה הארי ריד כי הוא מצליח בזכות צבע עורו וסגנונו ה"בהירים". על פי דבריו של ריד, אובמה מדבר "בלי מבטא של כושים". שנה אחרי שהנשיא בתפקיד - ארצות הברית עדיין עסוקה בעטיפה ולא בתוכן

ג'ונתן מאן, הפרשן הפוליטי של CNN (CNN)

נשיא ארה"ב ברק אובמה עדיין שחור - והאמריקנים עדיין מתרגלים לזה. בשבוע הבא תציין האומה שנה לכניסתו של אובמה לתפקיד ואת יום מרטין לות'ר קינג, והנשיא האמריקני עדיין מנסה לשכנע את המצביעים שהצבע שלו לא משנה דבר.

"אנחנו מכוונים את תשומת ליבנו לדרך בה יש להניע את אמריקה קדימה", אמר אובמה השבוע, אבל מרבית תשומת הלב לא מופנית לשם, אלא דווקא לחברו של אובמה למפלגה, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט הארי ריד.

ספר חדש שיצא לאחרונה תופס את כותרות העיתונים ואיתו חשיפה על פיה ב-2008, כשיצא אובמה בדרך לכיבוש הבית הלבן אמר ריד שהוא מצפה להצלחת מנהיגו בזכות צבע עורו וסגנונו ה"בהירים". על-פי דבריו של ריד, אובמה מדבר "בלי מבטא של כושים" .

הציטוט גרם לרבים להרים גבה

באמריקה של המאה העשרים ואחת המילה "כושי" נחשבת מכוערת - מזכרת לא נעימה מהיסטוריה של גזענות. הלבנים עצמם כלל לא משתמשים בה במהלך שיחות נימוסים.

עם זאת, גם הקוראים הסימפטיים ביותר יטענו כי הערתו של ריד, למרות שהיא ממש לא נשמעת לעניין - אמת היא. לאמריקנים רבים יש יחס אמיתי של דחייה כלפי אפרו-אמריקנים עם צבע עור כהה מאוד או דרכים אתניות שונות להביע את עצמם. כמועמד שחור לתפקיד ציבורי, חב אובמה את הצלחתו להרגשת הנוחות שכל הבוחרים מכל הגזעים הרגישו עם המועמדות שלו.

אובמה: "זה בלון שנופח"

כפי שבעבר הסתיימו קריירות של פוליטיקאים בארה"ב בגלל היערות לא ראויות - גם הפעם רפובליקנים רבים קוראים לריד להתפטר.

אולי יש גורמים באופוזיציה שנעלבו מדבריו של ריד, אבל יש גם כאלו שמנסים להשתמש בדבריו כדי לעצור את הסיוע של המנהיג הדמוקרטי לנשיא המכהן. ריד כבר דחה את הערות הרפובליקנים שקראו לו להתפטר והתנצל באוזניו של אובמה.

הנשיא עצמו הגיב ואמר שכל הנושא נופח. "מדובר באיש טוב שתמיד היה בצד הנכון של ההיסטוריה", אמר אובמה בראיון לרשת CNN. "עבורו, הוא השתמש בשפה לא לעניין כשניסה להלל אותי. יש אנשים שמנסים לעשות מזה סיפור. אין בזה שום הגיון", הוסיף הנשיא האמריקני.

ובכל זאת, עם ציון שנה מאז תחילת הקדנציה של הנשיא האפרו-אמריקני הראשון, השיח האמריקני בנושא הצבע והשפעותיו, עדיין לא נגמר.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.