"בלי דרמה - אובמה"

ניסיון הפיגוע על סיפון מטוס הנוסעים האמריקני הוא צלצול השכמה לנשיא. אובמה צריך לפנות מקום בלוח הזמנים שלו למטלה המאוד זהירה של המלחמה בטרור. במלחמה הזו, כנראה שמילים יפות - לא עושות את העבודה.

ג'ונתן מן - CNN (CNN)

למה הנשיא "בלי דרמה אובמה" כל כך כועס על מתקפה שהייתה יכולה להרוג עשרות חפים מפשע? עד כמה האירוע הזה אמור לשנות את התכניות של הנשיא ?

"זו הייתה פאשלה שהייתה יכולה להיות הרת אסון" צוטט השבוע הנשיא בשפה מאוד לא אופיינית וישירה "בקושי הצלחנו להתחמק מהכדור הזה".

אובמה בילה את רוב זמנו בבית הלבן בניהול מלחמות בעיראק ובאפגניסטן. הוא התרכז בשינוי מערכת הבריאות ושיפר את יחסיה של ארצות הברית עם העולם. המלחמה בטרור נדחקה לשולי שולחן העבודה שלו.

אין לו זמן להלחם בטרור

אבל עכשיו הוא משנה את הגישה - מאז שמחבל הקשור לאל קאעידה ניסה לפוצץ מטוס נוסעים אמריקני בחג המולד האחרון, כשעל סיפונו היו 289 אנשים.

התוצאה היא מערכת חוקים חדשה שתפעל כדי להעביר בידוק את אורחיה של ארצות הברית. "הוא מתרכז בבריאות, הוא מתרכז באקלים ובכלכלה", אמר השבוע ת'ומאס קין, ראש וועדת הממשל שחקרה את אירועי ה11 לספטמבר 2001. "כשאתה כל כך מרוכז בנשיא החדש בשנה הראשונה, אי אפשר לשים לב לכל הגורמים כל הזמן. האירוע הזה הוא תזכורת ששום דבר לא חשוב יותר מביטחונם של אזרחיה של ארצות הברית", הוסיף קין.

שנת נשיאות ראשונה חלפה, איום הטרור נשאר

למרות הדברים האלה, עוזריו של אובמה אומרים שהוא לא היה צריך שום תזכורת. "אובמה פינה בכל יום זמן לטיפול בבעיית הטרור", אמר דובר הבית הלבן רוברט גיבס.

למעשה, ה"ניו יורק טיימס" דיווח השבוע שגם לפני שנכנס לתפקיד, הוזהר אובמה מכוונתם של מחבלים סומאלים להתקיף בטקס השבעה שלו. הממשל החדש מעולם לא הודיע שההתרעה הוסרה עד שנערכה תכנית למקרה שיותקף.

הטקס נערך ב 20 לינואר, לפני שנה. גם אז וגם היום הנשיא ממשיך להתרכז בתכניות שלו בבית ובעולם. הוא מנסה להישאר במסלול בו בחר ללכת ולא לחרוג ממנו בגלל האיום בטרור.