איך מה שלא עבד אצלנו עובד שם?

הילד מיבנה שהחל כשחקן ספסל במכבי תל אביב לא מפסיק להפתיע ולגרום לנו הישראלים נחת. מדהים לראות כיצד הוא קולע מעל בראיינט, חוסם את ג'יימס ומשוחח עם שאקיל או'ניל. אבל השמחה והגאווה שלנו בכספי, היא גם תעודת העניות שלנו: כספי סיכם זאת כשאמר: "במכבי לא נותנים ריספקט לישראלים"

עומרי כספי הפך ל'בייבי' של הספורט הישראלי, אפילו יוסי בניון מתקשה להתחרות בו העונה. מדהים לראות כמעט מדי לילה את הילד בן ה-21 מיבנה קולע מעל קובי בראיינט, חוסם את לברון ג'יימס ומדבר בעברית עם שאקיל או'ניל. מה יש לומר, אף אחד לא חשב שחצי העונה הראשונה של הישראלי הראשון ב-NBA תהיה כל כך ורודה.

אבל צריך להגיד עוד משהו. השמחה והגאווה שלנו בכספי, היא גם תעודת העניות שלנו, או לפחות של המועדון בו שיחק עד הקיץ האחרון, מכבי תל אביב. שמעון מזרחי יו"ר מכבי בוודאי יתפאר שהקבוצה שלו הצמיחה עוד כדורסלן לגאוות המדינה, אך קשה להתעלם מהעובדות.

עומרי כספי במדי מכבי תל אביב היה שחקן כישרוני אך זניח בסגל השמן. כספי של מכבי היה בדרך כלל שחקן ספסל, כזה שעולה לשחק לכמה דקות כדי לגרום לקהל בהיכל או מול הטלוויזיה להיזכר שיש גם דבר כזה ישראלים באלופת ישראל.

במכבי הוא מעולם לא היה השחקן המרכזי, כזה שמקבל חופש לקחת זריקות ולעשות טעויות. כספי עצמו הודה בשבוע שעבר בראיון לאתר וואלה שמהרגע הראשון בסקרמטו נתנו לו ביטחון. "במכבי לא נתנו לי ביטחון כזה", אמר כספי וסיכם. "במכבי אין מספיק ריספקט לישראלים".

איך מה שלא עבד אצלנו עובד בליגה של הגדולים?

אז יכול להיות שמדובר בהעדפה של הזרים על פני הישראלים, יכול להיות שמדובר בקיבעון של מאמנים שפוחדים לתת את המפתחות לשחקנים צעירים מתוך שמרנות, ויכול מאוד להיות שמדובר בסך הכל בכישלון מקצועי.

עם כל הכבוד לעין של פיני גרשון או אפי בירנבוים בזיהוי כישרונות בכדורסל, אין היגיון בעולם שיכול להסביר איך מה שלא עבד נהדר עבורם, עובד נהדר בליגה של גדולים מהם.

אפשר לספר עד מחר שהמשחק ב-NBA שונה מהמשחק האירופי, על העבודה הקשה של כספי בקיץ, על הלחץ התקשורתי שירד בסקרמנטו. כנראה שהכול נכון, ועדיין - בפעם הבאה שכספי יזרוק זריקה מכריעה במשחק NBA, נסו להיזכר מתי מכבי תל אביב איפשרה לו זריקה מכריעה במשחק מול הפועל ירושלים או עירוני אשקלון. כנראה שלא תצליחו.