מתי נפסיק לספור את הגופות?

בימים האחרונים נוספו עוד ארבעה אנשים לרשימה הארוכה של קורבנות הרצח. יותר מ-100 בני אדם נרצחו בשנה האחרונים באירועים אלימים וחמורים שכמוהם לא ידעה המדינה, ונדמה כי המצב רק הולך ומחמיר. האם ביבי וציפי סוף סוף יתאחדו ויקימו ממשלה למופת וגם: השד העדתי קופץ מהבקבוק לביקור. סיכום חדשות השבוע מזווית אחרת

מתאחדים? נתניהו ולבני, ארכיון (חדשות 2)

ב-2 מילים

ממשלת אחדות?

הקורבנות של השבוע

לאה דרנקין , הדסה כוכבי, יפים ויינשטיין, חמזה חמזה, ניר כץ, ליז טורביש, לאוניד (אריק) קרפ, מוחמד אבו-דיה, פאדיה מטר, יפתח מור יוסף, דימטרי אושרנקו, נטליה אושרנקו, רושל אושרנקו, נתנאל אושרנקו, אדוארד אושרנקו, טטיאנה אושרנקו, נעה גולדרינג, אלי אוזן, בן טל, אמג'ד שהוואנה, קסניה שטילר, אירנה מרגוליס, ציפורה נחמו, אורלי טמיסגין, אורי חן, דותן מנגמי, עופר רז, נורדין נורדינוב, ביאטריס ודניס רודוב - אלה הם רק חלק קטן משמות מי שנרצחו השנה.

רק בסוף השבוע נרצחו בצפון ארבעה בני אדם באירועים פליליים. מדי שבוע נוספים עוד ועוד שמות למצבת המוות של אנשים שמצאו את מותם, סתם כך. זה קרה במסיבת יום הולדת בדירה בחיפה, בבית קפה בעכו, במועדון ברחוב, במונית והשד יודע איפה עוד.

השבוע מסתיימת לה שנת 2009 ונגמר עשור. שנה עקובה מדם בה התרחשו בישראל כמה ממקרי הרצח והאלימות הקשים והחמורים שידעה המדינה. עד לחודש ספטמבר נרצחו בישראל 112 בני אדם, מאז נוספו עוד רבים לרשימה ונראה כי המצב רק הולך ומתדרדר.

בשנים האחרונות מופנית תשומת לב רבה (ובצדק) למלחמה בתאונות הדרכים. נקבע "מספר מוות", רף עליון של הרוגים בתאונות אותו "אסור" לעבור. בסוף כל ידיעה עיתונאית או כתבה על תאונה קטלנית נוהגים לציין את מספר ההרוגים בתאונות השנה.

אולי, לאור המצב העגום, כדאי להתחיל לספור גם כמה אנשים נרצחו באותה השנה, באותו החודש, היום או השבוע. מי יודע אולי ספירה יומיומית של מניין ההרוגים, אזכור בלתי פוסק, יצליח לזעזע ולהביא לשינוי. אולי גם בנושא מקרי הרצח צריך לקבוע "רף" עליון, כי אחרת, לא ברור לאן נגיע, וכמה קורבנות עוד יתווספו לרשימה.

הסלנג של השבוע

מי היה מאמין שבפתח שנת 2010 יחליט השד העדתי לשוב ולקפץ לו מן הבקבוק? אז זהו, מסתבר שהכל אפשרי, וכנראה שהשד כאן כדי להישאר (לפחות בינתיים). רוב הזמן נעים וחמים לו בבקבוק, אבל לפעמים הוא רוצה לנשום קצת אוויר, אז הוא מגיע לביקור.

הבובלילים הביאו לנו את ה"פרידמנים" שהיו מעין מילת גנאי לאשכנזים, ועכשיו יש לנו את השלופים, השלוחים והשלוכים שכנראה מעליבים את יוצאי מרוקו. מחד, משפחתו של ילד בר המצווה נעלבה עד עמקי נשמתה (קצת נסחפתם לא?) מאידך קובי פרץ לא מבין מה רוצים ממנו. וכולם מתראיינים, זועמים ונעלבים. תגידו, אין לכם משהו יותר חשוב לעשות?

לטורים הקודמים של מורן כץ:

האם לפשע יש פנים חדשות?

האם נס חנוכה השני יקרה במשפחת שליט?

בעולם הזה - באמת מזל שיש ערוץ 20

ברוכים הבאים ל"ישראל חיה בסרט"

איך כמה טיפות משגעות מדינה שלמה?

ביבי את פרס: סיפור אהבה

כשהמציאות עולה על כל דמיון

תגשימו לגלעד את החלום

כמה ארוחות חג אפשר לקנות ב-385 מיליון שקלים?

מצעד האיוולת של ה-1 בספטמבר

מי ימנע את הרצח הבא?

טרגדיות שיכלו להופיע בסרט אימה

במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית