פרשנות: האם אובמה לא מרגיש בנוח עם הנובל?

ברק אובמה חוזר לוושינגטון ופרס הנובל לא עוזר לו להתמודד עם האתגרים בבית. הנשיא האמריקני זכה בפרס בלי לסיים אף מלחמה, בלי מהלך דיפלומטי יוצא דופן ובלי שחשף את עצמו כאדם הומניטרי. אמריקנים רבים מאוכזבים שהנשיא שולח עוד 30 אלף חיילים לאפגניסטן "זו לא ממש פעולה של רודף שלום" הם אומרים

ג'ונתן - פרשן פוליטי - CNN (CNN)

ברק אובמה חוזר לוושינגטון עם הפרס הכי יוקרתי עבור מנהיג פוליטי, אבל זה לא יעזור לו במאבקים שהוא מנהל בבית.

"זהו כבוד אמיתי לארה"ב, זהו גם כבוד אמיתי עבור הנשיא" אמר פול בגולה - פרשן ה-CNN ואסטרטג פוליטי של המפלגה הדמוקרטית שמרוצה מאוד שהנשיא קיבל את הפרס באוסלו. "אבל אני חושב שהוא עומד בפני ירידה תלולה מאוד לעבודה במישור המקומי".

אובמה קיבל את הפרס בלי לסיים אף מלחמה, בלי מהלך דיפלומטי יוצא דופן ובלי שחשף את עצמו כאדם הומניטרי בצורה יוצאת דופן. למעשה אמריקנים רבים מאוכזבים שהוא שולח עוד 30 אלף חיילים לאפגניסטן, "זו לא ממש פעולה של רודף שלום" הם אומרים.

"אובמה השיג מעט מאוד"

בוול סטריט לא סופרים את הנובל (רויטרס)
אמריקנים רבים מאוכזבים מסיבות אחרות: אחוזי האבטלה עדיין גבוהים, הכלכלה מדשדשת והממשל נאבק כדי ליצור מערכת בריאות אמריקנית חדשה.

"הרוב מסכים בנושא אחד - הנשיא אובמה השיג מאט מאוד" אמר ל-CNN רייהן סלאם הפרשן השמרן. "אני חושב שהמדיניות השמאלנית של אובמה במישור הבינלאומי והמדיניות הימנית שלו בבית - זה משהו שממש מעצבן את האנשים".

ועדת הנובל בנורבגיה אמרה שהיא מוקירה את "המאמץ המרשים שלו לחזק את הדיפלומטיה הבינלאומית ואת שיתוף הפעולה בין העמים". אבל זה לא מרשים את המצביע בארה"ב.

סקר חדש של מכון PEW קובע ש49% מהאמריקנים סבורים שארצות הברית לא צריכה להיתערב בסכסוכים בינלאומיים

אובמה לא מבזבז את זמנו באוסלו

הסקר קובע שאזרחי ארצות הברית מעדיפים עכשיו להיות מבודדים. עורכי הסקר מדגישים שכבר כמה עשורים, הם לא ראו כאלו רגשות, פשוט לא אכפת לאמריקנים מהזירה הבינלאומית, הם מעדיפים להתרכז בעצמם - ללקק את הפצעים.

אובמה לא בילה הרבה זמן באוסלו, הוא לא השתתף בכל האירועים הנלווים לפסטיבל הענקת פרס נובל לשלום. זה נכון, העובדה שהוא נשיא ארצות הברית הופכת אותו לאיש עסוק מאוד. אבל אובמה מיהר לחזור מפני שהוא מנסה להשכיח את קבלת הפרס מזיכרונם של האמריקנים.

 תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.