ספרים נפלאים גם עבור הקטנטנים

בין פסטיגל לפסטיבל, הסופגניה, הסביבון ודמי החנוכה, מביאה סיגל ריבה כמה הצעות לספרי ילדים נפלאים - שיהפכו את חנוכה לחג שמח אף יותר. ילד פרא בשם אמיל, אריה מיוחד במינו ופרה אחת שהטילה ביצה - ישעשעו את ילדיכם בקלות, מבלי לגרום לחור בכיס

"הפרה שהטילה ביצה" (יח"צ)

חנוכה זה אחלה חג. אוכלים רק דברים טעימים, משחקים ביחד, מקבלים מתנות (או כסף)... אם אפשר היה לסדר גם למבוגרים שמונה ימי בטלה מעבודה, הוא היה מושלם!

אז הנה הצעות לספרי מתנה לחנוכה לילדים שלא דורשים מזומן ביד:

ילד ושמו אמיל/אסטריד לינדגרן
הסופרת השבדית הנפלאה שכתבה את "בילבי", "רסמוס והנודד" ו"אלה-קארי הילדה מלפלנד" ועוד עשרות אחרים שחלקם הגדול תורגם לעברית, חוזרת אלינו בתרגום חדש ומצוין של רות שפירא (ואני קוראת להוצאת הספרים לתרגם או לפחות להוציא מחדש את שאר הספרים של לינדגרן, שכבר אי אפשר להשיג!).

אמיל הוא ילד פרא, אמנם כשהוא גדל הוא הופך להיות ראש מועצת הכפר, אבל הספר מספר את תעלוליו ומעלליו כשהוא היה קטן והתגורר בחוות קַטְהוּלְט בכפר לוֹנֵבֵּרְגָה בסְמוֹלַנְד שזה בדרום שבדיה. כמו כל הילדים בספריה של לינדגרן, גם אמיל הוא ילד אמיץ, עצמאי, מלא דמיון וחוש הומור. וכן, הוא גם מציק לאחותו ולחתול, מתיש את הוריו ומשגע את השכנים.

אמי רובינגר/ שלושה ספרים לפעוטות
בספרים של אמי רובינגר מצפה לנו הנאה כפולה. גם איורים יפהפיים שנעשו ביד אמן רגישה ומלאת הומור וגם טקסט פשוט לפעוטות , אך מתוחכם מספיק כדי שההורים לא יירדמו בעצמם באמצע ההקראה.

שלושת הספרים - "פילים בכל הצבעים", בובי בוא בובי לך" ו"אין אריות כאלה!" מבוססים על שיטת השלמת המשפט בהתאם לציור ולחריזה.

רובינגר היה שנים ארוכות קריקטוריסט ב"ידיעות אחרונות" (זוכרים את הטורים של דניאלה שמי?) הוא החל לכתוב ולאייר ספרי ילדים רק לפני כעשר שנים, אבל עד מהרה הפכו הספרים שלו לחובה כמעט בכל בית. הספרים שעשויים קרטון למינציה, מאפשרים גם לילדים קטנים ומלאי מרץ לדפדף בהם.

הפרה שהטילה ביצה/כתב: אנדי קטבילף, אייר: ראסל איטו
הנה ספר נפלא שאנחנו לא גדלנו עליו. מתברר שיש כאלה, ודווקא הרבה בשנים האחרונות. מרגלית הפרה הייתה עצובה, היא לא הרגישה מיוחדת, בניגוד לשאר הפרות במשק היא לא ידעה לרכב על אופניים ואפילו לא לעמוד עמידת ראש(!). אז חברותיה התרנגולות החליטו להירתם לעזרתה, ישבו וחשבו וחשבו וחשבו וחשבו והגו תכנית ערמומית: בבוקר, כשמרגלית הפרה התעוררה, היא גילתה שהיא הטילה ביצה!!! כמובן שכל הפרות קינאו בה וטענו בתוקף שזה לא יכול להיות ודרשו ממנה להוכיח שהתרנגולות לא עזרו לה.... ומה הסוף? תצטרכו לגלות בעצמכם! (אבל הסוף מצחיק... באחריות!)

חג אורים שמח

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il