פרשנות: חג ההודיה של הנשיא ברק אובמה

באמריקה מנקים עכשיו אחרי ארוחות הערב המסורתיות שנערכות מידי שנה עם משפחה וחברים - חגיגות חג ההודיה. לנשיא ברק אובמה יש שש סיבות שונות להגיד תודה

ג'ונתן מן - איש פוליטי (cnn)

באמריקה מנקים עכשיו אחרי ארוחות הערב המסורתיות שנערכות מידי שנה עם משפחה וחברים - חגיגות חג ההודיה. לנשיא ארה"ב ברק אובמה יש שש סיבות שונות להגיד תודה, תודה עצומה. וגם לנשיא יש הרבה מאוד עבודות ניקיון לעשות.

במישור הכלכלי

אובמה יכול להודות על כך שהבעיה הגדולה ביותר מבית לא התדרדרה למיתון משתק, ולמעשה כבר עכשיו, המצב נראה טוב יותר. רוב הכלכלנים אומרים שהמשבר מאחורינו. עכשיו הוא מתמודד עם בעיית האבטלה, 10% אבטלה - אלו האחוזים הגבוהים בדורנו.

הרפורמות במערכת הבריאות

אובמה יכול להודות על כך שהיוזמה הגדולה ביותר שהוא דחף אושרה על ידי בית הנבחרים, ועכשיו היא עושה את דרכה לקראת אישור מלא של הסנאט. הבעיה איתה אובמה מתמודד עכשיו היא דעת הקהל החצויה בנושא, המחוקקים חלוקים בנוגע לפרטים החשובים ביותר בתכנית הרפורמות שלו.

נסיגת הכוחות מעירק

אובמה גם יכול להודות על כך שהכוחות האמריקנים יצליחו כנראה לעזוב את המדינה המזרח תיכונית בזמן. עירק אמנם מסוכנת ולא יציבה, אבל השליטה במדינה עוברת לידיים עירקיות. הבעיה של אובמה היא המלחמה באפגניסטן, מלחמה שלא הולכת לשום מקום. הוא מתכנן להודיע השבוע על שליחת כוחות נוספים למדינה המפוררת, שם החיילים האמריקנים רק מעמיקים ומתבצרים, הם לא מתכוננים לטיסה הביתה.

מעמדה של ארה"ב בקהילה הבינלאומית

אובמה יכול להודות על כך שהוא זוכה להמון רצון טוב מסביב לגלובוס. הדימוי של ארצות הברית כמעצמת על קשוחה - נעלם. הבעיה היא שמטהרן עד טוקיו, בני בריתה של ארה"ב ממש כמו אויביה, מדגישים את הדרישות.

הממשל מתקשה להכתיב את המדיניות שלו. אובמה לא הצליח לשכנע את האירנים לזנוח את העשרת האורניום, אובמה לא הצליח להחזיר את הישראלים והפלסטינים לשולחן המו"מ וגם בבייג'ין לא הסכימו להעלות את ערכו של המטבע הסיני כדי להקל על אנשי העסקים האמריקנים שעוסקים בייבוא וייצוא.

אזלת ידה של המפלגה הרפובליקנית

אובמה יכול להודות על כך שיותר משנה אחרי הבחירות, למפלגה הרפובליקנית ולאופוזיציה, אין עדיין הנהגה או תכנית פעולה. הבעיה של אובמה היא שגם בתוך המפלגה שלו, המפלגה הדמוקרטית, הדעות חצויות. עכשיו ההבטחות שלו מימי הקמפיין לנשיאות נתקלות בדרישות המורכבות של אנשי המפלגה הדמוקרטית שרוצים לנהל את המדינה בעצמם.

מעמדו ההיסטורי של אובמה כנשיא

אובמה יכול סוף סוף להודות על כך שחלק מהאמריקנים כבר לא מתייחסים אליו כנשיא האפרו אמריקני הראשון בבית הלבן. הוא עשה היסטוריה ועכשיו הוא ממשיך לנוע הלאה. הוא הנשיא של ארצות הברית. במובנים רבים, זו עבודה מלוכלכת . 

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.