רפורמת הבריאות של אובמה מעוררת עימות בעניין ההפלות

הנשיא האמריקני לא התכוון לזה, הוא אפילו לא חשב על זה, אבל עכשיו הוא נאלץ להתמודד עם זה - מערכת הבריאות החדשה שאובמה מתכנן לארה"ב תיאלץ לכסות גם הפלות, השמרנים מתנגדים, הפמיניסטיות לא מוכנות לוותר - והנשיא נאלץ לנסות ולמצוא פשרה. האם יצליח אובמה להתגבר על אחת השאלות הכי שנויות במלוקת בארה"ב?

איש פוליטי - ג'ונתן מן, פרשן סי אן אן (חדשות 2)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מעולם לא התכוון לעשות את זה, אבל הפעולות שלו למען הרפורמות במערכת הבריאות, פתחו עימות על אחת מהסוגיות הכי שנויות במחלוקת בארצות הברית - ההפלות.

"זה חוק בריאות, לא חוק בנושא ההפלות" אובמה אמר בראיון לרשת ABC ביום שני האחרון. אבל ההיבט של ביטוח הבריאות מפלג את בני בריתו הדמוקרטים ועשוי לחבל בכל המאמץ שלו לערות את הרפורמות במערכת הבריאות.

חלפו 30 שנה מאז שבית המשפט העליון האמריקני החליט שזו זכותה של כל אישה אמריקנית לסיים את ההיריון שלה. עכשיו, למרות הזמן הרב, אמריקה עדיין חלוקה בנושא. על פי סקר אחרון, 46% מהאמריקנים חושבים שההפלות צריכות להיות חוקיות ברוב או בכל המקרים, 44% חושבים שההפלות צריכות לצאת אל מחוץ לחוק.

מתנגדי ההפלות הם קבוצה בעלת כוח במערכת הפוליטית האמריקנית, בשולי החיים בארצות הברית, הקיצוניים ביותר בניהם מהווים איום: פעיל נגד הפלות בשם סקוט ראודר ממתין עכשיו למשפט על רצח הרופא ג'ורג' טילר, רופא שביצע הפלות ונרצח בעת שביקר בכנסיה בוויצ'יטה שבקנזס, בחודש מאי האחרון.

אפילו בשורות המפלגה הדמוקרטית, הבית המסורתי של תומכי זכות הבחירה, רבים מהנצים לא מוכנים לתמוך במימון הממשלתי להפלות, הם הוצעו לשוק הפרטי במשך עשורים.

אז מה יהיה עם אובמה יזכה בכל הקופה וושינגטון תממן את ביטוחי הבריאות לאמריקנים רבים?
ההצעה האחרונה כוללת את המבנה הנוכחי - הרפורמות של אובמה ימשיכו את המצב הקיים בנושא וירחיבו אותו לעוד מיליוני נשים אמריקניות שמבוטחות במוסדות פרטיים.

השמרנים מרוצים מהחקיקה, אבל הפמיניסטיות זועמות - המחוקקים הדמוקרטים לכודים בניהם.

הנשיא קורא לפשרה

מצד אחד, הוא אמר בראיון לרשת ABC "אנחנו לא מתכוונים לשנות עיקרון יסודי שהונהג כבר זמן רב, העיקרון על פיו דולרים של הציבור לא יגיעו למימון הפלות".

אבל מצד שני, הוא אמר כי רוצה להבטיח שלא מקפחים את זכויותיהן של הנשים המבוטחות. לכן, הנשיא קורא לפשרה, אחד הדברים שאמריקה לא הצליחה להגיע עליהם עד עתה.