לוחם השייטת לשעבר גדי סוקניק על מבצע תפיסת אניית הנשק

עם תפיסת אניית הנשק האירנית שהיתה בדרכה לסוריה מסביר גדי סוקניק על הפעולות החשאיות בלב הים. מי שהשתייך לשורות היחידה המובחרת 'שייטת 13' משרטט עבורינו מספר תרחישים אפשריים, בהם פעלו אנשי הצפרדע בסיכול הברחת הנשק הענקית

גדי סוקניק, לוחם שייטת 13 לשעבר (חדשות 2)

בשלב הזה אפשר לתת פרשנות רק לפי מעט העובדות הלא ברורות שפורסמו. מה שברור זה שהיו חשדות מוקדמים בנוגע לספינה הזו. החשדות הללו התעוררו תוך כדי שיוטה במסלולה או בעקבות מידע מודיעיני מוקדם. חיל הים לא משתלט על כל ספינה שעושה את דרכה בלב הים התיכון, מדרום לצפון - בוודאי לא כאשר היא נושאת דגל של מדינה שאיננה מדינת עימות.

השתלטות כזו מחייבת חשדות מוצקים, או מודיעין מדויק, כדי להימנע מתקריות בינלאומיות מיותרות. הקומנדו הימי מיומן בהשתלטות על כלי שיט בלב ים, אם כי, צריך להבין שגם במקרה כזה שלא הייתה ככל הנראה התקלות של ממש - מדובר בפעולה מורכבת למדי.

צריך להגיע באישון לילה, בחשיכה, לשאוף לעלות על הסיפון בהפתעה כדי להקטין את ההתנגדות, ולהימנע מפגיעות מיותרות בשני הצדדים. ניתן גם להגיע בכלי שיט גדולים ולאיים מרחוק על האונייה. אני מניח שלא כך נעשה במקרה זה, שכן הדבר עלול לאפשר לאויב להנחית מכת אש ראשונה ולגרום לצד שלנו נפגעים.

השתלטות של צוות קטן

ניתן להניח שההשתלטות הייתה או מהאוויר או מהמים - פעולה שמחייבת מיומנות רבה. בים סוער פעולה כזו עלולה להביא לנפגעים, ממכות, חבלות והחלקות. גם הכניסה לאונייה מלווה בסיכונים שכן המסדרונות הצרים וגרמי המדרגות בתוך אניית מסע כזו, הם מתכון להפתעות.

כנראה שכמו במקרה של הקארין איי ומקרים אחרים שלא פורסמו, ההשתלטות בוצעה במקצועיות והצוות הופתע בשנתו, באנייה כזו יש צוות ער רק בגשר האנייה. סבירות גבוהה שהלוחמים הגיעו בכלי שיט קטנים "מתחת לרדאר" של האונייה, כדי שגם אם אמצעי האיכון שלה מתקדמים יחסית, היא לא תגלה את הלוחמים עד לשלב שהם מטפסים אליה, או לחילופין משתלשלים אליה.

חיפוי של חיל האוויר או ספינות טילים

בסבירות גבוהה השתלטות כזו מתבצעת על ידי צוות לא גדול של אנשים שמתחלק לפחות לכמה חוליות קטנות, כדי לבצע את ההשתלטות בכמה מוקדים בו זמנית, ולמנוע מצב שבו משתלטים על האנשים הערים בגשר למעלה, ועוד נושאי נשק שמגיחים מבטן האנייה או מתאי השינה.

קשה לדעת כמה זמן ניתן ללוחמים להתכונן למבצע. אם המודיעין היה מוקדם, אין ספק שהם היו מוכנים יותר, אם זו הייתה אזעקת "אמת" אז מדובר בהתראה מיידית. בכל מקרה סביר להניח שהיה זמן מסוים להכנות, משום שמדובר באנייה שעושה דרכה כנראה מתעלת סואץ לכיוון לבנון - מסע שאורך שעות רבות ומותיר זמן להגעה.

יחד עם זאת, צריך לזכור שאם מדובר בהגעת הכוח מחוף ישראל והשאיפה לפעול בחשיכה הרי מתבזבז זמן יקר, ובכל מקרה זמן ההכנה לא יכול להיות ארוך מידי. על פי הפרסומים מדובר בפעולה מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, מה שמחייב חיפוי צמוד של חיל האוויר או ספינות טילים גדולות יותר, הכל מרחוק כמובן.

תפיסת הספינה האירנית - סיקור מיוחד:

שייטת 13 תפסה ספינת נשק בדרכה מאירן לסוריה

רה"מ: "סוכלה פגיעה בערי ישראל"

הווידאופדיה: קארין איי

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק