איך כמה טיפות משגעות מדינה שלמה?

כמה טיפות גשם, זה כל מה שצריך כדי להפוך את ישראל ממדינה מערבית - למדינת עולם שלישית: גגות עפים, בתים מוצפים, עצרת זיכרון מתבטלת ועל פקקי התנועה אין על מה להרחיב. בנוסף, זכרנו השבוע את רצח רבין, אך שכחנו לחבר אותו לכל קטבי האומה ולא רק ולאלה שהלכו בדרכו. מורן כץ מסכמת את אירועי השבוע מזווית אחרת

ב-6 מילים

"הרב המתעלל" אליאור חן הוסגר לישראל

הגאווה של השבוע

עמרי כספי קלע 15 נקודות במשחקו הראשון ב-NBA - וכל מילה נוספת מיותרת.

הברכה של השבוע?

בסוף אוקטובר החורף בא בחטף: גגות עפו, כבישים נחסמו לתנועה, בתים הוצפו, גז דלף, גני ילדים פונו והכל - בגלל קצת גשם. כל כך הרבה זמן חיכינו לגשם, ולא היינו אמורים להיות מופתעים מבואו. והנה כשהוא כבר פה אנחנו לא יודעים מה לעשות איתו. הבצורת כנראה באמת עשתה לנו קצת יבש במוח.

פעם, לפני כמה שנים, זה היה מובן מאליו. אחרי הקיץ השמשי בא הסתיו, ומיד אחריו החורף. כן חורף. העונה המעוננת הזאת, שבה יורדים מעת לעת גם גשמים. כולנו גדלנו על "גשם, גשם משמים כל היום טיפות המים", אבל היום, כשיורדות פה כמה טיפות, כולם מאבדים את העשתונות. המדינה מוצפת, הכבישים הופכים לנחלים ועל הפקקים - עדיף לא לדבר.

בכל פעם שיורדים עלינו ממטרי ברכה, אנחנו מגלים שאנחנו יותר כמו מדינת עולם שלישי, מאשר מדינות המערב המפותחות. ואנחנו עוד רוצים להיות אירופה. אז עכשיו כבר לא ברור למה צריך לתת עדיפות, להכנת התשתיות לגשם, או הכנת התשתיות (מתקני התפלה) למקרה של אין גשם. בכל מצב אנחנו בבעיה שצריך לטפל בה. בינתיים, אנחנו עושים את מה שאנחנו הכי טובים בו, טוחנים מים.

הזיכרון של השבוע

הגשמים העזים, כן אלה שגורמים גם לשינוי בתכניות, גרמו גם לביטול העצרת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. 14 שנה חלפו מאז הלילה הארור בכיכר בו נרצח ראש הממשלה, והילת הקודש הסביב היום הזה הולכת ומתפוגגת. נכון, רבין, כמו מרבית המנהיגים, היה שנוי במחלוקת, אבל הוא היה ראש ממשלה בישראל שנרצח בידי מתנקש - יהודי, אזרח המדינה.

משמרי זכרו, המתעקשים לדבר ביום השנה למותו רק על המורשת שלו - מפספסים בגדול. על המצביא הדגול, על האיש שלחם על השלום, ועל רבין המנהיג אפשר וצריך לדבר גם בהזדמנויות אחרות. במובן זה לא שונה ראש הממשלה רבין מראשי ממשלה אחרים. האם יש יום זיכרון למנחם בגין בו מציינים את הסכם השלום שחתם עם מצרים? האם יש יום שבו עוצרת המדינה ומשננת את משנתו של בן גוריון. האם יש עצרת המונית בכיכר בה מזדהים רבבות עם משנתה של גולדה מאיר?

יום הזיכרון ליצחק רבין הוא לא יום זיכרון לראש ממשלה שמת - הוא יום זיכרון לראש ממשלה שנרצח. ביום כזה, צריך לדון גם במורשת, אבל בעיקר בדבר אחד מהותי - ההגנה על הדמוקרטיה. זו צריכה להיות המורשת האמתית של יום הזיכרון הזה, רק כך, יוכלו להזדהות איתו, גם מי שלא נמנו על תומכיו של רבין.

שלוש היריות שנורו לפני 14 שנה בכיכר פגעו פגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית, פגיעה שעד היום לא התאוששנו ממנה, ולא בטוח שנתאושש. רק זיכרון משותף של כל פלגי העם, ומלחמה על אופיה הדמוקרטי של המדינה יוכל להבריא אותה. מי שבעזות מצח מכנה את יום הזיכרון הזה "פסטיבל רבין", לא יודע על מה הוא מדבר.

האירועים שלא זכרנו השבוע

יום הזיכרון לרצח רבין, לא היה היום ההיסטורי היחיד שחל השבוע. ב-29 באוקטובר, לא כולם זוכרים, מלאו, 53 שנים למלחמת סיני, מלחמה שבה נהרגו 171 חיילים ישראלים, ומאות נפצעו . זו היתה מלחמה עם תכניות גדולות ונצורות לכבוש יחד עם בריטניה וצרפת את חצי האי סיני. תארו לכם היום מלחמה שבה משתפת ישראל פעולה עם שתי מדינות אירופאיות חשובות נגד אחת ממדינות ערב.

אבל, המלחמה הזאת נעלמה כלא היתה, כמו גם זכרם של הנופלים בה. פרט אולי למודעת אבל, על טקס אזכרה, נעלמה המלחמה ההיא מזרקורי התקשורת.

כך גם אירוע היסטורי אחר, אותו אנחנו מכירים רק משיעורי ההיסטוריה בבית הספר. אנחנו כבר לא זוכרים שממשלת הוד מלכותו החליטה להעניק בית לאומי לעם היהודי ב-1917 - זה היה אירוע מכונן. כן, מחרתיים, אנו מציינים ה-2 בנובמבר, עבור רבים, זה הוא רק שם של רחוב.

השגרירה של השבוע

תמיד אומרים שיופי פותח דלתות. שאנשים יפים מצליחים יותר, מחוזרים יותר ואפילו מרוויחים יותר. בר רפאלי הוכיחה לנו השבוע, שזה נכון. בצל המשבר המדיני החריף עם טורקיה, הגיעה רפאלי לאיסטנבול לפתיחת שבוע האופנה וגילתה כישורים דיפולמטיים לגמרי לא מבוטלים.

רפאלי צעדה על השטח האדום, פיזרה אבק כוכבים, ובדרך עשתה לנו יחסי ציבור, טובים. היא החמיאה לטורקים על האירוע הנוצץ, פירגנה לבנות והביעה תקווה להשפיע, אפילו מעט. רפאלי גילתה כישורים פוליטיים שלא יביישו אף פוליטיקאי כשאמרה ש"הסכסוך הוא בין פוליטיקאים, לא בין אנשים".

מורן אטיאס עשתה לנו כבוד באיטליה ובהוליווד, כך גם איילת זורר, מילי אביטל ואחרות. אז אולי עלינו כאן על סטרט-אפ. לאחר שרפאלי נסעה לטורקיה, נשלח דוגמניות ישראליות נוספות למסע הסברה במדינות שונות בעולם. ומי יודע, אולי בסופו של דבר היופי, יביא לנו שלום עולמי.

מורן כץ היא עורכת בדסק האינטרנט של חדשות 2.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטורים הקודמים של מורן כץ:

ביבי את פרס: סיפור אהבה

כשהמציאות עולה על כל דמיון

תגשימו לגלעד את החלום

כמה ארוחות חג אפשר לקנות ב-385 מיליון שקלים?

מצעד האיוולת של ה-1 בספטמבר

מי ימנע את הרצח הבא?

טרגדיות שיכלו להופיע בסרט אימה

במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית

אבא עושה בושות? לא בטח בכלל

מה חושבים ברשת על העירום של בר רפאלי?

מצעד ה"אין גאווה" נערך השבוע בבתי המשפט

 כמה פעמים אמר נתניהו "שלום"?

העם עם החשוד: "דודו מלך ישראל"