פרשנות: הטבח בראשל"צ - שיטות פעולה דומות למאפיה

ככל שמתקדמת חקירת הרצח של בני משפחת אושרנקו, מתחזקת ההערכה במשטרה כי רוצח שאינו מבני המשפחה ביצע את הטבח. אך מי מסוגל לבצע רצח אכזרי שכזה? מומחים לקרימנולוגיה מסבירים שיש דימיון בין הממצאים שנתגלו עד כה לבין שיטות הפעולה של המאפיה הרוסית, משום שהקודים שלפיהם לא פוגעים בילדים ובנשים אינו קיים בקרבם

בית המשפחה בראשון לציון (חדשות 2)

הרצח של ששת בני משפחת אושרנקו אתמול בדירתם בראשון לציון היכה בתדהמה את המדינה. גורמים במשטרה אומרים כי שמדובר ברצח הנורא ביותר שאירע מאז קום המדינה, ואחת האפשרויות הניצבות כעת בפני החוקרים היא שהמאפיה הרוסית או הקווקזית היא שעומדת מאחורי הטבח.

פרופ' מנחם אמיר, ראש החוג לקרימינולוגיה במכללה למנהל בראשון לציון, מסביר כי דפוס הפעולה ברצח של בני המשפחה מוכר ממקרים אחרים שבהם פעלה המאפיה הרוסית ברחבי העולם. "מה שקרה בראשון לציון קרה כבר בכל העולם, גם במאפיות הרוסיות וגם במאפיות בדרום אמריקה", מספר אמיר בשיחה עם חדשות 2. "אותם ארגונים מנסים להשיג באמצעות אלימות גם ענישה וגם הרתעה לכל מי שהפר את כללי המאפיה".

לדברי המומחה, "המאפיה הרוסית פועלת בכל העולם ומשליטה סדר פנימי וחיצוני על ידי אלימות". יחד עם זאת הוא מציין כי ישנן שיטות פעולה שהן יותר אופייניות למאפיה הרוסית, כמו כריתה של ראשים וכריתת ידיים. "לפעמים הם משאירים חתימה אישית כדי שידעו מי ביצע את הרצח", הסביר.

"האלימות שראינו בראשון לציון קיימת גם ברוסיה", ציין אמיר. "פעמים רבות הם פועלים על ידי סחיטה מאורגנת ומנסים ליצור פשיעה מאורגנת שתשלוט באזור מסוים או בתחום מסוים. על ידי כך הם הופכים למונופול באזור".

קעקועים לפי הסטטוס בארגון

בשונה ממשפחות הפשע שפועלות בארץ, ברוב המקרים המאפיה לא בנויה מבני משפחה אחת - אלא מקבוצה של אנשים שמתארגנים ומחליטים לפעול כקבוצה. אך כמו במשפחות הפשע "המסורתיות", הקבוצה שוכרת מישהו מבחוץ כדי לעשות את העבודה השחורה. "במקרה כזה קשה מאוד לתפוס את מזמיני החיסול", מסביר אמיר.

נוסף לדפוסי הפעולה שלהם, ישנם גם סממנים חיצוניים שמזהים את חברי המאפיה. "רוב החברים בארגון מעטרים עצמם בקעקועים כסמל סטטוס", מסביר אמיר. "יש משמעות גם לסוג הקעקוע, שתלוי במיקום של החבר בתוך הארגון".

את דבריו של פרופ' אמיר מחזק ד"ר דני גימשי, תת ניצב לשעבר במשטרה, שמשמש היום ראש החטיבה לקרימינולוגיה במכללה למנהל. "המוטו המרכזי בהרבה ארגונים של פשע מאורגן הוא להטיל אימה", הוא מסביר. "הם מניעים את תהליכים על ידי הפחדה, שכוללת גם עינויים קשים לשם הרתעה".

ניצב משנה בדימוס אבי דוידוביץ, קרימינולוג בעבר ששימש סגן ראש היחידה לחקירות פשעים בינלאומיים מעריך ש"אם אכן מדובר בארגון פשיעה, הרי שמדובר בארגון רצחני כאשר האלימות היא אלימות שיטתית שנעשית כדי להעביר מסר".

פוגעים גם בנשים ובילדים

"לרצוח ילדים זה הרבה מעבר לחוב כספי כזה או אחר", ציין ניצב בדימוס יוסי סידבון, לשעבר ראש אגף החקירות במשטרה. "המסר של אותם אנשים שתכננו וביצעו את ברצח הוא 'איתנו לא מתעסקים, איתנו לא נכנסים לעימותים וכדאי להגיע איתנו להסכמים'".

כוחות הכיבוי שהגיעו לזירה נדהמו מרמת האכזריות שנתגלתה לעיניהם בזירה ורבים מהם ציינו ששנים רבות שלא נתקלו במראות קשים כל כך. "עד עכשיו ארגוני הפשע לא נקטו בסוג כזה של אלימות בישראל", אומר גמשי. "השיטות שראינו בראשון לציון הן שיטות שמשתמשים בהם ברוסיה, בקווקז וגם במאפיות בדרום אמריקה".

אבל האלמנט שזעזע במיוחד את צוותי ההצלה שהגיעו למקום היו גופותיהם הזעירות של רושל בת ה-3 ושל נתנאל בן השלושה חודשים שנמצאו מתים בדירה. לדברי גימשי, זה המאפיין המצער ביותר של ארגונים אלימים כאלה. "הקודים שלפיהם לא פוגעים בילדים ובנשים אינו קיים בקרב ארגונים אלו".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 

הטבח בראשל"צ - סיקור מיוחד

 

ניצול יחיד מהטבח בראשל"צ: החתול

 

המפתח לפענוח: הבת ששרדה

 

כך נשמע הדיווח הראשון על הטבח

 

טיפול פסיכולוגי לכבאים שהיו בזירה

 

המכרים מזועזעים: זו קטסטרופה