אובמה בוחר חזית - הגאים או הצבא

אובמה אמר שישנה את החוק והמסורת האמריקנית ויבטיח מקום בכוחות הצבא המזוינים, גם לאנשי הקהילה ההומו לסבית. אבל כשארצות הברית נלחמת בשתי מלחמות רחוקות וקשות - אובמה לא רוצה לפתוח חזית נוספת בבית. ג'ונתן מן פרשן CNN בוחן את הדילמה של אובמה

ג'ונתן מן, פרשן CNN (cnn)

ארצות הברית לוחמת עכשיו בשתי חזיתות - באפגניסטאן ובעיראק, אבל יש עוד אלפי חיילים שנקלעו לקרב אחר לגמרי. הנשיא אובמה מבטיח לנצח בו.

אובמה אומר שהוא ישנה את החוק ואת המסורת האמריקנית, ויבטיח מקום בכוחות האמריקנים המזוינים גם לאנשי הקהילה ההומו לסבית. "אנחנו לא צריכים להעניש פטריוטים אמריקנים שהתייצבו כדי לשרת את המדינה הזו", אמר הנשיא במהלך סוף השבוע. "אנחנו אמורים לחגוג את הרצון שלהם להפגין אומץ".

מאז תחילת המסע של אובמה לבית הלבן הוא דיבר בזכותם ולטובתם של אנשי הקהילה ההומו לסבית בארצות הברית. בתמורה, אנשי הקהילה העניקו לאובמה תמיכה גורפת וחסרת תקדים ועכשיו הם ממתינים לתוצאות. "אנחנו רוצים לראות תכנית מסודרת", אמר עיתונאי גאה, "אנחנו רוצים לראות פעולה".

לא מקבלים 'גאים' (חדשות 2)
רשמית בארצות הברית, רק מתנדבים הטרוסקסואלים כשירים לשרת בצבא. ביל קלינטון הבטיח לשנות את החוק הזה בזמן שהתמודד על תפקיד הנשיאות, אבל הוא נתקל באופוזיציה משורות הצבא והקונגרס.

הפשרה שהוא השיג נקראת "אל תשאל ואל תגלה", הצבא מתעלם מההעדפות של כל חייל במידה והוא שומר עליה בסוד. למרות הפשרה הזו ב-15 השנים האחרונות, 13 אלף גברים ונשים שוחררו מהצבא בגלל העדפותיהם המיניות.

צבאות רבים בעולם, מצה"ל ועד הצבא האוסטרלי, הסירו את החרם נגד ההומוסקסואלים. אבל בעוד שצבאות רבים בעולם ממשיכים להפלות את בני הקהילות ההומו לסביות, בארצות הברית האיסור עדיין רשום כחוק. "על פי החוק, אם הצבא יפתח את שורותיו להומוסקסואלים, זה יפגע בסדר הטוב, במשמעת ובמורל של החיילים", אמרה איליין דונלי מהמרכז להכנה צבאית.

אובמה מעולם לא נסוג בו מההבטחה שלו אבל שתי מלחמות, המשבר הכלכלי והשינויים במערכת הבריאות גרמו לו לשנות את סדר העדיפויות. בקונגרס אומרים שאם אנשי הצבא יסכימו, הם מוכנים להסיר מצידם את ההתנגדות. קארל לוין, ראש וועדת הסנאט לכוחות המזוינים התייחס גם הוא לנושא ואמר, "כן, אפשר לעשות את זה".

יועציו של אובמה אומרים שהם מדברים עכשיו עם הגנרלים ומנסים לדחוף אל השינוי, אבל הם לא מבטיחים תוצאות מהירות. ידיו של הצבא האמריקני מלאות עכשיו בשתי מלחמות שנערכות הרחק מעבר לים והבית הלבן לא מתכוון ליצור לצבא עוד חזית אחת בבית.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.