ביקורת ספר: הסודות של ניקולס פלמל

ניקולס פלמל כבר הופיע ב"הארי פוטר ואבן החכמים". עכשיו, מחזיר מייקל סקוט את פלמל לעולם הבדיוני, מלבלר עני שהופך לאלכימאי שמצליח להפוך עופרת לזהב, וגם לרקוח את שיקוי החיים ששומר אותו ואת אשתו צעירים לנצח

כריכת הספר: הסודות של ניקולס פלמל בן האלמוות (חדשות 2)

קסמים, כשפים, פנטזיה ומסתורין הולכים טוב עם בני נוער. יוצרי משחקי מחשב הבינו את הפוטנציאל הזה כבר מזמן, כי איזה כיף זה לטעון את מטה הכשפים באנרגיה קוסמית ולפוצץ את כל מי שעושה לך רע...? וכך נוצרו גם הספרים והסרטים וסדרות הטלוויזיה ועולם הפנטזיה הפך למציאות שהיא כבר לא כך אלטרנטיבית.

"ההוביט" ו"שר הטבעות", "נרניה", "הסיפור שאינו נגמר" והמודרניים יותר - "הארי פוטר", "חומריו האפלים" ו"ארטמיס פאול". ועכשיו התמכרות חדשה - הסדרה "האלכימאי" של הסופר האירי מייקל סקוט. השבוע יצא הספר הראשון בסדרה - "הסודות של ניקולס פלמל".

את ניקולס פְלַמֶל פגשתי פעם ראשונה ב"הארי פוטר ואבן החכמים" הוא היה האלכימאי שיצר את אבן הפילוסופים - אבן החכמים שמסוגלת להפוך מתכת פשוטה לזהב ומאפשרת חיי נצח. הוא הבליח לספר הראשון בסדרה, ואם אני זוכרת נכון החליט להשמיד את אבן החכמים וכך גם לסיים את חייו שלו.

מייקל סקוט מחזיר את פלמל לעולם הבדיוני. הוא מספר על חייו של פלמל - מלבלר עני שהפך לאלכימאי המפורסם בעולם לאחר שמצא ופענח את סודות ספר המסורה ולמד להפוך עופרת לזהב וגם לרקוח את שיקוי החיים ששומר אותו ואת אשתו פרנל צעירים לנצח. סקוט הוסיף לסיפור גם את דוקטור ג'ון די - האיש הרע בסיפור, שמנסה להוציא מידיו של פלמל את ספר המסורה ולהשתלט על העולם.

אבל הסיפור הרי לא הופך למעניין אם אנחנו בני האנוש לא חוברים אליו בצורה כלשהי, וכך הגיעו התאומים סופי וג'וש ניומן, שגם להם תפקיד בספר המסורה - "שנים שאחד המה". ביכולתם להציל את העולם או להחריב אותו. בשניהם גלום קסם שמחכה להתעורר.

ג'ון די מצליח לגנוב את ספר המסורה, אבל ג'וש בתושייתו קורע את שני העמודים האחרונים של הספר, הוא אולי מונע לג'ון די להשיג את הלחש החשוב ביותר, אבל מסבך אותו ואת אחותו במאבק ענקים קדמוני.

הספר מסתיים בדיוק כמו שספר ראשון בסדרת מתח צריך להסתיים - עם המון ציפייה לספר הבא. עוד חמישה ספרים נוספים אמורים לצאת בסדרה ובינתיים זכויות ההסרטה נקנו על-ידי "ניו ליין סינמה", אלו שהפיקו את "שר הטבעות". אני כבר מחכה לספרי ההמשך.

ועוד המלצה קטנה לסיום - כבר המלצתי כאן על הסדרה המצוינת של פרסי ג'קסון, אז הנה יצא עוד ספר, הרביעי במספר. "פרסי ג'קסון והקרב על המבוך". גם הפעם, פרסי ג'קסון, שהוא גם בנו של האל פוסידון מציל את העולם עם חבריו אנבת' (בתה של אתנה), תאליה (בתו של זאוס) וגרובר הסאטיר. לפרסי, כמו לכל כך הרבה ילדים בדור הזה, יש הפרעת קשב וריכוז ואפילו דיסלקציה. וקשה לו ומפריע לו ולא תמיד מצליח לו. אבל פרסי ג'קסון הוא גיבור אמיתי ולא רק בגלל שאבא שלו הוא אל.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il