ההדלפה שעוררה מחדש את שאלת אפגניסטן

הפרשן של רשת הטלוויזיה CNN מדגים לנו איך הדלפה אחת קטנה מסעירה מחדש את ארצות הברית ומלחמתה בטרור. זאת לאחר שנחשף כי מפקד הכוחות באפגניסטן דורש מהנשיא ברק אובמה תגבור משמעותי של חיילים

כוחות אמריקנים באפגניסטן (רויטרס)

האיש הכי מדובר בפוליטיקה האמריקנית, בכלל לא נמצא באמריקה ואפילו לא מתעסק בפוליטיקה. הוא איש רזה וסגפן עם ארבעה כוכבים על הכתפיים - הגנרל הבכיר ביותר באפגניסטן. הוא רוצה עכשיו עוד 40 אלף חיילים, והיה אמור לשמור את הבקשה הזו בסוד.

הגנרל סטנלי מקירסטל מפקד על מאה אלף החיילים המוצבים באפגניסטן, חיילים שבאים מרחבי העולם כולו. הדוח הרשמי והחסוי שלו על המצב והצרכים של אפגניסטן, דלף ל"וושינגטון פוסט". הגנרל התיישב לראיונות מול אנשי התקשורת ופנה למשתתפי סמינר פומבי בלונדון. המסר שלו היה פשוט: "המצב רציני. אנחנו צריכים לשמר את ההישגים הנוכחים".

על פי המסורת של התנהלות הצבא האמריקני, הוא היה אמור להעביר את הרעיונות שלו לאורך שרשרת הפיקוד. במקום זה, הוא עורר ויכוח לאומי, קולני וצורם. הממונים עליו בוושינגטון לא מרוצים. "ברור שכולנו - חיילים ואזרחים - שותפים שמשפיעים על המהלכים באפגניסטן", אמר שר ההגנה רוברט גייטס. "אנחנו מספקים את העצות הטובות ביותר לנשיא, אבל באופן פרטי".

למעשה מקירסטל עורר שיח פומבי בין היועצים הקרובים ביותר לנשיא. הפרשנית הבכירה של הסי אן אן, ברברה סטאר אמרה כי "כל היועצים אומרים שהם שומרים את העצות שלהם לפגישות פרטיות, אבל כולם מקשקשים בלי הפסקה בתקשורת".

מקירסטל בתפקיד רק ארבעה חודשים. בארצות הברית אומרים שהוא עוזב את שדה הקרב רק כדי לתרגל את שדה הקרב הבא. בצבא האמריקני מספרים שהוא אוכל רק ארוחה אחת ביום כדי לא לבזבז את הזמן. בגיל 55 הוא כבר פיתח קריירה צבאית בת שלושה עשורים.

מקריסטל פיקד על היחידה שלכדה את סדאם חוסיין והרגה את מפקד ארגון אל קעידה בעיראק - אבו מוסאב אל זרקאווי, אבל הוא גם ספג ביקורת על חלקו בניסיון "טיוח" האירוע בו נהרג כוכב הפוטבול האמריקני פאט טילמאן מכדור טועה שירה חייל אמריקני באפגניסטן. 

עכשיו מקריסטל דורש מהנשיא ומארצות הברית כולה עוד הרבה מאוד כוחות כדי לנצח באפגניסטן. כל ההתייחסות למלחמה הזו השתנתה בגלל מהלך של מפקד הכוחות שנמצא אלפי קילומטרים מהמדינה.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.