אסור להקריב את הביטחון למרות שהלב יוצא אל גלעד

רוני דניאל בדעה שהפכנו לחברה שמוכנה להקריב את עתידה למען ההווה - וזה דבר מסוכן. נכון, כולם רוצים לראות את שליט בבית במהרה, אבל לעשות בשבילו הכל לא כולל מהלכים שיביאו לגל טרור שיהרוג אזרחים וחיילים

הקלטת שהגיעה ביום שישי, ובה נראה גלעד שליט לראשונה, היא בבחינת סנונית שמלמדת ראשית שמצבו של גלעד בהחלט טוב. בנסיבות האלה מותר לקרוא לזה - בהחלט טוב. אבל יותר מכך, היא מצביעה על כך שמאחורי הקלעים מתנהל מו"מ מאוד ענייני שגם מצליח להביא לתוצאות, גם אם צנועות.

כל התשובות לשאלות שלכם על קלטת שליט

מיד אחרי שראינו את הקלטת התפצלו הדעות, אפילו באשר לשאלה כיצד מתרשמים מגלעד שליט. מי שדורשים את שחרורו בכל מחיר הבליטו את חיוורונו ואת זמניות המצב שבו צולם. "לך תדע מה יקרה איתו מחר, או אפילו שעה לאחר שצולם", הם אומרים. מי שעדיין גורסים שעל ישראל להתעקש ולא להיענות לכל דרישות חמאס, גם אם הדבר מטיל על גלעד עוד חודשי מאסר בשבי החמאס, מצאו שמצבו טוב.

היה ברור שלא כולם שבים הביתה

אני כשלעצמי סבור שאסור לה לישראל להתפרק מנכסיה הביטחוניים או להקריבם, למרות שהלב יוצא אל גלעד - שנראה חי ובריא, אבל חסר אונים כמונו להגיע אליו ולהשיבו הביתה. המדינה הזו שלחה את בניה לאינספור מבצעים צבאיים וכולם היו ערב הקרב חיים ותוססים, ולצערנו לכולם היה ברור שלא כולם ישובו הביתה. באיזו זכות מוסרית אנחנו שולחים את חיילנו הצעירים למבצעים מסוכנים במדים ובלעדיהם בהם יסכנו את חייהם? הזכות היחידה היא הכורח, או הצורך, לשמור על הבית.

גלעד שליט הוא חייל שיצא למשימה. אנחנו שלחנו אותו לשם ועלינו לעשות הכול כדי להשיבו הביתה. אבל ההתלבטות בביטוי: "לעשות הכול" אין פירושה לשלם כל מחיר שחמאס דורש, בעיקר לא מחיר של ראשי טרור ששובם לגדה סביר בהחלט שיעלה גל טרור חדש שיגבה מחיר חיים מאזרחים וחיילים.

כאשר חתמה ישראל על עסקה להחזרת שלושת חיילי ההנדסה שנהרגו במהלך החטיפה בהר דב, ובמסגרת העסקה שוחרר גם אלחנן טננבאום, משוחררי העסקה הזו ששבו לטרור גבו מחיר חיים של 34 ישראלים. אין טעם לחזור לאחור ולהזכיר את עסקת ג'יבריל ומה המיתה עלינו, ומזה בדיוק צריך להימנע.

היינו צריכים לשחרר אותו בעופרת יצוקה

לדעתי, ישראל צריכה הייתה לשחרר בכוח את גלעד שליט במהלך מבצע עופרת יצוקה, ולא לצאת מהשטח עד שהוא לא יחזור. משהוחמצה ההזדמנות הזו, נותר לנו רק לנהל מו"מ שבו שום תוצאה לא תהיה טובה. התוצאה תהיה רעה, או אולי אף רעה מאוד.

אינני מכיר אדם שלא רוצה לראות את גלעד בבית מחר בבוקר. אף אחד מאיתנו לא רוצה לעמוד במקומם של הוריו, אבל המדינה חייבת לשקול אחרת ולהתבונן על התמונה הרחבה ולא רק על גלעד שנפשנו יוצאת אליו. צר לי, אבל הפכנו להיות חברה שמוכנה להקריב את עתידה למען ההווה, ואנחנו מתמודדים מול חברה שמוכנה להקריב את ההווה שלה למען העתיד. זה הבדל שיהיה לנו קשה לצבור בו נקודות של יכולת התמודדות.

נדמה לי לעיתים שאין מלך בישראל ואיש הישר בעיניו יעשה. משפחת שליט, ואין לי טענה אליה, מגייסת יחצ"נים וקמפיינרים. היום שמענו שצעירי התק"מ (התנועה הקיבוצית המאוחדת), בראשות הלא כל כך צעיר יואל מרשק, דורשת לאפשר לה להעביר חבילות לאסירי החמאס כי "כך הבטחנו".

המהלכים האלה ירחיקו את גלעד שליט ממצפה הילה. הם בוודאי לא יקרבו אותו, והגיע הזמן שכל הארגונים האלה ישאירו את המגרש לידי מי שהופקדו לטפל בו במו"מ. נכון לעכשיו הם עושים עבודה טובה. הם גם נושאים באחריות, מה שצעירי התק"מ פטורים ממנו.

הפשרה של ישראל צריכה להיות שקולה

גלעד שליט יחזור הביתה אני מקווה שבמהרה. אנחנו נצטרך לעשות את חשבון הנפש כי חמאס לא ייעלם. הוא כבר מבטיח חטיפות נוספות, וזה ממש לא מפתיע. לדרך שבה תסתיים הפרשה תהיה השפעה למה שניקלע גם בעתיד מול החמאס.

ישראל תצטרך לשחרר פעילי טרור כי אין ברירה, אבל חובה עליה לעשות הכל כדי שמספרם יהיה נמוך ככל האפשר והם יורחקו מן הגדה, כי במקום מרוחק יותר פגיעתם לא תהיה קשה. זו הפשרה שמותר לישראל ללכת אליה, לא הרבה יותר מכך.

פרשני חדשות 2 על עסקת שליט