קלטת שליט: אתם שואלים - אנחנו עונים

הקלטת שאליה נחשף עם ישראל בסוף השבוע השאירה אותנו פעורי פה: לראשונה ראינו את גלעד שליט בשבי חמאס כשהוא בחיים ונראה במצב בריאותי טוב. ולמרות זאת, לא ניתן להתעלם מהשאלות הרבות שהקלטת מעלה. חדשות 2 באינטרנט מנסים לפתור את התעלומות בעזרתכם

שתי דקות ו-41 שניות של תקווה. שתי דקות ו-41 שניות של געגוע. שתי דקות ו-41 שניות של רצון עז לחבק. אבל לא רק: שתי דקות ו-41 שניות של שאלות בוערות - של מסתורין. הקלטת של גלעד שליט נתנה תשובה אחת מרכזית - הוא חי וכנראה גם בריא. אבל כל כך הרבה דברים אחרים נותרו פתוחים. אנחנו מזמינים אתכם הגולשים לעזור ולפזר ביחד איתנו את הערפל הסמיך.


את השאלות שמעלות הסרטון אנחנו מקבלים מהגולשים שלנו - בפייסבוק ובטוויטר. הנה מקבץ השאלות הראשון:


1. נוי שמה לב לפרט קטן אך משמעותי: "אני היחידה ששמה לב שהוא אינו מרכיב את משקפי הראייה שלו?"


תשובה: אכן גלעד עוטה על עצמו משקפיים בדרך כלל, אך הם משמשים אותו בדרך כלל לראייה למרחק ולא לקריאה מקרוב. לפיכך לגלעד לא היה צורך במשקפיים בקריאה של הטקסט מול המצלמה. בנוגע למשקפיים המקוריים, הערכה הביטחונית גורסת כי בעת הפגיעה בטנק נהרסו משקפיו של גלעד ושוביו הכינו עבורו משקפיים מאופטיקאי בעזה.


2. עומר רוצה לדעת האם ניתן ללמוד משהו על מיקומו של גלעד: "האם אפשר לזהות איפה הוא נמצא, או אפילו רק לזהות אם הוא נמצא במרתף, דירה או בניין?"


תשובה: באחד החלקים של הקלטת ניתן לראות בצד שמאל של התמונה משקוף דלת וידית עץ. ניתן להעריך כי מדובר בחדר סגור ללא חלונות עקב תאורת הניאון עליה מתבססים החוטפים, ולא על אור שמש. לא ניתן לומר בוודאות באיזה חלק מן המתקן נמצא גלעד והאם הוא אכן הוחזק גם במקום הנוכחי לכל אורך שוביו או הובא למקום במיוחד לצילום.


3. גולשים רבים רוצים רצו לדעת מדוע גלעד נראה מחייך חיוך קטן


תשובה: את החיוך ניתן לראות בדקה ה-00:55 וגם בדקה ה-02:16 כאשר הוא אומר כי "המוג'הדין מתייחס אלי מצויין". אולם לא ניתן לספק לכך תשובה חד-משמעית. הערכה מרכזית היא שהחוטפים כן ביקשו מגלעד לחייך כדי להראות כי הוא במצב טוב. הערכה נוספת היא שבזמן שהוא מציין את שמו של הארגון שחטף אותו, הוא נבוך לומר כי הוא מטופל בצורה טובה, או שאולי הוא נבוך מביטוי השם בשפה הזרה. הערכה אחרת היא שהוא חש אופטימיות לקראת שחרור אפשרי שלו.


4. גולשים רבים שואלים מדוע מפרט גלעד על הביקור של משפחתו בבסיסו ("זוכרים את היום שבאתם לבקר אותי בבסיס שלי ברמת הגולן", שואל גלעד בדקה 01:36)


תשובה: למעשה יש כאן כיסוי של מחויבות - ישראל דרשה מחמאס שגלעד יספר על אירוע אישי לו ולמשפחתו על מנת שיהיה ברור שזה הוא ולא מתחזה. עם זאת ייתכן שהזיכרון נבחר על ידי חמאס שרצה להזכיר בכך כי מדובר בחייל שנחטף כחלק ממהלך צבאי.


5. גולשים רבים תהו: "האם הרווח בין שיניו הקדמיות של שליט גדול יותר מהרווח בתמונות שלפני החטיפה?". ואם כן - מה הסיבה לכך?


תשובה: נראה שאכן הרווח בין שיניו הקדמיות של גלעד השתנה וכי הוא עבר שיחזור לא איכותי במיוחד של שיניו שנפגעו במהלך חטיפתו. לא ברור בדיוק מהצילומים האם מדובר בשתל או בהדבקה.


6. גולשים חדי עין שמו לב שבערב פרסום הקלטת הועלה הסרטון גם לאתר משרד ראש הממשלה, אך הורד ממנו מיד עם צאת השבת. השאלה היא למה?


תשובה: במשרד ראש הממשלה הסבירו כי לאחר שהקלטת פורסמה בכל כלי התקשורת, לא היה עוד צורך בהשארתו באתר, כשירות לציבור, ולכן הוא הורד ממנו.


7. רגע לפני שידור הקלטת לראשונה הופיעה שקופית בה נראה גלעד בתמונה קטנה ותחתיו הכיתוב "Shahor Lavan" (שחור לבן). כמה גולשים שמו לב לכך וניסו להבין מה עומד מאחוריו
תשובה: שם הסרטון אכן מביע תמיהה, בעיקר לאור העובדה שמדובר בסרטון בצבעים, ולא שחור-לבן. בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי מדובר בשם טכני בלבד שניתן לסרטון.


8. רבים תוהים האם ה"קלטת" של גלעד שליט זו באמת קלטת, או שמא מדובר בדיסק, כמקובל בשנת 2009?


תשובה: נכון, לא מדובר באמת בקלטת. חמאס העביר לידי המתווך הגרמני דיסק שעליו נשמר קובץ וידאו (בפורמט mov). למרות זאת, המונח "קלטת" הישן והמקובל באירועים מסוג זה נשמר בשיח הציבורי.
אנחנו מזמינים אתכם הגולשים להקשות עוד יותר. שלחו לנו עוד שאלות שמעלה בכם הקלטת דרך פרופיל הפייסבוק והטוויטר שלנו. את השאלות שלכם נפנה למומחים במגוון התחומים - וננסה לספק לכם תשובות לתהיות הכל כך קשות.


9. חלק מהגולשים תוהים מדוע לא הוקרנה כל הקלטת במלואה


תשובה: זו קביעה לא נכונה. כלי התקשורת קיבלו יחד את הסרטון המלא מלשכת ראש הממשלה. שלושת ערוצי הטלוויזיה שידרו אותו, במלואו, באותה השנייה בדיוק כשהוא נוגן ממכשיר אחד ביום שישי האחרון, סמוך לשעה 16:00.


10. למה הוא לובש מדים של צה''ל - תוהים כמה גולשים


תשובה: אכן, גלעד נראה בקלטת לבוש בחולצה ובמכנס צבאיים, אולם לא מדובר במדים של צה"ל ובוודאי לא במדים איתם נחטף. ככל הנראה מדובר במדים בהם משתמשים הפעילים הצבאיים של חמאס.

11. למה גלעד לא מזכיר את אמו? שאר בני משפחתו מופיעים יותר פעמים בהרבה מאמו

תשובה: ההערכה היא שגלעד לא נמנע במיוחד מלהזכיר את אימו או סבו לצורך העניין, אלא פשוט התבקש להזכיר אירוע שארע לא מזמן בעברו בו נכחו אביו נועם ושני אחיו יואל והדס - אותם לא הזכיר "הרבה יותר פעמים" אלא רק בהקשר של אותו סיפור.

12. גלעד חיוור ולבן ועיגולים שחורים מתחת לעיניו. האם יתכן שהוא מסתכן בלחלות ברככת עקב חוסר ויטמין D? איך באמת ניתן לדעת על מצבו הבריאותי?

תשובה: בתשובה לשאלה זאת התייעצנו עם דר' ירון בר דיין, מומחה לרפואה פנימית, שלא ממהר לקבוע כי אכן מדובר ברככת או בכלל במחלה. "ישנן מספר אפשרויות למה שאנו רואים בקלטת", מסביר בר דיין, "האפשרות הראשונה שאותה אין לשלול, היא משחקי אור וצל, עקב התאורה בחדר שיוצרת אשליה של 'עיניים כהות'". אפשרות נוספת היא כי ההרזיה המאסיבית, שנראה שגלעד סובל ממנה, גורמת לירידה משמעותית באחוז השומן בגוף והדבר מתבטא בפנים - "כשקיעה של העיניים בארובות העין" ומשווה לעיניים מראה כהה.

"סיבות אפשריות אחרות למצבו הגופני של גלעד הן עייפות או חוסר שמש", ממשיך בר דיין, "אני לא חושב שאפשר לראות כאן סימנים של רככת", הוא פוסק, "מחסור בברזל או ויטמין D אכן יכול להציג מראה שכזה, אך לקבוע מחלה כמו רככת יהיה יומרני ולא רציני".

בנוגע למצבו הבריאותי , מעריך ד"ר בר דיין כי מחסור במזון הוא הגורם המרכזי לרזונו המשמעותי. "ההנחה היא שמצבו גורם לכך שישנו חוסר תזונתי כלשהי, אולי ויטמין D, אולי ברזל, בעיקר בשר שכנראה נחסך ממנו במהלך שביו", מסביר הרופא, "אי אפשר לדעת כמה קלוריות צורך גלעד ביום אך כנראה הצריכה הקלורית שלו נמוכה ביותר".

13. מדוע הוא קם בסוף הווידיאו ומה זה בא להגיד ?

תשובה: חוטפיו של גלעד שליט התחייבו להוכיח בפני המתווך הגרמני כחלק מעסקת הקלטת כי שליט נמצא בקו הבריאות, אף על פי שישנם סממנים לכך שרגלו השמאלית קצת נפוחה מן הימנית . גלעד מתרומם מכיסאו בכוחות עצמו ומתקדם כשני מטרים לכיוון המצלמה כדי להוכיח כי מצבו הגופני, יחסית שפיר, וכי הוא הולך בכוחות עצמו.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק