האם ללכת עד הסוף באפגניסטן?

הפרשן של רשת הטלוויזיה CNN מסביר לנו היום על חילוקי הדעות בהנהגתה של ארה"ב, מצד אחד הצבא דורש עוד 40 אלף חיילים על מנת להשלים את המשימה באפגניסטן, מצד שני ישנו סיכוי שאובמה יקשיב לרצון העם ויטיס את החיילים שנמצאים שם חזרה לביתם. אך אי אפשר להתעלם גם מהלחץ הרפובליקני, שלא יפספסו הזדמנות לנגח את אובמה

ג'ונתן מאן, פרשן CNN (חדשות 2)

עד כמה ברק אובמה מהמר על אפגניסטן? זה בדיוק מה שנשיא ארצות הברית מנסה להחליט עכשיו במערכת פגישות אינטנסיבית עם בכירים מהממשל. במהלך הפגישות שהחלו בשבוע האחרון, הוא עשוי אפילו לשנות את דעתו.

"ממש עכשיו", הוא אמר השבוע, "השאלה הראשונה היא - האם אנחנו עושים את הדבר הנכון? האם אנו נוקטים באסטרטגיה הנכונה?". כמועמד לנשיאות, אובמה הכריז שהפלישה לעיראק סוטה ממלחמתה של ארצות הברית בטרור. הוא אמר לכל מי שרק רצה להקשיב שהוא ייסוג מעיראק. מצד שני, הוא הכריז שהמלחמה באפגניסטן היא "מלחמה הכרחית" שמחייבת ניצחון.

ברגע שנכנס לחדר הסגלגל בבית הלבן, הוא שינה את האסטרטגיה האמריקנית באפגניסטן, הוא שלח עוד 20 אלף חיילים למדינה וריכז שם 68 אלף חיילים אמריקנים.

אבל עכשיו, אחרי שמונה חודשים בתפקיד ואחרי שמונה שנות לחימה, כמות ההרוגים - אזרחים וחיילים שוברת שיאים. הגנרל הבכיר ביותר שאובמה מחזיק באפגניסטן, מזהיר מכישלון במערכה ומבקש עוד 40 אלף חיילים כדי לבצע את המשימות.

אז עכשיו, הנשיא שוקל מחדש את האסטרטגיה האמריקנית, וזו כבר הפעם השנייה בחודשים האחרונים שהוא חושב האם יצריך להחזיר את החיילים הביתה. ליועצים שלו קשה לטכס עצה, מכיוון שגם הם חלוקים בדעותיהם.

"תכנית ביידן"

סגן הנשיא ג'ו ביידן, הוא הדמות הבכירה ביותר שמנסה לשכנע את אובמה לא להיענות לדרישות הצבא לשלוח עוד מספר רב של חיילים, אלא פשוט להסיג לאחור את אלה שנמצאים שם.

תחת מה שנקרא "תכנית ביידן", נכתב שארצות הברית יכולה להתרכז בלחימה מול אל קאעידה ולא מול ארגון הטליבאן. במילים אחרות, החזית תעבור מהלחימה בשדה הקרב למחלקת הלחימה בטרור. אמצעי הלחץ אחד העומד לרשותו של בידן היא דעת הקהל האמריקנית.

על פי סקר שנערך על ידי רשת ה-CNN, רובם המכריע של האמריקנים לא תומכים במלחמה, רק 39% מהציבור בארצות הברית חושב שצריך להמשיך להלחם באפגניסטן, ו-58% מתנגדים. אך למרות הנתונים החד משמעיים נגד המשך הלחימה באפגניסטן, אובמה אומר שהוא מתכוון לנצח והרפובליקנים הם הראשונים שמזכירים לו את זה .

"הוא אמר שהמלחמה הזו היא הכרחית ואני מקווה שהוא יישאר נאמן לאמונה הזו", אמר יריבו במרוץ לבית הלבן ג'ון מקיין. "אני מקווה ומאמין שהוא יעשה את ההחלטות הנכונות", הוסיף. אם המלחמה נגד עיראק הייתה המלחמה שרשומה על שמו של ג'ורג' בוש, אובמה הפך את אפגניסטן למלחמה שלו. עכשיו הוא צריך להחליט אם להפוך אותה למלחמה גדולה בהרבה או להתקפל.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Mann - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.