פרשנות: האם לארה"ב יהיה נשיא ירוק?

ברק אובמה הוא ללא ספק הנשיא השחור הראשון בארצות הברית, אך ככל הנראה, הוא כבר לא יהיה הנשיא הירוק הראשון. בנאומו מול עצרת האומות המאוחדות בחר אובמה שלא להציג מטרות סביבתיות ספציפיות. כנראה שנאלץ לחכות שרפורמת הבריאות תעבור לפני שנוכל לנשום לרווחה

ג'ונתן מאן, פרשן CNN (חדשות 2)

לארצות הברית יש נשיא שחור ראשון, אבל לנשיא "ירוק", היא תיאלץ להמתין עוד זמן מה. עכשיו, לנשיא אובמה - פשוט אין זמן. "כולנו נעמוד מול קשיים וספקות, כל אחד ממנהיגי העולם בבירה שלו", אמר השבוע הנשיא אובמה מול עצרת האו"ם. "עד שנגיע לפיתרון של ממש לשינויי האקלים", הוסיף.

ה"פיתרון לשינויי האקלים", היא ההזדמנות האמיתית של אובמה להשפיע על העולם יותר מכל תחום אחר, אם הוא רק ימצא דרך לצמצם את כמויות גזי החממה שארצות הברית פולטת. כמועמד לנשיאות, הנשיא אובמה הבטיח צמצום של 80% מהגז עד 2050. מחוקקים דמוקרטים אפילו החלו בתהליך חקיקה לקראת המשימה.

אבל בנאום שלו השבוע מול נציגי האומות המאוחדות, הוא קיבל את ההזדמנות הראשונה שלו להציג את מטרותיו בנושא הסביבה. באותו יום, סין הכריזה שהיא מייערת מחדש איזור שווה בגודלו לגודלה של נורווגיה, ויפן התחייבה לצמצם את פליטת הגזים באופן דרמטי בעשור אחד.

הנשיא אובמה אכן עשה את מיטב יכולתו כדי להציג את ארצו כחברה חדשה בין המדינות שמחויבות לנושא אך הוא נמנע מלהכריז על מטרות ספציפיות .

"הפוליטיקה בארצות הברית היא מאוד קשה", אמר אל גור שקיבל את פרס הנובל על מסע הצלב שהוא עורך למען הסביבה. אובמה עומד מול אתגרים שמוכרים לעולם כולו, אבל לחלק מהבוחרים שלו בארצות הברית, אתגרים סביבתיים דורשים מחיר כלכלי כבד והם מבחינתם, לא מוכנים לשלם אותו.

אך לנשיא אובמה יש מסוכה משלו, השינוי העצום שהוא רוצה לערוך במערכת הבריאות האמריקנית. שינוי זה עדיין תקוע בשלבי חקיקה ואישור הקונגרס והוא נאבק עכשיו להוציא את התכניות לפועל.

זה כל כך קשה למכור את הרפורמות במערכת הבריאות, עד כדי שהיוזמה מאפילה על כל נושא אחר הנמצא על סדר יומו של הנשיא האמריקני. לעיתים הרפורמה אף מפילה תכניות אחרות מחוץ לסדר היום. זה לא סביר שהדמוקרטים יתייצבו עכשיו כדי לקדם את נושא פליטת גזי החממה, לפחות לא עד שנושא מערכת הבריאות יסתיים. אבל שאר מדינות העולם לא יכולות להמתין.

בשנת 1997 נציגים מהעולם כולו חתמו על הסכם קיוטו, הסכם שהפך למושג בנושא המאמצים הבינלאומיים לבלימת ההתדרדרות מצבו של כדור הארץ. תוקפם של הסכמים אלו עומד לפוג. בדצמבר הקרוב ידונו בקופנהגן על הסכמים שירשו את ההסכמים ההם.

הממשל של אובמה יהיה שם, אבל בלי הגב החוקתי של הקונגרס ובלי תכנית לבלימת פליטת גזי החממה, הנציגים של ארצות הברית לא יוכלו להרשות לעצמם שום התחייבות. אולי, בסופו של דבר אובמה וממשלו ייקחו חלק במאבק נגד ההתחממות, אבל זה לא יהיה בזמן הקרוב.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Mann - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.