הבלוף של האירנים נחשף

לחשיפת המתקן להעשרת אורניום יש יותר מרק משמעות ביטחונית, החשיפה הוכיחה פעם נוספת כי אי אפשר לסמוך על ההצהרות האירניות, ומעלה שוב את הספקות בדבר תועלת של משא ומתן כזה או אחר. כמו ששרון הבין את זה בשנת 2005, כך גם מבין את זה גם נתניהו בשנת 2009

"בבית הזה יושבים אפילו היום נציגים של מדינה שמנהיגיה קוראים למחות את ישראל מעל פני האדמה ואיש אינו פוצה את פיו" - נשמע לכם מוכר? למרות הדמיון הגדול לדברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני עצרת האו"ם, את הדברים האלה דווקא אמר אריאל שרון. באותו תפקיד, באותו מעמד רק בשנת 2005.

מתברר שבמציאות הישראלית, לא משתנים יותר מדי דברים. שורת ההצהרות של נתניהו מול מנהיגי העולם כמעט ותאם את את הנאום התקיף שנשא בזמנו שרון. ובכל זאת, יש הרגשה שלגבי אירן משהו השתנה בכל זאת.

חשיפת המתקן הגרעיני הנוסף באירן להעשרת אורניום מעלה עוד יותר את המתיחות והחשש מאירן גרעינית. מתברר שבארבע שנים שבין נאום שרון לנאום נתניהו, הספיקו האירנים להתקדם הרבה בתכנית האטום.

אירן נתפסה (שוב) בשקר

למשמעות חשיפת המתקן יש יותר מרק משמעות ביטחונית. אירן נתפסה בשקר. האירנים הבינו שהמתקן הולך להיחשף, הם קיוו לעקוף ולהטעות את הסוכנות לאנרגיה האטומית, אך כאשר הבינו שהם הולכים להיתפס, הם חליטו לחשוף את הסיפור בעצמם.

חשיפת המתקן, היא גם דרמטית בכל הקשור לתגובה העולם. לראשונה מצליח נשיא ארצות הברית, לגבש עמדה תקיפה ואחידה של מנהיגים בכירים מהעולם כולו. אל מדינתו, מצטרפים גם בריטניה, צרפת ורוסיה שדורשים מאירן לחדול עכשיו מפעילות העשרה. לא מוכנים לחכות יותר למיצוי הדיונים הצפויים להתקיים בשבועות הקרובים.

לאירנים יש למעשה חודשיים להוכיח לעולם שפניהם לשלום. במידה ולא יעשו זאת, אולי לראשונה, הם עלולים להיתקל בסנקציות אמיתיות נגדם.