פרשנות: הביזיון של אובמה

לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים לקיים פסגה משולשת, הערב היא סוף סוף יצאה לדרך, אבל בסיומה לא נרשמו הישגים. בסופו של דבר אומר אובמה: בואו נתקדם. בשביל זה לא צריך התערבות של נשיא מעצמה. המטרה להאיץ את התהליך המדיני כשלה. אודי סגל ממש לא התרשם

בחדר אחד במלון בניו יורק התכנסו הערב שלושה מנהיגים: נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן. בשעה 19:15 שעון ישראל לחץ ראש הממשלה את ידו של המנהיג הפלסטיני, כשהנשיא האמריקני דוחק בצדדים לחדש מיד את המשא ומתן.

כשמסכמים את הפגישה אפשר להגיד מילה אחת בעברית: ביזיון. נשיא ארה"ב הגיע לפגישה ומה שהיה לו להגיד זה: "בואו נתקדם", מבלי שיש לו שום דבר ביד.

בשביל זה, לא מטריחים נשיא מעצמה

זה מעיד על מעשה דיפלומטי נואש. גם בתמונות רואים נתק בין נתניהו לאבו מאזן, רק לחיצת יד חטופה. בשביל זה לא מטריחים נשיא אמריקני, נשיא מעצמה. בשביל פגישה שמטרתה להגיד לנתניהו ואבו מאזן 'בואו נתקדם' מספיק השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל או הילרי קלינטון.

העובדה שלא השיגו היום את המטרה מעידה על כישלון המאמץ להאיץ את המהלך הישראלי הפלסטיני . נכון, יש נחישות וקסם אישי, אבל בסופו של דבר מדובר בכישלון.