אובמה: שועל או אריה?

הזמן שחולף מוריד את מפלס ההתלהבות מהנשיא שנכנס לבית הלבן לפני שמונה חודשים. הוא עדיין נהנה מתמיכה של רוב האמריקנים, אבל היתרון שלו הצטמצם ובהרבה. עכשיו התחיל אובמה לחשוף ניבים. ג'ונתן מן על נשיא במבחן

ג'ונתן מן (חדשות 2)

מנהיג או חמקן? זו השאלה עמה נאלץ השבוע נשיא ארה"ב, ברק אובמה, להתמודד, לאחר שהצליח להיות קצת אריה וקצת שועל. "נגמר הזמן להתקוטטויות", הכריז לאחרונה אובמה. "נגמר זמנם של המשחקים".

הנשיא האמריקני ממתין כעת לפעולה של נבחרי הקונגרס, המתבקשים לשנות לחלוטין את תעשיית הבריאות האמריקנית, תעשייה עצומה ששוקלת 2 טריליון דולר.

אובמה רוצה ליצור מערכת בריאות שתהיה גם רווחית, אבל גם לא תשאיר אף אמריקני בחוץ, אך את מלאכת הבניה של מערכת כזו - הוא משאיר לקונגרס. הם מתווכחים כבר חודשים. אז למרות שאובמה הבטיח תכנית לשיפור מערכת הבריאות - למעשה אין לו אחת .

יתרון מצטמצם

הזמן שחולף מוריד את מפלס ההתלהבות וההתרגשות שליוו אותו לתוך החדר הסגלגל לפני שמונה חודשים. סקר שערכה רשת CNN קובע שמרבית האמריקנים לא מרוצים מהדרך שבה הוא מנהל את עניני הרפורמות במערכת הבריאות, ומהתמודדות שלו עם המצב הכלכלי. הוא עדיין נהנה מתמיכה של רוב האמריקנים, אבל היתרון שלו הצטמצם ובהרבה.

אובמה צריך עכשיו לשכנע את העם ואת הקונגרס להתלכד מאחוריו בנושא מערכת הבריאות, גם בגלל שהמעמד שלו כנשיא עומד למבחן. הוא היה יכול לכפות תכנית על הקונגרס או להקדיש את עצמו לעבודה עד שתפרוץ ממשרדו תכנית, אבל לא. אובמה הכריז על כמה עקרונות כלליים ושוב, השאיר את המלאכה לאנשי הקונגרס.

בכירים בוושינגטון לא מצליחים להבין מה הוא בדיוק משיג מהנאום שנשא ושודר בכל חלקי האומה. "אם הוא היה נושא את הנאום הזה לפני שלושה חודשים, כשהייתה עדיין הילה סביב הנשיאות שלו, אני חושב שאז הוא היה מדליק את האומה" אמר דייויד גרגן , שייעץ לנשיאים רפובליקנים ודמוקרטים. "אבל עכשיו", הוא אומר "אני לא בטוח שהוא הפעיל את האנשים שהוא היה צריך להפעיל כדי להשיב את ההתלהבות".

התלהבות הולכת ובאה. האסטרטגיה של הנשיא יכולה להצליח, אבל אם לא, הכישלון יכול להשפיע על כל מה שמתכנן אובמה לתקופת כהונתו. אנחנו נדע את התשובה בעוד מספר שבועות.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק