כתב היד של גלעד שליט: "קיימים בגלעד כוחות הישרדות"

גלעד שליט מוחזק בשבי חמאס כבר 1172 ימים. אתמול פורסם לראשונה המכתב הראשון שכתב גלעד מכלא חמאס, והגיע לידי הוריו. אות החיים הזה נשלח כחודשיים לאחר נפילתו בשבי. כעת, הגרפולוגית מיכל דורון מנסה לשפוך אור על מצבו של גלעד על ידי ניתוח כתב ידו

אתמול נחשף לראשונה מכתבו של גלעד שליט, שנכתב בשבי החאמס בראש השנה 2006 , כחודשיים בלבד לאחר שנחטף. במשך שלושת השנים בהם ישב גלעד בשבי הגיעו לידי הוריו שלושה מכתבים, וזהו אות החיים הראשון שהגיע מהחייל החטוף לישראל ולהוריו. בכדי לנסות לשפוך אור על מצבו של שליט בזמן כתיבת המכתב, פנינו לגרפולוגית מוסמכת מיכל דורון.

"התנאים בהם כתב גלעד שליט את המכתב הם כנראה קשים, והטקסט הוכתב לו, לכן תופעות אלה מקשות על הניתוח הגרפולוגי", מסבירה דורון. "עם זאת ניתן להבחין בקווי אישיות בסיסיים המעידים על מצבו".

לדברי דורון כתב ידו של גלעד מראה על שליטה עצמית ותפיסה רציונאלית. "ניכרים דמיון מפותח, עולם רגשי מלא ואופטימיות", אומרת דורון. "למרות התנאים בו הוא נמצא, הוא שמר על שוליים ישרים מאוד, ואלו מעידים על משמעת עצמית", הוסיפה.

עקבי, עקשן ונחוש

בשל הכתב קריא, מסבירה דורון ניתן ללמוד דברים נוספים על אופיו. "כל אות עומדת בפני עצמה והקצב מתון. אלה מעידים על עקביות, עקשנות ונחישות", תכונות שכמובן מסייעות לו להחזיק מעמד בשבי. "השורות הישרות וזווית הכתיבה הישרה משרטטים אדם מאוד רציונאלי, מפוכח, זהיר ושקול", אומרת דורון.

חשוב לציין כי גלעד בורר את דבריו, מקדים שיקול דעת למעשיו ולכל מהלך ותגובה שהוא מבצע. בנוסף אומרת דורון כי ניתן להבחין כי האותיות צרות אך יש להן גם מבנה מעוגל . "מבנה זה מאפיין אנשים שממעטים להביע את רגשותיהם, ומהצד השני ניחנים בדמיון מפותח", היא מסבירה.

"הכותב מופנם, וניתן להניח שאחד היסודות העיקריים העוזרים לו להישאר שפוי בשבי הוא עולמו הפנימי". דורון מסבירה כי אותו עולם הפנימי מאפשר לו לברוח לעולמות תחליפים במיוחד כאשר התנאים החיצוניים הם בלתי נסבלים עבורו. אך לדבריה הוא אינו מאבד קשר עם המציאות.

גלעד מנסה להעביר במכתב מסר ברור להוריו; אומרת דורון. "למרות התנאים, קיימים בגלעד כוחות הישרדות, יכולת התמודדות הנובעת משיקול דעת, זהירות ותפיסה ריאלית", היא אומרת. כוחות אלו יעזרו לו לשרוד גם ברגעים הקשים ביותר.

מיכל דורון היא גרפולוגית מוסמכת, העוסקת במיון כוח אדם, הכוונה תעסוקתית, חוות דעת מומחה לבתי משפט, ומעבירה הרצאות וסדנאות בנושאי גרפולוגיה ופסיכולוגיה. בשנת 2004 הוציאה את הספר "על ספת הגרפולוג".

הווידאופדיה: גלעד שליט 

ברק: לא נשלם כל מחיר על גלעד

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק