כתב היד של אסף גולדרינג: "הוא היה מודע למעשיו ושאף להעניש"

אסף גולדרינג, שחנק למוות את בתו נעה בת ה-3, לא מכחיש את הרצח ועד עכשיו לא הסביר את פשר מעשיו. במשך יותר מחודש הוא שומר על שתיקה מוחלטת. בדיוק מהסיבה הזו ביקשנו מהגרפולוגית ברכה שני לנתח את אישיותו של גולדרינג, כפי שהיא משתקפת במכתב שכתב בליל הרצח, אותו חשפנו בשבוע שעבר

מוח של רוצח: לפני כחודש וחצי רצח על פי החשד אסף גולדרינג את בתו הפעוטה נעה וזיעזע מדינה שלמה. גולדרינג נמצא ליד גופתה של נעה בביתו הפרטי בבצרה לאחר שחתך את ורידיו. מאז הוא שומר על שתיקה מוחלטת בכל הקשור למקרה ולרגעים הנוראיים בהם שם קץ לחיי בתו.

לפני כשבוע חשפנו כאן בחדשות 2 את נוסח המכתב שכתב גולדרינג בערב הרצח. המכתב מאפשר הצצה קטנה למצב הנפשי בו הוא היה שרוי בליל הרצח הנוראי. בכדי לנסות ולהבין אפילו במעט את מה שעבר במוחו של גולדרינג באותם רגעים, פנינו לגרפולוגית המוסמכת, ברכה שני.

"קיים פער בין הרושם בו מצטייר גולדרינג במבט ראשוני לבין האדם אותו פוגשים בהיכרות מעמיקה יותר", מסבירה שני. "כלפי חוץ, הוא נראה לכאורה נחמד, מנסה להתחבב על הזולת ומפגין מעורבות , אך בכך הוא מחפה על אגוצנטריות, תחושת קיפוח חריפה וחוסר יכולת לראות את האחר".  לדברי שני ניתן לראות מהכתוב כי גולדרינג מצטייר כנוקשה מאוד, ממורמר ודרוך, מנסה להדחיק את רגשותיו ולשמור על שליטה.

אישיות חלשה ונוירוטית

גם מאופן הכתיבה של גולדרינג, באותם רגעי אימה ניתן למצוא רמזים המצביעים על אופיו המסוכן. במכתב רואים מצד אחד, כתיבה מבולבלת, מחיקות, תיקונים מרובים ומילים לא קריאות, ומהצד השני, ישנם חלקים רבים שהם קריאים עם ריבוי מופרז של ניקוד וסימני פיסוק.

שני טוענת כי אותה סתירה מלמדת על מאבק פנימי בין השפעת הצד השכלי והרציונלי של גולדרינג לבין התגברות הרגש ואיבוד השליטה. "בעת הכתיבה הוא שרוי במתח רב ומצטברות בתוכו תחושות תסכול, קנאה וחימה עזה שעלולים להתפרץ בקיצוניות", הסבירה.

הגרפולוגית ממשיכה לנתח: "ניתן לראות שהכתב הזוויתי והאזור העליון המפותח מלמדים על אדם שהתנהגותו סטריאוטיפית וחסרת גמישות. ניתן לראות כי הוא שתלטן, קטנוני, מתחשבן וקפדן".

מודע למעשיו ורוצה לנקום

שני מתארת פן נוסף באישיותו של גולדרינג: "הכתב 'מפורק', התנועה איננה שוטפת וזורמת וזווית הכתיבה תנודית ו'נופלת' שמאלה. מכך אנו לומדים שהוא מחפה, בעצם, על אישיות חלשה ונוירוטית שתתקשה להתמודד עם מציאות ותנאים שנכפים עליו שלא ברצונו", הערכה שמתאימה לנסיבות המקרה בו היה שרוי גולדרינג במסגרת העימות עם אשתו ליזה.

מכתב ידו של גולדרינג ניתן להסיק גם על יכולותיו החברתיות והאינטימיות. "נראה כי גולדרינג מתקשה ליצור קשרים אינטימיים עמוקים ושוויוניים", אומרת שני. "גם בחוג המשפחה התנהגותו איננה עקבית והוא יכול לנוע מהפגנת חביבות והרעפת פינוקים להתנהגות רודנית ועיקשת".

לדברי שני כאשר גולדרינג חש שאינו זוכה להערכה, לכבוד וליחס לו הוא ציפה, הוא עלול להגיב בזעם חסר פרופורציה ובנקמנות. למעשה, קשה לו לגלות חום וקרבה אמיתיים והוא מצפה מכולם 'ליישר קו' עם דעותיו ועמדותיו". מתוקף אותה עמדה קשה לגולדרינג לראות ולהבין נקודות מבט השונות משלו והוא מנסה להטיל את מרותו על כולם -  ובמיוחד על בת זוגו.

"הוא מודע למעשיו ורוצה לנקום"

הגרפולוגית מסבירה כי בשל הקנאות לעקרונותיו, נראה כי גולדרינג בטוח בצדקתו ומתחפר בעמדותיו. "ברגע הכתיבה הוא כעוס מאוד, חש פגוע ומנוצל ואין לו כל יכולת לגלות רגישות, הקשבה ותמיכה ולהכיל את רגשות הזולת". אך שני מוסיפה ואומרת כי נראה שהוא מודע למעשיו והוא שואף לנקמה ורוצה להעניש.

לדבריה, דווקא באותם רגעים תחושות הקיפוח והמרירות של גולדרינג מתגברים בעוצמה ואז מצבי רוח בלתי רציונליים עלולים לעלות לפתע מתהומות בלתי מוכרים, ורגשותיו המודחקים עלולים להתפרץ החוצה באלימות, אותם רגשות שכנראה הובילו אותו לקחת את חייה של בתו.

ברכה שני הינה גרפולוגית מוסמכת כבר למעלה מ-25 שנה וחברה באגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

עוד באותו הנושא:

בלעדי: תמונות מפגישת אסף וליזה גולדרינג בבית הדין הרבני

מיוחד: כתב האישום המלא נגד גולדרינג

ההספד המלא של אמא של נעה: "אהובה שלי, כמה את יפה"

התמונות האחרונות של נעה ז"ל

דודתה של נעה: "סיוט שלא מתעוררים ממנו"

חקירת המשטרה: "נעה סירבה לממתק - והאבא חנק אותה"

סבתה של נעה: "שיילך לכיסא חשמלי"

אב רצח את בתו וניסה להתאבד