פרשנות: האם בכירי ממשל בוש בדרך לכלא?

התביעה האמריקנית אמורה להתחיל בחקירת מקרים של התעללות באסירים בטחוניים לאחר אירועי ה-11.9, האם החקירה תעלה מקרי אלימות שיחייבו כתבי אישום כנגד המעורבים ואולי אפילו מאסר?

ג'ונתן מן - CNN (CNN)

האם ג'ורג' בוש וחלק מעוזריו עשויים למצוא את עצמם מאחורי הסורגים? זה לא סביר, אבל ממשל אובמה עושה צעדים ראשונים בכיוון, כאשרהוא יוצא לחקור את סוכנות הביון המרכזית ה-CIA בנוגע למלחמתה בטרור.

החקירות יתמקדו בשאלה האם סוכני שרותי הביטחון חרגו מהסמכויות שנתנו להם ועברו על החוק כאשר, לדוגמא , השתמשו בכוח בלתי סביר וחנקו את האסירים הביטחוניים עד אבדן הכרה, וכמו במקרים אחדים אף איימו עליהם בנשק חם.

"אתה לא יודע לאן הדברים האלו יובילו", אומר מי שהיה סוכן CIA בעברו, פטר ברוקס. "הם יכולים להגיע לאנשים בעלי תפקידים בכירים מאוד בממשל".

נראה שבסנאט האמריקני ישנה התנגדות מקיר לקיר לקיום החקירות, אפילו ג'יימס קארוויל, שהוא אסטרטג במפלגה הדמוקרטית, שבעבר פעל רבות לחקר ההתעמרות האמריקנית באסירים הביטחוניים אומר: "לציבור אין תיאבון לחקירות מסוג זה".

התובע הראשי בארה"ב מצדו, אומר שמתלונות של כמה אסירים עולה שההתעללות הטרידה במידה שמצדיקה דרישה לחקירה, במידה ויעלו מעשים חריגים, יוגשו כתבי אישום נגד האחראים.

הארגון האמריקני לזכויות האזרח, מצדד בתובע הכללי שיוצא נגד התעללות באסירים, ובהודעה שהוציא השבוע לתקשורת הוא מוסר: "המידע שיתגלה בחקירה לא יותיר ברירה אלא לגרור כתבי אישום נגד בכירים בממשל".

אחד מעורכי דינו של ג'ורג' בוש - ג'ק גולדסמית', אומר ששותפיו היו ערניים לכך שעשוי לבוא יום ובו בוש ויועציו ייחקרו על המהלכים שהם ביצעו או אישרו אחרי אירועי ה-11.9.2001.

הפוליטיקה האמריקנית לא צפויה, החקירות עדיין לא התחילו וייקח זמן עד שיחלו. הניחוש שלי הוא שאנשים מאוד חשובים יעקבו אחרי ההתפתחויות, מכיוון שאף אחד מבכירים דאז, לא רוצה למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח.

הווידאופדיה: פיגועי ה-11.9