פרשנות: הקול של טד קנדי חסר לאובמה

הקנדי האחרון הלך השבוע לעולמו ממחלת הסרטן ואיתו גם זכות ההצבעה על הרפורמה במערכת הבריאות האמריקנית שהוא היה ממוביליה. כשהנשיא האמריקני נבחר הוא הפך את תכנית הרפורמות לנושא המרכזי של הממשל הדמוקרטי. עכשיו, חסר לו קול וגם חבר טוב

לראשונה אחרי יותר מ-60 שנה אמריקה נשארה בלי שום בן משפחת קנדי על הבמה הלאומית שלה. מותו של אדוארד (טד) קנדי הוא יותר ממכה סנטימנטלית לנשיא אובמה .

האח האחרון לבית קנדי, הסנטור טד קנדי מת השבוע מסרטן המוח בגיל 77. "אנחנו לא צריכים שזה ישפיע ויזיק במאבק של הנשיא לרפורמות במערכת הבריאות" אמר השבוע האסטרטג הדמוקרטי ג'יימס קארוויל.

 קנדי היה הצעיר מבין ארבעה אחים והיחיד שזכה לסיים את חייו במוות טבעי. ג'ון פ' קנדי, נבחר לקונגרס ב-1947, המשיך לבית הלבן ב-1960 ונרצח ב-1963. האח רוברט, נרצח במהלך המרוץ שלו לנשיאות ב-1968. האח המבוגר ביותר ג'ו נהרג במלחמת העולם השנייה.

יש הרבה מאוד ילדים וקרובים לאחים הקסומים (והמתים) של וושינגטון. מעטים מהם בחרו בחיים הציבוריים. אף אחד מהם לא ניצל את מקומה של משפחת קנדי, מקום כמעט מיתולוגי, בהנהגה של אמריקה.

טד קנדי אמנם לא היה נשיא, אבל יש לו מקום של כבוד במורשת של המשפחה. טדי היה ידוע בחיבתו לאלכוהול, במיוחד בשנות צעירותו. ב-1969 הוא נפל עם רכבו מגשר כשלצדו הייתה אישה צעירה. הוא שחה לגדת הנהר, האישה טבעה .

קנדי קרא לרפורמה במערכת הבריאות בארה"ב

קנדי המשיך בדרכו ויצר קריירה של 47 שנה כחבר קבוע ומשפיע בסנט האמריקני. תמיכתו המוקדמת בברק אובמה, סייעה לנשיא הנוכחי להגיע לבית הלבן. אחרי שנבחר הנשיא נזקק לעזרתו של קנדי בדבר אחד נוסף: במשך שנים קנדי היה הקול שקרא בוושינגטון לרפורמות במערכת הבריאות האמריקנית. כאשר אובמה נבחר הוא הפך את תכנית הרפורמות לנושא המרכזי של הממשל הדמוקרטי.

אבל עכשיו, התמיכה בתכנית דועכת בכל המדינה, גם בקונגרס. על פי חוקי הסנאט צריך 60 קולות כדי להעביר חקיקה ולהימנע מפעולות חסימה של האופוזיציה. נכון לעכשיו, לדמוקרטים יש 59 קולות . "הבית הלבן מודאג שלא ישיג את 60 הקולות" אומרת הפרשנית גלוריה בורגר. "קנדי היה חשבו מאוד לתכנית הרפורמות במערכת הבריאות, בכללם - הקול שלו בהצבעה".

חלק מהדמוקרטים אומרים שמותו של קנדי עשוי לסייע בהעברת החלום שלו. הם עדיין רואים אותו כדמות חשובה במאבק למען הרפורמות - נפקד אבל מעורר השראה. אבל הנשיא צריך את קולו המכובד, יכולותיו הפוליטיות המשופשפות כנושא ונותן, כעסקן וכמובן ,הקול שלו בסנאט - טד קנדי חסר מאוד לאובמה.