מי ימנע את הרצח הבא?

כולם מחכים שחודש אוגוסט יסתיים, ולא בגלל החום - אלא בגלל מכת הרציחות שתקפה אותנו החודש. אמש נוסף הקורבן ה-13 - גבר בן 57 מטמרה שמי שחשוד שרצח אותו הוא בנו בן ה-15. המשטרה מבחינתה לא מבטיחה שתמנע את הרצח הבא

נחשף החשוד ברצח וביתור שתי הנשים (חדשות 2)

ב-5 מילים: מלך הרייטינג מת, בלי מצלמות

מקרי הרצח של השבוע

כולם מחכים שחודש אוגוסט יסתיים, ולא בגלל החום. 12 בני אדם נרצחו החודש בגל אלימות שלא ידענו כמוהו. היום (שבת) הצטרף קורבן נוסף לרשימת מקרי הרצח שהתרחשו החודש. הקורבן ה-13 הוא תושב טמרה, בן 57, שנרצח, כך על פי החשד, על ידי בנו בן ה-15 בעקבות ויכוח. לחודש אוגוסט נותר עוד שבוע. שבעה ימים ולילות מלאים ולנו נותר רק לקוות שהרשימה לא תתארך.

אז מה קורה בשבת שדווקא בה מתרחשים כל כך הרבה מקרי אלימות? זה השעמום שעושה את ההבדל? אולי החום? אסף גולדרינג חשוד ברצח בתו נעה בשבת, לאונרד קרפ נרצח בשבת, הטבח במועדון הבר-נוער של הקהילה הגאה היה בשבת, הנער יפתח מור-יוסף נורה למוות על ידי גורמים עבריינים בשבת. והיום האב האומלל מטמרה.

השבוע, לאחר שבמשך ימים ארוכים התעקשה ללא סיבה או צורך להותיר על כנו את צו איסור הפרסום על הפרשה, הואילה המשטרה להתיר לפרסום את פיענוח פרשת "הגופות המבותרות" מתברר כי החשוד ברצח הכפול והבאמת מזעזע הזה הוא אלי פחימה, שבגלל סכסוך כספי עם חברתו לחיים, רצח אותה ואת בתה.

אבל הוא לא הסתפק בכך. לפי המשטרה, פחימה ביתר את גופותיהן לחתיכות והובילן באמצעות פח אשפה ירוק על גלגלים. את גופת האם הוא שרף, על פי החשד בפח. את גופת הבת השליך לנחל אלכסנדר. הראשים של השתיים, עדיין לא נמצאו.

רצח נוסף התרחש בתחילת השבוע. ציפורה נחמו בת ה-57 נרצחה בדירה שבבעלותה בשכונת ארמון הנשיא בירושלים. החשוד ברצח: אבי דר, סטודנט לתואר שני באוניברסיטה העברית המתגורר בדירה בבעלותה.

למרות תלונות חוזרות ונשנות מצד השכנים על מזגו הרע של החשוד ועל תוקפנותו, דבר לא נעשה וציפורה נרצחה. במשטרה מתעקשים - גם את הרצח הזה לא ניתן היה למנוע. והיה גם בן 18 דקור שנמצא ללא רוח חיים.

"אני לא יכול למנוע את הרצח הבא" - כך אמר ביום שישי השר לביטחון פנים, בראיון ל"אולפן שישי" והבטיח לעשות הכל כדי שתושבי ישראל ירגישו בטוחים ברחובות. "המשטרה לא יכולה להיות בכל קרן רחוב ואני גם לא יכול להיות בכל בית שמבתרים בו גופות", אמר השר. גם במשטרה אומרים כי את מקרי הרצח שהתרחשו הם לא יכולים למנוע .

אז נכון, המשטרה לא יכולה להיות בכל מקום, אבל אם אין משטרה עירונית, והמשרד לביטחון פנים לא יכול למנוע את הרצח הבא וגם המשטרה לא - אז מי כן?

ההתבטאויות של השבוע

מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הרבעובדיה יוסף פתח חזית נגד מערכת המשפט הישאלית ושופטיה. התבטאויותיו של הרב עובדיה באות על רקע החלטה להחמיר בעונשו של מי שהיה מנהיג התנועה הר בשלמה בניזרי. את הדברים הוא אמר בהודעה מוקלטת לתומכיו במיוחד לכנס אותו ערך בניזרי.

"אין דת ואין דין, מעוות, מעוול וכופרים", אלו הן רק חלק מ"המחמאות" אותן הרעיף בניזרי על בתי המשפט והשופטים. "צר לנו מאוד על משפט העוול שנעשה לידידנו רב הפעלים שעוסק בכל ימיו להגדיל תורה ולהאדירה, כל מוחו תורה, כל מוחו יראת שמיים, כל מוחו חסד ועם ישראל והם דנו אותו כמו שדנו אותו", הדגיש הרב.

הרב עובדיה לא חסך את לשונו הבוטה מהשופטים: "אוי לנו שיש לנו בית משפט מעוול כזה, מעוות כזה", הוסיף הרב. "אין לו דת, אין לו דין. הם לא מאמינים בשום דבר". הדיינים כרבנים שבבית הדין, אלוקים ניצב בעדת קהל. הקדוש ברוך הוא יושב עמהם, מנחה אותם תעשו כך", מסביר הרב את ההבדל בין הדיינים לשופטים. "אבל אלה? הם כופרים. איך הקדוש ברוך הוא יסתובב עמהם? מה לכהן בבית הקברות".

בשבועות האחרונים אנו עדים להפגנות אלימות של חרדים בירושליםבמחאה על פתיחת חניון קרתא בשבת. היינו גם עדים להפגנות האלימות של החרדים במחאה על מעצרה של מי שכונתה ה"אם המרעיבה". תומכיה של האם טענו אז, כי הם אינם מאמינים ברדויות החוק, המשפט והרווחה של המדינה. לאור דבריו של הרב יוסף - מה הפלא?. הרב עובדיה טוען כי אין דת ואין דין. אולי נכון יותר לומר שלרב המכובד אין דין ואין דיין.

וגם: התבטאות נוספת שעוררה השבוע סערה ציבורית היתה התבטאותו של ממלא מקום ראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון שהשווה את אנשי שלום עכשיו לוירוס. "הווירוס שלום עכשיו, ואם תרצו האליטות - הנזק שלהם גדול מאוד", אמר יעלון והכעיס את ראש הממשלה שהסתפק בסופו של דבר בנזיפה. אולי כדאי שנתניהו יקבל את עצתו של יעלון ויתחיל ללכת עם נעליים גבוהות. לא בגלל הוירוסים - בגלל הנחשים.
יום ההולדת של השבוע

ונעבור למשהו טוב. לאחרונה אין לנו הרבה דברים להתגאות בהם, אבל אחד האנשים שמסבים לנו השבוע סיבה לגאווה הוא נשיא המדינה שמעון פרס שחגג השבוע 86 קייצים.

בשנים האחרונות, בעיקר מאז מונה לנשיא המדינה, הפך פרס לקונצנזוס. כבר שנים ארוכות שהוא אחד המדינאים המוערכים והאהובים ברחבי העולם, אבל עכשיו הוא מקבל הרבה אהבה גם כאן. השבוע נערך לכבוד הנשיא ערב בו הושק דיסק עם שיריו. מיטב זמרי ישראל ביצעו שירים שאת מילותיהם - כתב פרס עצמו. כל השמות הכי גדולים חגגו עם האזרח מס' 1 את יום הולדתו ה-86.

ביום הולדתו, כמדי יום, פרס קם בבוקר לעבודה. "אני מרגיש טוב", הוא אמר. "חושבים על העתיד, אבל לא על הזקנה. "אני רוצה לשרת את המדינה ואני אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי לעשות זאת".

ועכשיו לקצת נוסטלגיה: ביום הולדתי ה-19 צילצל הטלפון. "שלום מורן, זה שמעון", אמר הקול מעבר לקו. "התקשרתי לאחל לך מזל טוב. שתגשימי את כל משאלותיך , שתהייה בריאה ושיהיה לך את כל הטוב שיש לעולם הזה להציע", אמר. "אני שומע אנשים, את עושה מסיבה? למה לא הזמנת אותי", שאל פרס בבדיחות הדעת.

השיחה הסתיימה. לקח לי כמה דקות לעכל. זאת היתה אחת המחוות המרגשות שמישהו עשה עבורי אי פעם. בכל פעם שאני נזכרת באותה השיחה חיוך עולה על פניי.

אתה וודאי לא לא זוכר אותי, אבל עכשיו מגיע תורי אדוני הנשיא: מזל טוב ליום הולדתך. הרבה בריאות ושיהיה לך את כל הטוב שיש לעולם הזה להציע. מי ייתן ותמשיך בעשייתך המבורכת עוד שנים רבות וארוכות ותמשיך להסב לנו גאווה.

ואני מזכירה לך משהו שפעם אמרת: יש בני 20 שמרגישים ומתנהגים כמו בני 80 ויש בני 80 שמרגישים ומתנהגים כמו בני עשרים. אתה אדוני, שייך לקטגורייה השניה.

מורן כץ היא עורכת בדסק האינטרנט של חדשות 2

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

לטורים הקודמים של מורן כץ:

טרגדיות שיכלו להופיע בסרט אימה

במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית

אבא עושה בושות? לא בטח בכלל

מה חושבים ברשת על העירום של בר רפאלי?

מצעד ה"אין גאווה" נערך השבוע בבתי המשפט

 כמה פעמים אמר נתניהו "שלום"?

העם עם החשוד: "דודו מלך ישראל"

רצח על כבוד המשפחה: אין כבוד ואין משפחה

בקרוב גם להפגין בחופשיות לא נוכל

יש אוצר, רק חבל שאין שר

האזרחים בירקון עברו על החוק - שאיש לא יאכוף

אולי עכשיו יילחמו על תיק הבריאות