האם הנשיא אובמה בסכנה בארצו שלו?

"לאחרונה ארה"ב היא לא מנומסת", טוען פרשן CNN ג'ונתן מן, שמודאג מעט מסימני האלימות שצצים לאחרונה כלפי הנשיא אובמה. אמריקה זוכרת את ההתנקשויות בנשיא לינקולן ובנשיא קנדי, כמו גם את ההתקפה שפגעה בנשיא רונלד רייגן. אבל האם אובמה בסכנה?

ג'ונתן מן, CNN (חדשות 2)

האם הזעם בפוליטיקה האמריקנית יכול להוביל לאלימות? תריסר מפגינים חמושים התאספו השבוע, לא רחוק מהבניין בו הנשיא ברק אובמה דיבר עם הציבור על התכנית שלו לעריכת הרפורמות במערכת הבריאות. לאחד מהמפגינים היה רובה תלוי מהכתף, אקדח בחגורה ומחסנית כדורים בכיס האחורי.

בשבוע שעבר מפגין התייצב מחוץ לעוד פגישה שהנשיא ערך עם הקהל הרחב, וגם על הירך שלו נצץ אקדח. זה די מדהים - אבל זה חוקי לגמרי, הפגישות נערכות במדינות בהן אסור להסתיר נשק, אבל מותר להסתובב איתו במקום גלוי. מספר קטן של מפגינים בחרו להפגין למען זכותם.

נכון, לזכות לשאת נשק יש מגבלות. השירות החשאי יכול לאסור על כניסת אדם חמוש למבנה בו הנשיא נמצא. אבל המפגינים נמצאו רחוק מספיק כדי להימנע מצרות או מיצירת צרות. יוצא דופן הוא אדם אחד שנעצר בגלל שחדר למרחב הבטוח - המשטרה מצאה נשק ברכבו.

ארה"ב לא מנומסת

בכל המקרים, האזרחים החמושים אמרו שהם מתנגדים לרפורמות של הנשיא, אבל הם הצהירו שהם לא מתכוונים לפגוע בו. "חברה חמושה היא חברה מנומסת", אמר אחד המפגינים בשם וויליאם קוסטריק.

בזמן האחרון ארה"ב היא הרבה דברים, אבל מנומסת - היא לא. תכנית הרפורמות של אובמה הדליקה את האופוזיציה הזועמת ביותר שפגשנו מאז תחילת הכהונה של הנשיא. מרבית הזעם הופנה לחברי הקונגרס וסנאטורים שערכו פגישות דומות עם הציבור - הם ספגו הפרעות, עלבונות ולפעמים גם איומים.

אובמה לא משתתף באותן הפגישות, אבל אפשר לראות בהן את השקפת העולם שלו. מפגין אחד נשא שלט עליו נכתב "מוות לאובמה, למישל ולשתי הבנות המטומטמות שלהן".

האם הנשיא בסכנה ?

כשמדובר בכמה חמושים מחוץ לבניין בו בדבר הנשיא - מומחה מטעם אנשי ההגנה של אובמה אמר ל-CNN כי "האנשים האלו לא מהווים איום".

אבל אמריקה זוכרת את ההתנקשויות בנשיא לינקולן ובנשיא קנדי, כמו גם את ההתקפה שפגעה בנשיא רונלד רייגן. עכשיו שהנשיא אובמה בדרכים כדי לדבר על בריאות, הוא עשוי למשוך אנשים עם רובים. זה מצב משונה וחסר היגיון.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Mann משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

לטור האחרון של ג'ונתן מן

הווידאופדיה: ברק אובמה