בכיר לשעבר במשטרה: "רצף הרציחות - כישלון מערכתי"

חוסר בשוטרים, היעדר אכיפה מספקת וכישלון מערכת החינוך והרווחה. מפקד מחוז ת"א וראש אגף חקירות במשטרה לשעבר, ניצב (בדימוס) יוסי סדבון, מנסה להסביר מהם הגורמים לגל האלימות האחרון בישראל - ואיך ניתן להתמודד עמו

גל אלימות שכזה לא זוכרים בישראל כבר שנים. עשרה מקרי רצח מזעזעים בזה אחר זה במשך שבועיים בלבד. המשטרה עדיין עסוקה בניסיון לפצח את הפרשיות, כשהנורה האדומה מהבהבת ללא הרף.

"רצף המקרים אכן מערער את הביטחון האישי", משוכנע ניצב (בדימוס) יוסי סדבון, לשעבר מפקד מחוז ת"א וראש אגף חקירות במשטרה. "אין ספק שצריך לעשות משהו בעניין, אבל מבחינה סטטיסטית אין לאורך השנה עלייה משמעותית בהיקף מקרי הרצח", הוא מדגיש.

המשטרה לא יכולה להיות בכל מקום

ניצב בדימוס יוסי סדבון (חדשות 2)
סדבון ממהר להגן על המשטרה שסופגת בימים האחרונים חצים מאשימים מכל כיוון. "השוטרים לא יכולים להיות בכל מקום", הוא מסביר. "בחלק מהמקרים המשטרה יכולה להתערב בזמן, אולי למנוע הסלמה של המקרים".

קצין המשטרה בדימוס מציין כי גם לגורמים נוספים חלק בהידרדרות המצב. "מדובר בכשל של הרבה מערכות: הביתית, החינוכית, הרווחתית, האכיפתית ולאו דווקא המשטרה - שהיא חלק מהמערך", קובע סטבון.

לדבריו יש לשים דגש על מנת לזהות את המניע להתפתחויות ולבדוק כיצד אפשר למנוע אותם. "רק בפעולה משולבת כלל מערכתית אפשר לצמצם את התופעה", הוא מסכם.

ומה לגבי הרעיון להקים משטרה עירונית על מנת להתמודד עם הבעיה? סדבון מתנגד נחרצות. "לרשויות רבות את התקציבים לכך", הוא מפרט. "זו בעיה לאומית שצריכים לתת לה תשובה, ולתגבר את המשטרה, את רשויות התביעה ואת בתי המשפט".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

רצח רודף רצח - סיקור מיוחד

סקר: הציבור חושש לביטחונו

הקטינה במעצר בית, החיילת נשארת במעצר

פקח בחוף: הצעירים כבר תקפו כאן

אביה של החשודה בלינץ': "הלוואי והאשמים יבואו על עונשם"

לינץ' אכזרי בחוף הים של תל אביב

גופה מבותרת נמצאה בנחל אלכסנדר

גופת אישה נמצאה בפח אשפה בר"ג

האם מדובר ברוצח סדרתי שפועל במדינה?

הערכה: יש קשר בין שתיים מהגופות

נתניהו ואהרונוביץ': המומים מהפשע