טרגדיות שיכלו להופיע בסרט אימה

הטור הזה, שנכתב ביום חמישי, כבר לא היה רלוונטי להיום. מאז צצו עוד שתי גופות ברחבי הארץ, וגבר אחד נרצח בחוף הים בת"א, סתם כי טייל עם אשתו ובתו. בצה"ל לא מפסיקים "למעוד" ובתולת הים מקריית ים הייתה צריכה להדליק אצל כולנו איזושהי נורה אדומה. סיכום חדשות השבוע מזווית אחרת

ב-7 מילים: על הפרשה הוטל צו איסור פרסום, שוב.

מקרי הרצח של השבוע

כבר מספר שבועות שאני מחפשת דברים טובים לכתוב עליהם. מחפשת ולא מוצאת. זה אולי נשמע הזוי, אבל בשבועות האחרונים מתרחשים אירועים בלתי נתפסים שיכולים בקלות להוות בסיס לסרט האימה הישראלי הראשון. ג'ק המרטש שים לב - גם לנו יש גופות מבותרות! אחת מהן הוצתה בפח אשפה, השנייה הוטבעה בנחל. לשתיהן חסרים איברים. וזה אמיתי לגמרי.

מה קורה לנו? לא בטוח שיש מי שיסביר. טרגדיה רודפת טרגדיה, רצח ועוד רצח, גופות לא מזוהות, התעללות ורצח ילדים, ירי במועדון, תאונות דרכים, פאדיחות בצה"ל (שעוד נשוב אליהן בהמשך) ביריונות, אלימות ועוד שלל אירועים קשים במיוחד. אין רגע אחד של נחת. מעולם לא חסרו לנו איומים ביטחוניים מחוץ, אבל עכשיו, כמה נורא, ישנה התחושה של איום על הביטחון האישי. "פחד אלוהים מה שקורה כאן", אמר לי היום איש משטרה. "אף פעם לא הייתה תקופה גרועה כזאת".

במדינה שאחד מחוקיה הקדומים ביותר הוא "לא תרצח", איש לא מקל ראש כשארבעה מקרי רצח מתרחשים בשבוע אחד. טור סיכום השבוע שהתחלתי לכתוב ביום חמישי הפך היום ללא רלוונטי לאחר ששלושה ממקרי הרצח התרחשו ביממה האחרונה בלבד. מי היה מאמין שיש כל כך הרבה אלימות במדינה קטנה אחת. לא ברור אם זה תמיד היה כך, או שמדובר ברצף אירועים מקרי שהתקבצו בחודשים האחרונים, וסמיכותם מעצימה את הזוועה.

הלילה (שבת) נרצח לאונרד (אריק) קרפ. למה? סתם כך, בלי סיבה. קרפ יצא לנשום אוויר בערב שבת בטיילת תל ברוך בתל אביב עם אשתו ובתו. בילוי ממנו לא חזר הביתה. הוא הוכה למוות על ידי קבוצת בני מיעוטים והוטבע במעגן חברת החשמל לא רחוק משם.

רק מספר שעות קודם לכן עמד מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, על גדות נחל אלכסנדר שבין נתניה לחדרה, כאשר מהמקום נמשתה גופה מבותרת, ככל הנראה של אישה. המפכ"ל הדגיש כי אזרחי המדינה צריכים ויכולים להמשיך ולטייל, וכי ביטחון הציבור גבוה בכל אזורי המדינה. באמת אדוני המפכ"ל, אתה בטוח? פחות מ-12 שעות חלפו ולאונרד קרפ הוכה למוות. איש לא סייע לו. לא שוטרים ולא אזרחים שאולי חלפו במקום, הבחינו בקטטה ולא רצו להתערב.

אבל זה לא נגמר. רצח נוסף נחשף עוד באותו היום. גופת גבר כפות נמצאה סמוך לבית דגן. נסיבות האירוע עדיין אינן ברורות. שלושת מקרי הרצח בסוף השבוע מצטרפים למקרה רצח נוסף באמצע השבוע. גופת אישה מבותרת נמצאה בפח אשפה בוער. עכשיו בודקים במשטרה האם יש קשר בין הגופות המבותרות בנחל אלכסנדר וברמת גן.

"חקירות מעשי הרצח יקבלו את מלא תשומת הלב", אמר היום המפכ"ל. "הטיפול בנגע האלימות צריך להיעשות גם ברמה הלאומית ולא רק המשטרתית". המפכ"ל צודק. צריך לעצור את זה - ועכשיו. הוא כבר הוכיח שהוא יודע להילחם במשפחות הפשע בהצלחה, כעת הוא צריך לעשות כל מה שבשליטתו כדי שיהיה כאן קצת שקט.

ועוד עצה קטנה: אם יש מחסור בכוח אדם בגלל גל הרציחות במרכז הארץ, אולי אפשר לבקש סיוע משוטרי התנועה בתל אביב עיר שעומדים מדי יום ביומו סמוך למעברי חצייה ונותנים דוחות להולכי רגל.

עלילות צה"ל השבוע

חוזרים לצה"ל. יותר מדי פעמים עלה השבוע צה"ל לכותרות. הרבה יותר מדי. ולא מדובר על סיכול פיגוע, תפיסת מחבלים או חיסול יוצא דופן. בשבועות האחרונים נחשפו פרשיות התעללות בחיילים בשיריון ובחיל האוויר, שני קצינים בכירים התפטרו לאחר ששיקרו וה"דובדבן שבקצפת" היה חייל צעיר שגנב, על פי החשד, כרטיס אשראי מקצין בכיר מאוד בצה"ל.

מיד נזכרתי בסרט "הלקוח". זה הדבר הראשון שעלה לי לראש. בסרט, ילד בן 13 שנכנס בעל כורחו למעצר הגנתי גונב כרטיס אשראי משוטר ומזמין עשרות מגשי פיצה. זה היה משעשע שילד כה צעיר עושה צחוק משוטר.

בחזרה למציאות: אצלנו זה לגמרי לא מצחיק. לחייל הזוטר הייתה, ככל הנראה, גישה למקומות אליהם הוא לא היה אמור להגיע. במקרה שלו הוא לא הזמין פיצה וגם לא יצא למסע שופניג בקניון עזריאלי הסמוך לבסיס בו הוא משרת. החייל חשוד כי העביר את מספר כרטיס האשראי לגורמים עויינים. עכשיו החליטו בצה"ל להחמיר את נהלי האבטחה.

אז במקרי ההתעללות בשיריון המפקדים הבכירים אמרו כי מדובר במקרה חמור, אבל הם לא ידעו ולא שמעו, ומי שיישא באחריות יהיו ככל הנראה הקצינים הזוטרים יותר. גם בחיל האוויר לא ידעו דבר (אגב, הרמטכ"ל מבטיח לטפל בפרשות ההתעללות בחומרה). במקרה כרטיס האשראי, למרות נהלי האבטחה הרופפים בלשון המעטה, מי ש"אשם" (עדיין בגדר חשוד, כמובן) הוא החייל הפשוט שגנב את המספר. שוב מאשימים את הש"ג?

ויש גם את הקצינים הבכירים שמעדו. תא"ל עימאד פארס התפטר השבוע מתפקידו לאחר שהודה ששיקר לגבי נסיבות תאונה שביצעה אשתו ברכב הצבאי. יום לאחר מכן השעה הרמטכ"ל קצין בכיר מתפקידו לאחר שככל הנראה נתן לבת זוגו לנהוג ברכבו הצבאי בניגוד לכללים. ולפני כחודש, בגלל נסיבות דומות לאלה של תא"ל פארס, הורד תא"ל צ'יקו תמיר בדרגה לאחר שנקבע כי איפשר לבנו לרכב על טרקטורון צבאי וחיפה על תאונה שביצע - אז מה קורה בצה"ל? האם מישהו שם נרדם בשמירה?

הספין של השבוע

השבוע "סערה" המדינה בעקבות בתולה. בתולת ים. בקריית ים. גילוי נאות: התגוררתי בקריית ים כמעט כל חיי. בני משפחתי עדיין מתגוררים בה. אני אוהבת את העיר ויכולה להבטיח לכם שיש שם הרבה מאוד דברים - בתולות ים אין שם.

בעיריית קריית ים סיפרו לעיתונאים כי אזרחים רבים התקשרו למוקד העירוני וטענו שראו את בתולת הים המסתורית. "היה לה עור חיוור ושיער בלונדיני", סיפר אחד מהחוזים בפלא שתיאורו מזכיר יותר תיאור של גופה מאשר את תיאורה של אריאל בת הים הקטנה. ואז הגדילו בעירייה לעשות: הכריזו כי מי שייתעד את הבתולה המסתורית ויביא תמונה יקבל מהעירייה מיליון דולר, בתקווה שאיש לא יימצא את אשת הדג, כי אם חס וחלילה היא היתה נמצאת, איך ישלמו שם את הכסף?

בקריית ים הוקמה טיילת יפה ומטופחת ממנה נהנים תושבי העיר והאזור. בעירייה כנראה חשבו שהנה הגיע הקיץ וזה בדיוק הזמן לעשות קצת יחסי ציבור. ומה הכי טוב? אפילו לא צריך להקצות לכך תקציב, אפשר לקבל פירסום חינם בתקשורת. עכשיו צריך לעשות דבר אחד בלבד - לפרסם מודעת "דרושים": דרושה בתולת ים. העיר קיבלה פרסום חינם - המטרה הושגה, והבדיחה על חשבוננו.

בעקבות העניין הרב שעוררה הדגה-אישה, שכללה התעניינות לא ברורה של אמצעי התקשורת (אולי נמאס מהחדשות הרעות?), כניסות שיא של גולשים באינטרנט, מאות טובקים ובדיחות עד אין סוף, החליטו בקריית ים - אם אין בתולה, נייצר אחת. והודיעו על הצבת פסל של בתולת ים בטיילת.

בין שלל הכותרות השחורות של השבועות האחרונים פתאום צצה לה בתולת ים אגדית שנלקחה מאיזו פנטזיה. הטוקבקים היו משעשעים. הרי אף אחד (כמעט) לא באמת מאמין לכך.

"ידוע שחום יולי אוגוסט עלול לגרום להזיות אבל לכזאת הזיה לא ציפיתי", כתב הגולש לירון ק. "ראיתי את בתולת הים מקריית ים מיד לאחר שראיתי את פו הדוב בבית זיקוק, את דורה משתזפת בריף הדולפינים באילת ואת בובספוג ופטריק בנמל תל אביב מזמינים קוראסון בארומה", כתב גולש ללא שם.

והיו גם כמה גולשים שלקחו את העניין ברצינות: "אם זה אמיתי אני מתה לראות אותה... אבל עם יתפסו אותה (השגיאה במקור) יעשו לה ניתוחים ומחקרים היא ממש תסבול", כתבה הגולשת נופר.

בניגוד לטיילת היפה, המים בחוף קריית ים מזוהמים, גם בשל הקרבה למפרץ חיפה וגם בגלל הגורם האנושי שמלכלך בלי לעשות חשבון. אז גם אם יש בתולת ים, ספק אם היא היתה מגיעה לחוף קריית ים כי בין הניילונים והלכלוך בת ים קטנה לא תוכל לשרוד - השקיות ייתקעו לה בזנב.

מורן כץ היא עורכת בדסק האינטרנט של חדשות 2

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

לטורים הקודמים של מורן כץ:

במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית

אבא עושה בושות? לא בטח בכלל

מה חושבים ברשת על העירום של בר רפאלי?

מצעד ה"אין גאווה" נערך השבוע בבתי המשפט

 כמה פעמים אמר נתניהו "שלום"?

העם עם החשוד: "דודו מלך ישראל"

רצח על כבוד המשפחה: אין כבוד ואין משפחה

בקרוב גם להפגין בחופשיות לא נוכל

יש אוצר, רק חבל שאין שר

האזרחים בירקון עברו על החוק - שאיש לא יאכוף

אולי עכשיו יילחמו על תיק הבריאות