ביקורת ספרים: מותו וחייו של צ'רלי סנט קלאוד

לצ'רלי היה הכל: כישורים חברתיים, יכולות ספורטיביות ושכליות, משפחה אוהבת, ואפילו חברה שגדולה ממנו בשנה. היו לו את כל הסיכויים להצליח עד לתאונה ששינתה את חייו. בדקות ההן – בין החיים למוות – הוא זכה ביכולות נדירות לתקשר עם המתים, אבל איבד את הטעם לחיים. עד שהגיעה טס ושינתה שוב את חייו

מותו וחייו של צ'רלי סנט קלאוד (חדשות 2)

צ'רלי היה הנער המבטיח ביותר במחוז אסקס שבניו אינגלנד. רעמת שיער זהובה, עיני קרמל וגומת חן שובבה. שילוב מנצח של כישורים חברתיים ויכולות ספורטיביות ושכליות הפכו אותו למה שמכונה "הנער עם הכי הרבה סיכויים להצליח" (בספרי המחזור האמריקניים זה נשמע יותר מקצועי).

אמו לואיז העריצה אותו, את אחיו סם הוא אהב יותר מכל אדם אחר בעולם, והייתה לו אפילו חברה גדולה ממנו בשנה. אבל אז הכל נגמר. תאונת דרכים שהחלה כמעשה משובה נערי, הסתיימה בטרגדיה איומה וטרפה את כל הקלפים. סם נהרג וצ'רלי מת וחזר לחיים בנס שקורה לעתים כל כך נדירות.

הדקות האלה בהן היה בין שני העולמות העניקו לו את היכולת לראות מתים. הוא הבטיח לסם שיישאר תמיד איתו וכך הפך לשומר בית הקברות. צעיר בן 28 שלא יכול לעזוב את המתים.

כל ערב הם נפגשו. צ'רלי היה יוצא בשעות הדמדומים אל חלקת הקבר של סם, מחזיק בידו כפפת בייסבול והולך לשחק מסירות עם אחיו הקטן שלנצח יישאר בן 12. ערב ערב, במשך 13 שנים. צ'רלי וסם, סם וצ'רלי. בחייהם ובמותו גם כן. ואוסקר - כלב הבייגל שלהם שנהרג באותה תאונה - רץ בעליזות בין השניים כשהוא נובח אל הירח.

לבחור שוב בחיים

צ'רלי הרגיש שהוא לא יכול להתרחק מבית הקברות מאחר שההבטחה שלו לסם חזקה מכל היאחזות בחיים: יותר מהרצון לקריירה, חזקה יותר מהרצון לזוגית ולמשפחה. ואז הגיעה טס.
טס קרול היפה וההרפתקנית, שרגילה להילחם בסערות בים. טס שמתגעגעת לאביה המת, טס שבורחת הכי רחוק והכי מהר כדי לא להתמודד עם כאבי הלב. האם היא תצליח לרפא את צ'רלי?

זה לא ספר רגיל על אהבה או על התמודדות עם מוות. זה ספר על בחירה. על השנייה הזו שבה אנחנו נטועים בין הבחירה בחיים ובין החיק החמים והבטוח של המתים. על השנייה הזו שבה אנחנו לומדים מחדש לנשום, בלי להרגיש אשמים שהאוויר נכנס רק לריאותינו אנו.

כל יום מתים אנשים, כל יום מאבד מישהו את האדם שהוא הכי אוהב בעולם. כל יום נשבר לב, כל יום מתרחשת פרידה. והחזרה היא כל כך קשה והבחירה היא כל כך אכזרית. לצ'רלי סנט קלאוד זה לקח 13 שנה.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק